Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Експертна дискусія на тему «Щорічний звіт Генерального секретаря НАТО 2012: Оборона – це важливо»

14 березня 2013 року в Дипломатичній академії України при МЗС України відбулася експертна дискусія на тему «Щорічний звіт Генерального секретаря НАТО 2012: оборона – це важливо», яка проводилася Центром інформації та документації НАТО в Україні та Інститутом зовнішньої політики Дипломатичної Академії України при МЗС України.

З вітальними ремарками виступили Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики та Наталія Немилівська, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Відкрила дискусію доктор Ґерлінда Нігус, керівник Відділу з роботи з країнами-партнерами та країнами–членами  НАТО Управління громадської дипломатії штаб-квартири НАТО з доповіддю-презентацією щорічного звіту Генерального секретаря НАТО за 2012 рік. В своїй доповіді доктор Ґерлінда Нігус окреслила три основні категорії, що включені у звіт: оперативні пріоритети НАТО, гарантування обороноздатності для майбутнього та розширення партнерських відносин зы своъми партнерами.

Ґерлінда Нігус детально зупинилася на ситуації в Афганістані, боротьбі з піратством. запровадженні ініціативи з розумної оборони та ініціативи взаємопов’язаних сил. Ґерлінда Нігус також зосередила увагу на проблемі кібербезпеки. Кібербезпека була визначена як нова загроза нашій безпеці, що активно зростає. Пані Нігус зазначила всю складність оцінки негативного потенційного впливу кіюбернападів.

Особливу увагу Ґерлінда Нігус приділила питанню налагодження та розширення  партнерських відносин. На даний момент відбувається дискусія щодо залучення до співробітництва країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, таких як Індія, Китай, Японія, Австралія, Нова Зеландія та інші. Нещодавно були завершені проекти з Іраком, Кореєю, Монголією. Україна, за словами Ґерлінди Нігус – ключовий стратегічний партнер для Альянсу. Зокрема, вона висловила вдячність Україні за внесок в операції НАТО, привела приклад Афганістану, в якому Україна має намір і надалі підтримувати Альянс. Крім того, було окреслено важливість України в операції «Океанський щит», що демонструє якість військового співробітництва НАТО з Україно. Також було зазначено про підтримку НАТО в сфері реформування сектору безпеки та оборони. Багато проектів мають суто практичну спрямованість. Серед них: утилізація надлишкового військового майна та боєприпасів, співпраця в сфері громадської дипломатії та інші.

В дискусії виступили з доповідями Олег Александров, головний консультант Відділу оборонних стратегій та військово-технічної політики Інституту стратегічних досліджень. У своїй доповіді Олег Алесандров визначив, що хоча офіційне декларування прагнення України вступити в НАТО залишилося в минулому, але все одно співробітництво між ними залишилося. Конструктивне партнерство, у форматі якого Україна розвиває своє співробітництво з Альянсом, дає їй можливість отримати досвід участі у формуванні клімату міжнародної безпеки. Крім того, він зазначив, що Річна національна програма (РНП) — це можливість продовження співробітництва. Більше того, остання програма була високо оцінена Комісією Україна-НАТО. На останок, Олег Александров підкреслив, що календарний рік необхідно починати з програми, що вже затверджена, а не очікувати її затвердження на вищому політичному рівні .

 Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, виступив з доповіддю, в якій зосередився на такій проблемі в Україні як розподіл бюджету, що є неприйнятно малим за стандартами країн – членів НАТО. Пан Мельник підкреслив, що попри зміну влади, погіршення у відносинах між НАТО та Україною не відбулося: змінилася кінцева мета, але парадоксального нічого не відбулося. Він підкреслив, що головні проблеми полягають в традиційній спроможності української влади проводити системні реформи та вести зовнішню політику.

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, у своїй доповіді підкреслив важливу роль РНП як всеосяжного документу, що регулює питання двосторонньої співпраці. Він зазначив, що Україна – єдина країна, яка офіційно декларує відсутність наміру вступати в НАТО, але при цьому виконує РНП, що по суті є документом, який характеризує процес вступу в НАТО. Крім того, пан Сушко наголосив, що РНП є містком, ядром, сенсом співпраці України та НАТО. Разом з тим, він підкреслив, що в останні роки прослідковується зниження публічності та доступності документів держави, які стосуються співробітництва України та НАТО. Загальний висновок виступу Олександра Сушко полягає в тому, що РНП в Україні – екзотичний елемент, який дає можливість аналізувати і робити висновки про співпрацю України та НАТО.

Після доповідей відбулася дискусія щодо ролі та місця України у співпраці з Альянсом та пріоритетів співробітництва України та НАТО. В дискусії прийняли участь провідні українські експерти в галузі національної та міжнародної безпеки, а також співробітники МЗС та представники Міністерства оборони України.

19 березня 2013 р.