Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Євродепутат: У питанні санкцій щодо української влади не варто розкривати усі карти

Питання застосування адресних санкцій проти українських можновладців дискутується, однак розкривати карти поки що не варто, розповів DW депутат Європарламенту Міхаель Ґалер. Міхаель Ґалер, депутат Європейського парламенту, член фракції Європейської народної партії та парламентського комітету у закордонних справах, розповів DW про ймовірність заходів, яких у ЄС могли би вжити щодо українських можновладців.

Пане Ґалере, Сенат США кілька днів тому ухвалив резолюцію щодо України, у якій висловлена підтримка українському народові та попередження владі про точкові санкції. А чи готові в ЄС до застосування санкцій до українських можновладців?

Ми теж вирішуємо, як відреагувати на нинішню політичну ситуацію в Україні. На моє переконання, важливо підтримати тих, хто хоче спрямувати Україну у європейському напрямку. З іншого боку, ми - а це не тільки європейські інституції, а й компетентні правоохоронні та податкові органи національних держав - на основі наявної інформації повинні перевірити, як і наскільки легально конкретні особи з України, які належать до провідних політичних та олігархічних кіл, здобули свої гроші в ЄС.

Тобто можна уже говорити, що певний рух у цьому напрямку відбувається?

Поки ці розслідування проводяться, я не буду офіційно і широко це оприлюднювати, а дозволю компетентним органам зробити свою справу. Раніше я називав ті країни, у яких можна перевіряти відповідні дані: Кіпр, Австрія, Німеччина, Великобританія тощо. У кожній з них можна і треба перевірити наявну інформацію і на її основі дійти певних висновків. Коли будуть результати, тоді треба вдаватися до заходів.

Що робите Ви для цього як депутат Європарламенту?

Як політик я працюю над тим, щоб такі розслідування проводились. Причому не тільки щодо тих, хто"робить" на Заході гроші, але й тих, хто відповідальний за напади на учасників Майдану. Я переконаний, що за цими актами стоять політичні актори, які дають відповідні розпорядження. Такі речі не стаються випадково. Тож вважаю, що у відповідній формі на це теж буде реакція - наприклад, у вирішенні питання, чи можна такій особі надавати візу чи ні?

Тобто навіть такі речі, як заборона на в'їзд до країн ЄС, розслідування у окремих європейських країнах фінансових оборудок, є більш болючі, ніж будь-які політичні декларації, які цих людей, здається, не обходять, або демонстрації на Майдані, на які, як вважають ці люди, можна не зважати.

Таким чином, Ви розрізняєте питання окремого застосування політичних та суто кримінально-правових санкцій?

Питання про застосування політичних санкцій буде на часі, коли матимуть місце результати в інших сферах. Наразі публічно я б не хотів про це говорити. Достатньо повідомити, що дискусії з цього приводу ведуться. Однак тим, кого вони стосуються, не варто розкривати усі карти - особливо щодо того, на якій саме стадії перебувають ці дискусії. Бо тоді відповідні особи зможуть багато чого передбачити. У цих делікатних питаннях достатньо, щоб ці люди знали, що питання про них порушуються, однак не знали б напевно, наскільки далеко ми зайшли у їх вирішенні. Як на мене, це може вплинути на те, що вони діятимуть більш розважливо.

Кого конкретно в Україні можуть стосуватись санкції з боку ЄС?

Тих, на кого ми покладаємо відповідальність за кризу у країні, а також тих, хто нелегально збільшує свої статки. Ці люди повинні знати, що правова система ЄС та національних держав не дозволяє збереження таких коштів на нашій території.

Тобто такі санкції можуть торкнутись навіть Віктора Януковича чи його сім'ї?

Загальновідомо, як швидко ця сім'я збагатилась. І, як на мене, це відбулося, так би мовити, не природним шляхом, а з використанням функцій та постів, які має ця сім'я, і того, як вона поводиться щодо інших. Тож на даний момент я нічого не можу виключати.

Ви можете назвати конкретні прізвища?

Скажу так: ті, хто обіймає такі посади у політичній чи економічній сферах, які використовуються для нелегального збагачення. Ті, хто зловживають владою. Саме вони потрапляють у поле зору.

І ще одне: навіть якщо особа є в Україні народним депутатом, то вона має знати, що її імунітет на територію ЄС не поширюється. Тобті ті "маленькі олігархи", які ніби прикрилися від відповідальності депутатським мандатом Верховної Ради, не почуватимуться безпечно тут, у країнах Європейського Союзу.

 

DW.DE