Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Круглий стіл «Денонсація Договору РСМД та її наслідки для України і міжнародної безпеки»

5 квітня 2019 року у медіа-центрі ГДІП відбувся круглий стіл на тему: «Денонсація Договору РСМД та її наслідки для України і міжнародної безпеки», організований Генеральною дирекцією з обслуговування іноземних представництв спільно з Інститутом зовнішньополітичних досліджень.

Серед запрошених гостей були Володимир Огризко – міністр закордонних справ України (2007–2009), Надзвичайний і Повноважний Посол; Леонід Осаволюк – директор першого територіального департаменту МЗС України, посол з особливих доручень МЗС України (2008–2017р.), Надзвичайний і Повноважний Посланник; Андрій Клименко – голова спостережної ради Фонду “Майдан закордонних справ”, експерт з питань Криму, головний редактор сайту «Вlackseanews»; Сергій Гайдук – командувач ВМС України 2014–2016 років, віце-адмірал; Володимир Василенко – український правознавець-міжнародник, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, Надзвичайний і Повноважний Посол України; Григорій Перепелиця – український політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень.

До заходу долучилися представники посольств В’єтнаму, Норвегії, Угорщини, США, Швейцарії, Молдови, Білорусі, Казахстану, Словенії, Таджикистану, Кувейту, експерти з Представництва Європейського Союзу в Україні, політологи, науковці, військові експерти, журналісти.

Обговорення теми зі вступного слова Григорія Перепелиці, що привітав спікерів та гостей заходу. Варто зазначити, що формат зустрічі передбачав не тільки виступи, а й вільне обговорення питань: торговельна блокада на морі як нова версія російської гібридної війни проти України; чи загрожує «азовський сценарій» РФ безпеці судноплавства в Чорному морі, безпеці чорноморських портів та південних рубежів України; що робити з «вишками Бойко», економічною зоною України в Чорному морі захопленої Росією; дієвість міжнародно-правових та політико-дипломатичних інструментів забезпечення морської безпеки України Чорному та Азовському морях; альтернативні стратегії відсічі російській морській агресії в Чорному та Азовському морях.

Володимир Огризко проінформував щодо необхідних кроків для України та міжнародної спільноти згідно з бліц-опитуванням міжнародних експертів «Atlantic Council» та висловив своє сподівання їх реалізації. Зокрема, експерти наголосили: політичні аспекти, а саме – зниження рівня відносин між Україною та РФ до повірених у справах та призупинення участі РФ у діяльності Ради Європи; економічні – введення секторальних санкції та зупинення будівництва «Північного потіку-2»; та військові аспекти  – посилення військової присутності кораблів країн-членів НАТО в Чорному морі, початок військового патрулювання акваторії Чорного моря кораблями НАТО із залученням ВМС України й Грузії та запровадження для України широкомасштабної програми ленд-лізу для переозброєння ЗСУ і забезпечення їх надсучасними військовим озброєнням.

Директор першого територіального департаменту МЗС України Леонід Осаволюк зауважив, що провокація Російської Федерації 25 листопада є першим після Другої світової війни збройним нападом, обстрілом і захопленням військових кораблів офіційними збройними силами іншої держави. Також експерт зауважив, що постійне ігнорування та невизначеність офіційної української позиції щодо своїх прав в Азово-Керченській акваторії призвели до таких агресивних дій Росії та можуть призвести до повної втрати цієї акваторії для нашої держави. Ба більше, експерт виокремив нагальні дії, до яких мала би вдатися наша держава, а саме: по-перше, відповідно до пункту 6 Будапештського меморандуму Україна мала би звернутися до його підписантів щодо проведення невідкладних консультацій у зв’язку з порушенням державного кордону і територіальної цілісності та збройної агресії проти неї, по-друге, необхідно негайно прийняти рішення щодо долі договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 24 грудня 2003 року.

На думку голови спостережної ради Фонду «Майдан закордонних справ» Андрія Клименка, Крим є найбільшою військовою базою в світі, оскільки офіційні оцінки, опубліковані щодо кількості військового контингенту в окупованому Криму в 2 рази занижені. Клименко також проінформував, що «Майдан закордонних справ» проводить цілодобовий моніторинг ситуації в цьому регіоні та щоденно фіксує кожне судно та тривалість його затримки, додаючи про те, що з травня 2018 року було зафіксовано 727 випадків створення штучних перешкод вільному судноплавству в Чорному та Азовському морях з боку Росії. До того ж, експерт повідомив, що захоплені наприкінці лютого 2014 року нафтовидобувні платформи "вишки Бойка", в цілодобовому режимі охороняє 41-ша бригада ракетних катерів Чорноморського флоту РФ, які долучаються до блокади Азовського моря та доки Україна готується до арбітражного суду – росіяни щорічно крадуть 2 млрд кубів природного газу.

Директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця проаналізував загальну ситуацію, яка відбувається в Чорному та Азовському морях та спрогнозував тривалість агресивних дій сусідньої держави. До того ж, експерт зазначив, що нарощування ВМС в усьому південно-східному фланзі НАТО становить реальну воєнну загрозу для Північноатлантичного альянсу з боку РФ. Також експерт пояснив, що морська агресія є важливою частиною гібридної війни проти України та дозволяє РФ вирішити такі питання, як: руйнування економічного потенціалу України через блокаду експорту й імпорту; неможливість використовувати природні ресурси; крадіжка енергетичних ресурсів України в її економічній зоні. Також експерт наголошує на необхідності виживання України в цій війні та зосередженні зусиль на питаннях оборони України.

Командувач ВМС України (2014–2016 рр.), віце-адмірал Сергій Гайдук навів вагомі докази безпрецедентної мілітаризації Російською Федерацією на прикладі наявності в Південному регіоні носіїв крилатих ракет, авіаційного та берегового складника, а також розгляді Росією питання щодо відновлення ядерного потенціалу в Криму. Ба більше, він зауважив, що у зв’язку з безвідповідальністю державного апарату, наразі Україна не може протистояти цій загрозі, оскільки реальною проблемою для нашої державі є відсутність морських документів, державної морської політики та державної програми кораблебудування. Тому пан Сергій наголосив на необхідності врегулювання нормативного процесу та наявності фахівців з морської справи, які будуть нести відповідальність за формування державної морської політики.

Правознавець-міжнародник Володимир Василенко широко висвітлив міжнародно-правову проблематику, зосереджуючи увагу на необхідності наявності жорсткої позиції нашої держави у відстоюванні національних інтересів та закликав переглянути документи, які становлять загрозу міжнародній безпеці. Експерт висловив думку щодо потреби розірвання відносин з Російською Федерацією у сферах, небезпечних для нашої державності, аби мінімізувати важелі російського тиску. Зокрема, це стосувалося Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки 2003 року, у зв’язку з порушенням частини 2 статті 1, яка передбачає проведення лінії державного кордону та фактичним порушенням самого договору.

Загалом усі спікери висловили гостру критику на адресу української влади, яка виявилась нездатною адекватно протистояти державі-агресору. Головною потребою було визначено оновлення владного політичного класу, здатного гідно відстоювати національні інтереси України. Експерти відзначили, що намагання Росії встановити власний міжнародний порядок загрожує не лише Україні, але і Західному світу.

Завершилася зустріч питаннями та коментарями від аудиторії.

05 березня 2019 р.