Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Європейські оглядачі: Угода України з ЄС - доволі віддалена перспектива

Угода з Москвою допомогла Україні уникнути фінасової кризи, однак відсунула асоціацію з ЄС на невизначений час. Подробиці у матеріалі DW.

Європейські експерти вважають, що угода між ЄС та Україною відкладена надовго

Україні вдалося уникнути фінансової кризи. Принаймні в осяжному майбутньому. 15 млрд доларів США, які Москва погодилась інвестувати в український держборг, та надана Києву знижка на купівлю російського газу дозволяють Україні скоротити дефіцит бюджету та продовжити виконувати свої фінансові зобов'язання.

Однак ці домовленості відсувають укладення угоди про асоціацію з Євросоюзом на невизначений строк. Підписання угоди між Києвом та Брюсселем - тепер дуже віддалена перспектива, вважають опитані DW експерти.

Від України чекають визначеності

"Шанси на те, що Україна підпише угоду про асоціацію у найближчій перспективі, близькі до нуля", - вважає Аманда Пол, аналітик Центру європейської політики у Брюсселі. За її словами, президенту Віктору Януковичу було набагато простіше підписати договір з Росією, який, на відміну від угоди з ЄС, не передбачає таких жорстких умов, як проведення масштабних економічних реформ.

На зустрічі у Кремлі Віктор Янукович  та Володимир Путін домовились про фінансову допомогу Україні

Між тим, в України залишаєтсья "вузьке вікно можливостей", щоб укласти угоду з Євросоюзом, відзначає Пол. Потрібно встигнути до виборів до Європарламенту, які відбудуться у травні 2014 року, інакше умови угоди доведеться обговорювати по-новому, наголошує експертка. Водночас Пол вважає, що проведення нових перемовин з приводу окремих аспектів документа стане "невеликою втратою" для Києва. "Не схоже, що українська влада поспішає підписувати договір з ЄС, - міркує експертка. - Якби Янукович захотів, він міг би підписати угоду про асоціацію зараз. Однак з боку України не надходило жодних сигналів про готовність це зробити, тому в осяжному майбутньому підписання угоди малоймовірне".

Тепер все залежить від України, погоджується виконавчий директор Східного комітету німецької економіки Райнер Лінднер. Він нагадує, що Брюссель вже визначився зі своєю позицією: вирішено призупинити переговори з Україною. "Головне завдання, яке має вирішити українська влада, - чітко продемонструвати готовність дотримуватись курсу на асоціацію та підписати документ", - заявив експерт в інтерв'ю DW.

Завдання уряду - курс на модернізацію економіки

Однак Лінднер вважає, що у світлі останніх подій підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом уявляється надто віддаленою перспективою. Радше за все, Київ й надалі намагатиметься вести перемовини з ЄС та отримати фінансову допомогу від міжнародних кредиторів, розмірковує експерт. Хід цих переговорів визначатиметься у тому числі і внутрішньою стабільністю у країні. "Багато чого залежатиме від того, як у подальшому розвиватиметься ситуація з протестами, чи наполягатиме опозиція на зміні чинної влади", - говорить Лінднер.

Він також наголошує, що угода з Москвою дозволить Україні на певний час стабілізувати національну економіку, а саме скоротити дефіцит бюджету та запобігти дефолту. При цьому експерт вважає, що Києву необхідно взяти курс на модернізацію економіки та домовлятись про підтримку з боку Міжнародного валютного фонду.

"Україні не можна займати пасивну позицію, потрібно модернізувати економіку та намагатись виконати умови МВФ з отримання кредиту. Міжнародна фінансова допомога їй потрібна у доповнення до того, що погодилась надати Росія", - констатує Лінднер.

Допомога Москви - тимчасове вирішення проблем

Обіцяна Росією фінансова підтримка відсунула Україну з краю прірви, однак принесла лише тимчасове послаблення, вважають аналітики Сapital Economics. Угода з Кремлем на даному етапі дозволила запобігти фінансовій кризі, що нависла над Україною, але разом з тим несе додаткові ризики, йдеться в аналітичній записці дослідницького центру. Розворот України у бік Москви може додати масла у вогонь опозиційних протестів, які поширились країною та поглибили політичну кризу, пишуть експерти. "Понад те, структурні проблеми української економіки, ймовірно, залишаться невирішеними", - відзначають у Сapital Economics.

Коштів, які надасть Москва - 15 млрд доларів США - вистачить, щоб заткнути дірку у платіжному балансі України на найближчі півтора роки, порахували у дослідницькій фірмі. Разом зі знижкою на газ угода дозволить підтримати платіжний баланс України протягом двох років, йдеться в аналітичній записці. Це означає, що в найближчі два роки підписання угоди з ЄС радше малоймовірне, прокоментував ситуацію в інтерв'ю DW Ніл Шеринг, головний економіст з ринків, що розвиваються, у Capital Economics.

Лінднер: Україні необхідно модернізувати економіку

Виконання умов МВФ з надання фінансової допомоги є надто болісним для нинішньої влади, тоді як угода з Росією забезпечує фінансування до 2015 року, коли в Україні відбудуться президентські вибори, констатує Шеринг. Від їхніх результатів, ймовірно, і залежатиме подальша співпраця з Європою, додає експерт. При цьому до конкретних прогнозів Шеринг не вдається. "Складно передбачити, що станеться за два тижні, не кажучи вже про термін у два роки", - каже він.

 

DW.DE