Круглий стіл «Пакет розширення ЄС та прогрес України»
У п’ятницю, 15 листопада 2024 року, Інститут зовнішньополітичних досліджень за організаційної підтримки ДП «ГДІП» провів круглий стіл на тему: «Пакет розширення ЄС та прогрес України».
Модерував захід директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Перепелиця.
У вступному слові пан Перепелиця обґрунтував проблематику питань, які було винесено на обговорення, акцентував увагу на успіхах України в зовнішній безпековій політиці, зокрема в процесі європейської інтеграції: «В умовах завершення 2024 року ми маємо проаналізувати підсумки процесу євроінтеграції, власне, переговорного процесу між Україною та ЄС, а також інших процесів, пов’язаних із набуттям України членства в Європейському Союзі. Якщо раніше ЄС опікувався “м’якими загрозами”, то тепер з’явилися воєнні. У новому спектрі міжнародних загроз Євросоюз розглядає свої пріоритети в межах спільної політики безпеки й оборони, що відкриває для нас нову перспективу набуття членства ЄС — не лише як економічного об’єднання, а й побудови спільної оборони. Це, звісно, є перспективним напрямом з огляду на те, що з початком агресії росії проти України саме ЄС першим почав надавати нам допомогу. Тож ми повинні проаналізувати і визначити, чи зможе Євросоюз у межах безпекової політики й оборони замінити наше членство в НАТО і які можливі основні шляхи прориву в цьому напрямі».
Спікери заходу: радник Центру економічного відновлення, партнер компанії «CIVITTA», експерт з питань євроінтеграції, кандидат політичних наук Іван Нагорняк; Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч; співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков; виконавча директорка Українського центру європейської політики Любов Акуленко.
Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова
Пйотр Лукасєвіч, Тимчасовий повірений у справах Польщі
Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, модератор заходу
Любов Акуленко, виконавча директорка Українського центру європейської політики
Іван Нагорняк, радник Центру економічного відновлення, експерт з питань євроінтеграції
У своїй доповіді Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч неодноразово наголосив на потужній підтримці з боку Польщі України на її шляху до вступу в Європейський Союз: «Позиція Польщі є відомою загалу. Ми найбільше відстоюємо приєднання України до ЄС та НАТО. Звісно, що ЄС — це найпріоритетніше завдання сьогодні. Ми підтримуємо українців у їхньому прагненні приєднатися до спільноти і хочемо бачити Україну в ЄС якнайшвидше. Звичайно, в нинішній ситуації виникає й політичне питання: як швидко зможе відбутися процес розширення ЄС, зважаючи на те, що Україна перебуває в доволі особливому стані — у протидії жорстокій агресії рф і водночас проходить переговорний процес». Пан Лукасєвіч також зазначив, що на вступ України до ЄС впливає не лише той факт, яка країна головує в Раді Європи, а саме пошук консенсусу з усіма країнами-членами Євросоюзу.
Під час круглого столу було обговорено низку важливих питань, як-от: загальна оцінка переговорного процесу між Україною та ЄС упродовж 2024 року; переговорна делегація та виклики її організаційного забезпечення; кластер фундаментальних питань та перспективи відкриття переговорів під час головування Республіки Польща в ЄС у 2025 році; оцінка прогресу України в інших переговорних кластерах; зовнішня та Спільна політика безпеки й оборони ЄС як найбільш перспективний напрям європейської інтеграції України.
Блаж Масле, заступник Голови дипломатичної місії Словенії
Росіца Дімітрова, радниця з політичних питань Представництва НАТО
Мотусі Чуеняне Арчібальд, керівник політичного віділу Посольства ПАР
До активної дискусії доєдналися експерт Українсько-польської медіаплатформи, аналітик Центру політичних студій «Доктрина», виконавчий директор Громадської організації «Коло європейського діалогу» Анатолій Курносов; Надзвичайний і Повноважний Посол, ветеран дипломатичної служби, член Національної спілки журналістів України Ігор Турянський; доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, заступник директора з наукової роботи та завідувач відділу економічної теорії Державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України» Андрій Гриценко.
Запис заходу можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=XgY8NLsZYrM