У швейцарському Давосі 14 січня відбулася четверта зустріч радників з національної безпеки щодо української "Формули миру". У заході взяла участь 81 країна та міжнародна організація, що є збільшенням порівняно з попередньою зустріччю на Мальті, де було представлено 66 країн. Згідно з інформацією голови офісу Президента Андрія Єрмака, керівника Офісу президента України, до Давосу направили свої представників 39 країн Європи, 18 країн Азії, 12 країн Африки, 6 країн Південної Америки, 3 країни Північної Америки та 2 країни Океанії.
За його словами, нинішня четверта зустріч радників у Давосі є логічним продовженням третьої зустрічі на Мальті, де були розглянуті перші п'ять пунктів української "Формули миру", а саме – ядерна безпека, продовольча та енергетична безпека, звільнення ув'язнених і депортованих, зокрема дітей, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.
Тепер наступні п'ять пунктів "формули", за його словами, були опрацьовані у Давосі. Серед них: виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення війни, підтвердження закінчення війни. Єрмак наголосив, що, як і на Мальті, кожен із цих пунктів був презентований країнами, які є співлідерами відповідних треків "формули". Він додав, що потрібно визначитись щодо подальших дій, зокрема, узгодити формат проведення Глобального саміту миру. За його словами, це дозволить приступити до розробки детальних дорожніх карт для кожного з пунктів "формули", а країни-лідери відповідних напрямів могли б прийняти тематичні конференції, щоб фіналізувати алгоритми їх реалізації.
Представники Литви та міністр оборони України, Рустем Умєров, представили результати роботи робочої групи з аспекту "Виведення російських військ і припинення бойових дій". Зазначено, що буде створена міжнародна робоча група, якій випаде завдання координувати виведення військ Російської Федерації та окупаційних формувань з території України.
Представники Нідерландів, генеральний прокурор Андрій Костін та заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра, представили прогрес робочої групи, яка займається аспектом "Відновлення справедливості". Робоча група працює над притягненням до відповідальності відповідальних у російській агресії.
Щодо "Екологічної безпеки", Німеччина, Фінляндія та Болгарія продовжують співпрацювати з Україною. Міністр екології України Руслан Стрілець зауважив, що викиди парникових газів, викликані війною в Україні, перевищують загальний обсяг викидів у Австрії.
Пункт "Недопущення ескалації війни та повторення агресії" був представлений керівником офісу Президента України Андрієм Єрмаком та представником Великої Британії. Основою цього пункту є "Спільна декларація про підтримку України", яку підписали країни Групи семи.
Заступник керівника офісу Президента України Андрій Сибіга та міністр юстиції Денис Малюська представили результати роботи над пунктом "Підтвердження закінчення війни". За їхніми словами, Україна намагалась укладати відповідний міжнародний договір з Росією для оформлення взаємних відносин та підтвердження завершення війни, проте кожний раз РФ припиняла його виконання або ігнорувала.
Під час час прес-конференції після переговорів керівник офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що Україна цікавиться участю Китаю в переговорах. Єрмак виразив надію на можливу зустріч з китайським прем'єром Лі Цяном на форумі у Давосі, який мав відбутися з 15 по 19 січня. Голова ОПУ також висловив сподівання, що Китай долучиться до обговорень "формули миру".[1] Проте, китайська сторона проігнорувала цю зустріч. В той же час, керівник МЗС Швейцарії Іньяціо Кассіс додав, що Китай має значний вплив, і важливо знайти способи співпраці з ним з цього питання.
Швейцарський дипломат також зробив і інші заяви стосовно проведеного Форуму. Так, він вважає, що українська "Формула миру" може піддаватися певним видозмінам, оскільки малоймовірно, що одна із конфліктуючих сторін прийме пропозиції, які були підготовлені іншою стороною:"Ми маємо зважити на форму таких дискусій, політичних та дипломатичних зусиль, щоб знайти шлях, яким можуть бути відкриті двері. Після завершення першого етапу ми маємо краще бачення, що є можливим, а що є неможливим, і чого буде важко досягти. Це мало бути проясненим перед тим, як міг виникнути будь-який подальший діалог"", – проголосив він.
Кассіс висловлює думку, що українська "Формула миру" є лише одним із фундаментів для мирних переговорів, виступаючи як початковий пункт для подальшої дискусії. Він вказує, що різні країни мають відмінні позиції щодо подій на полі бою, і позиція України не збігається з позицією Росії. Кассіс також наголошує, що розвиток ситуації на полі бою впливатиме на перемовини. Але варто також чекати, коли буде виражено бажання з боку Росії приєднатися та сісти за стіл переговорів, яке також залежитиме від зазначених чинників:“Ми маємо бути готовими. І ми не маємо чекати на цей момент, щоб потім вирішувати, про що говорити. Військова ситуація на полі бою створює або не створює умови, щоб рухатися вперед. За поточним станом, це ілюзія, – уявляти, що Росія прийме наше запрошення. Це не є метою зараз, як ми говоримо. Але ми готуємося до того моменту, коли Росія зможе приєднатися та брати участь. Це має бути за посередництва інших країн, щоб запросити Росію "на борт". Цьому немає альтернативи", –зазначив він.[2]
Таке наголошення з боку представника Швейцарії викликало певне непорозуміння з боку деяких ЗМІ. Але тут слід розуміти, що собою являють подібні платформи та ініціативи. Усе це – підготовка до встановлення нової світової системи. Українсько-російська війна поклала кінець світопорядку, який панував до цього. Це конфлікт із глобальними наслідками, який вимагатиме залучення всього світу. Такі платформи й угоди – підґрунтя до подальших безпекових процесів, які будуть залучати більшість країн світу. Це – формування комплексів нових регіональних систем й ініціатив. Тому для Європи й світу вони є настільки важливими, адже для них самих це є процес підготовки.
І як було завжди мирна угода – завершення будь-якої війни. І вона укладається між двома акторами – переможцем і переможеним. Тому без Росії у підписанні мирної угоди ніяк не обійтися. Саме це мав на увазі Кассіс. Так цьому передуватиме жорстка і безкомпромісна боротьба, проте далі наступить час для дипломатії. І саме дипломатичні інструменти такі як платформи “Формули миру” стануть головним рушієм нового повоєнного світопорядку.
[1] Працюємо над п'ятьма пунктами "формули миру": Єрмак про зустріч в Давосі. 14.01.2024. https://suspilne.media/661280-pracuemo-nad-patma-punktami-formuli-miru-ermak-pro-zustric-v-davosi/?utm_source=copylink&utm_medium=ps
[2] У Давосі представник Швейцарії закликав «взяти Росію на борт» обговорень Формули миру. 14.01.2024 https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3813334-u-davosi-predstavnik-svejcarii-zaklikav-vzati-rosiu-na-bort-obgovoren-formuli-miru.html