Круглий стіл «УКРАЇНА 2025: мир через силу чи капітуляція через слабкість»
У вівторок, 25 лютого 2025 року, Інститут зовнішньополітичних досліджень за організаційної підтримки ДП «ГДІП» провів круглий стіл на тему: «УКРАЇНА 2025: мир через силу чи капітуляція через слабкість».
Модерував захід директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Перепелиця.
У вступному слові пан Перепелиця обґрунтував актуальність питань, винесених на обговорення, охарактеризував виклики та загрози, що стоять перед Україною на шляху до здобуття миру за різними сценаріями, зміну наративів із «перемоги» на «мир», нав’язування з боку росії та США сценарію капітуляції України через примусовий «мир», а також зазначив, що справедливий мир та безпека України можливі лише за нової системи міжнародної безпеки. «Замість оголошених трьох днів і впродовж трьох років очевидно, що ворог не здатен нас здолати. А втім, 2025 року ми вступили в найважчий і, ймовірно, фінальний період після штурму Києва 24 лютого 2022 року, оскільки дедалі частіше замість “перемога” ми чуємо поняття “мир”. Міжнародне співтовариство намагається допомогти нам досягнути миру, і не лише нам. У цьому є певна надія і водночас — тривожний сигнал. Питання в тому, якого миру ми можемо досягнути і яких наслідків очікувати. Наш президент і партнери говорять, що мир має бути через силу. Та попри це наш головний партнер — США — перейшов зараз на бік росії. Внаслідок цього ми опинилися в дуже скрутній ситуації, тому що нова влада Сполучених Штатів вважає росію партнером. Отож перед нами постає питання: а чи можливий справедливий мир без підтримки наших партнерів, чи можливо досягнути справедливого миру без перемоги», — зазначив Григорій Перепелиця.
Григорій Перепелиця, модератор заходу
За круглим столом зібралися: Міністр закордонних справ України (2007–2009 рр.), Надзвичайний і Повноважний Посол, керівник Центру дослідження росії Володимир Огризко; керівник Центру військово-правових досліджень, військовослужбовець Сил ТрО ЗСУ Олександр Мусієнко; керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук; співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков; виконавчий директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Під час події обговорили низку важливих питань, серед яких: 1) чи можливий справедливий мир без перемоги та чи можна перемогу замінити миром, якщо: партнери бояться поразки росії і Третьої світової війни; Захід не вірить у перемогу України і не схильний її посилювати, а це зрештою прирікає його на поразку разом з Україною; Захід не демонструє сили, а отже, і досягнути миру з росією через силу неможливо з огляду на її відсутність; 2) мир як компроміс на двох через роззброєння України, надання їй нейтрального статусу та зміну української влади внаслідок виборів; 3) мир через досягнення компромісу між Трампом і путіним щодо Китаю та розподілу сфер впливу в Європі; 4) мир через досягнення компромісу з росією шляхом усунення Володимира Зеленського завдяки виборам в Україні; 5) чи погодяться європейці на розподіл сфер впливу в Європі за формулою «Ялта 2»; 6) який із трьох сценаріїв для України найбільш оптимальний і ймовірний: продовження війни з росією до втрати з боку останньої спроможності вести бойові дії надалі; перемир’я без будь-яких гарантій безпеки; мир через капітуляцію України.
Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»
Володимир Огризко, керівник Центру дослідження росії
Під час виступу Володимир Огризко поділився міркуваннями щодо зміни світосприйняття та ліберальних поглядів США на авторитарні, а також висловив думку щодо ймовірного розпаду союзу Трамп — путін через високу ймовірність незадоволення трампівських очікувань від росії. «Відверто кажучи, я б не став зараз робити остаточних висновків, тому що для України зараз з’явилися додаткові шанси. Вчорашні маніфестації європейської єдності в Україні є величезним доказом тому. Європейські партнери чітко і ясно заявили, що вони будуть з нами, — і не формально, а на ділі», — додав Володимир Огризко.
Олександр Хара, виконавчий директор Центру оборонних стратегій
Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень
Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова
Зі свого боку, Олександр Мусієнко розповів, що сьогоднішня ситуація на полі бою навіть дещо краща за ту, що була рік тому. Доказом цього є відсутність великих успіхів ворога, збільшення українських ударів по військових об’єктах російської федерації, запровадження системи армійських корпусів та активної рекрутингової кампанії в Україні, «вкиди» росії щодо ймовірних дат перемир’я, що вказують на прояви слабкості країни-ворога, відсутність плану після припинення вогню та подальшого алгоритму дій. «Україна відчайдушно веде боротьбу як на міжнародній арені, так і щодо захисту національних інтересів, а також щоб вибороти пакети допомоги та щоб спільно з європейськими країнами розвивати партнерство, що є дуже важливим зараз», — підсумував пан Мусієнко.
До активної дискусії доєдналися дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол, письменник Олександр Сліпченко, військовий дипломат Місії України при НАТО, полковник Петро Канана.
Запис заходу можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=W08R6ygZgzU.