Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ПОСТ-РЕЛІЗ КРУГЛОГО СТОЛУ НА ТЕМУ: «Вільнюський саміт НАТО: чи варто було очікувати сюрпризів?»

13 липня 2023 року Інститут зовнішньополітичних досліджень за сприяння Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв організував круглий стіл «Вільнюський саміт НАТО: чи варто було очікувати сюрпризів?». Захід провели в приміщенні дирекції «Медіацентр» ДП «ГДІП» і в онлайн-форматі.

 

 

Учасники обговорили такі питання:

• від Риги 2006 до Вільнюса 2023: що отримала Україна за 17 років просування до членства в НАТО?

• від Бухарестського саміту 2008 року до Вільнюського саміту 2023 року: як реалізували обіцянки Альянсу прийняти Україну в члени НАТО?

• Вільнюс 2023: офіційний статус для України чи чергова обіцянка під приводом війни?

• безпека проти оборони: чи здатна НАТО функціонувати в умовах російсько-української війни та глобального протистояння з росією?

• концепція «стримування й оборони НАТО»: чому вона не спрацювала?

• концепція «стримування рф»: уникати зіткнення з росією не означає стримувати її;

• дилема відповідальності: гарантія безпеки без гарантій колективної оборони для України (ізраїльська модель; корейська модель; концепція контрольованої допомоги як реакція на загрози);

• перспективи майбутньої архітектури регіональної безпеки з Україною та без України, з НАТО та без НАТО;

• комплекс регіональної безпеки як третій шлях гарантування безпеки й оборони України та побудови архітектури європейської безпеки.

 

 

Марек Шафін, Надзвичайний і Повноважний Посол Словаччини

 

 

Хонг Тхач Нгуєн, Надзвичайний і Повноважний Посол В’єтнаму

 

Модерував захід український політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, доктор політичних наук, професор Григорій Перепелиця. Він зазначив: «Позитив Вільнюського саміту полягає у формуванні нової коаліції поза межами членства в НАТО. Це декларація про гарантії безпеки України. Фактично, це зародження регіональної та глобальної кон’юнктури безпеки, яка прийде на зміну НАТО (якщо НАТО залишатиметься на таких позиціях стримування)».

Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, модератор


За круглим столом зібралися: керівник Громадської спілки «Всеукраїнська громадська ліга Україна – НАТО», директор військових програм Центру Разумкова Сергій Джердж; представник медіацентру Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних сил України Денис Богуш; радник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко; Міністр оборони України (2019–2020 рр.), голова правління Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк; директор Інституту світової політики Євген Магда.

Офлайн-участь у заході також взяли представники посольств Соціалістичної Республіки В’єтнам, Лівії, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Сполучених Штатів Америки, Республіки Узбекистан в Україні. Трансляцію слухали представники посольств Арабської Республіки Єгипет й Ісламської Республіки Пакистан в Україні.

Першим до слова запросили Андрія Загороднюка. Він наголосив: «Завдання росії у війні на виснаження – перечекати політичну зацікавленість країн Заходу в підтримці України… Тому оголошення на Вільнюському саміті про програми посилення довгострокових спроможностей – великий крок уперед, який б’є по російській стратегії щодо цієї війни».

 

Андрій Загороднюк, Міністр оборони України (2019–2020 рр.), керівник Центру оборонних стратегій

 

Євген Магда зазначив: «Україна зараз виборола максимум міжнародної підтримки (майже 90% на Заході), далі вона спадатиме, але спадатиме некритично (не нижче 70%). Ми маємо використати цей час для пошуку аргументів і фактів представникам України, істеблішменту, громадянам, партнерам задля найефективнішої праці».

 

Євген Магда, директор Інституту світової політики

 

Під час виступу Денис Богуш зауважив: «В яку пастку потрапив Захід із росією? Захід зараз стоїть на принципах демократії. Демократія – це свобода слова, свобода віросповідання, повага до всіх меншин. Якщо робити пропаганду та давати фейкову новину з однією думкою, а на противагу їй давати іншу думку, то формально ти все виконуєш за принципами демократії. Так росія використовує свободу слова для насадження своїх наративів у різних країнах світу».

Також до слова запросили Павла Жовніренка. Він наголосив: «Захід, допомагаючи Україні, керується концепцією, в основі якої лежать два головних страхи: страх можливого застосування росією ядерної зброї та страх безладу росії після її декомпозиції».

Зліва направо: Павло Жовніренко, радник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, голова правління Центру стратегічних досліджень; Денис Богуш, представник медіацентру Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних сил України

 

Сергій Джердж додав: «Росія завжди використовує одні народи проти інших. Якщо росія колонізує Україну в будь-який спосіб (економічно, політично тощо), вона використовуватиме весь потенціал України проти Заходу».

Сергій Джердж, керівник Громадської спілки «Всеукраїнська громадська ліга Україна – НАТО», директор військових програм Центру Разумкова

 

Наприкінці круглого столу спікери й учасники активно прилучилися до обговорення.

 

Запис заходу можна переглянути на ютуб-каналі «GDIP Media Center» за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=Rn8wtrP9Qn4.

14 липня 2023 р.