Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Північна Європа проламує кригу авіаційної коаліції

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну, серед міжнародних партнерів, Сполучені Штати Америки зробили найбільший внесок у підтримку спроможності України чинити опір. В останні місяці, однак, простежується тренд на збільшення відповідальності Європи за підтримку України. Майбутні вибори в Сполучених Штатах Америки роблять оборонну підтримку України чинником внутрішньополітичних сперечань. На жаль для України президентські вибори в США створюють набагато більше загроз, аніж можливостей. Основні кандидати від республіканської партії висловлюються або відверто проти підтримки України, або за якнайшвидше завершення війни. Це ставить під сумнів подальшу допомогу Україні і змушує з одного боку – український уряд шукати шляхи забезпечення спроможності продовжувати опір за умов загрози скорочення допомоги США, або, навіть, її зупинки, і з іншого боку – уряди європейських країн переосмислювати поточні безпекові умови на континенті, сценарії розвитку і можливі загрози, що несуть потенційні успіхи Росії в Україні.

Значну підтримку серед держав ЄС надають держави Північної Європи, які разом з Нідерландами стали першими країнами, що наважились оголосити про надання Україні винищувачів F-16 після узгодження цього рішення зі США. Так, у серпні 2023 року Володимир Зеленський провів зустрічі з главами урядів Фінляндії, Данії, Швеції, Норвегії та Нідерландів. У Данії та Швеції Глава держави зустрівся з монархами, а також парламентарями. У конституційних монархіях королі та королеви часто відіграють конструктивну роль у формуванні суспільного консенсусу щодо певних питань. Тому така зустріч безумовно є позитивною подією для України. На додаток до цього, Президент України зустрівся з народними обранцями в парламентах Данії та Швеції. Ці зустрічі продемонстрували широку підтримку України, а конкретно у випадку Данії, прихильність до України не тільки з боку Прем’єрки Метте Фредеріксен, яка проявляє лідерство у допомозі Україні, але й усього данського парламенту. Там Президента Зеленського зустрічали стоячи, під аплодисменти.

Основними питаннями, що обговорювалися під час візиту була авіаційна коаліція та інші питання військово-технічної співпраці. У Швеції Володимир Зеленський підняв питання передачі Україні винищувачів Saab JAS 39 Gripen. За словами президента, українській армії необхідно контролювати небо для забезпечення подальшого просування військ і звільнення окупованих Росією територій.  Ще у червні уряд Швеції оголосив про навчання українських пілотів на винищувачах шведського виробництва. І хоча досі шведські високопосадовці не підтверджують готовності передати літаки, зважаючи на те, що процес тренування вже запущено, можна очікувати, що наступного року українські пілоти захищатимуть українське небо на літаках Gripen.

Проривним досягненням стала домовленість зі шведською стороною щодо спільного виробництва шведської бойової машини піхоти CV90 в Україні. В умовах війни на виснаження, Україна шукає шляхи забезпечення виробництва зброї власними силами та шляхом спільного виробництва з країнами-партнерами. Російська Федерація пристосувалася до ведення війни і наразі забезпечує себе технікою для продовження агресії. Тому Україна має зміцнювати власні спроможності і домовленість зі Швецією є вкрай позитивним прецедентом.

У Нідерландах та Данії головним досягненням візиту Президента України стало рішення щодо надання літаків F-16 після тренування українських пілотів та інженерів. Від Нідерландів Україна отримає 42 літаки. Від Данії – 19 одиниць. Під час візиту Прем’єр-міністра Норвегії, Йонас Гар Стере повідомив, що Норвегія також передасть Україні літаки F-16, які перебувають у неї на озброєнні. Наразі точна кількість винищувачів, які планує надати Норвегія невідома, два літаки F-16 країна виділяє для навчальної місії українських пілотів. Також очільник норвезького уряду анонсував надання Україні систем ППО IRIS-T, а також обладнання для розмінування. За словами Йонаса Гар Стере, Норвегія також зробить усе необхідне, щоб переконати партнерів надати Україні ЗРК NASAMS.

Посилення українського ППО, отримання обладнання для розмінування, інша військово-технічна та гуманітарна допомога: європейські країни і особливо держави Північної Європи роблять значний внесок у реалізації пріоритетів України.

Також, важливою є дипломатична підтримка України. Данія, Нідерланди, Швеція і Фінляндія приєднались до Спільної декларації G7 про підтримку України. Ці країни підтримали Формулу миру і висловили готовність приєднатися до імплементації окремих її положень. Саме у Данії відбулися перші консультації на рівні Радників з національної безпеки лідерів держав щодо Формули миру. М’яка сила країн Північної Європи та активна діяльність, спрямована на просування справедливого завершення війни, яке базується на українській Формулі миру є важливим драйвером української позиції на глобальному рівні.

У той час, як адміністрація Сполучених Штатів Америки відтермінувала оголошення про надання Україні винищувачів F-16, це зробили Нідерланди та Данія, до яких приєдналась Норвегія. Цей важливий крок прискорить надання літаків для захисту українського неба. Втім, хоч Європа з кожним місяцем війни робить все більше для перемоги України, спроможності США у військовій сфері залишаються поза конкуренції. А тому, важливо, щоб рішення європейських держав вплинули на подальшу допомогу США і Україна отримала винищувачі з-за океану. Наразі спостерігається як у танковій коаліції основний тягар взяли на себе держави Європи. Хоча Сполучені Штати Америки мають близько 8000 танків Abrams, Україна восени має отримати тільки 31 танк від США. Для порівняння, в мирний час Польща домовилась про закупівлю для своєї армії 350 одиниць танків Abrams.

Сполучені Штати Америки не надають Україні достатньо зброї для перемоги над Російською Федерацією на полі бою. Все більші об’єми військової допомоги Україна отримує від країн Європи, які розуміють, що російська агресія – це загроза не тільки Україні, але й європейській безпековій архітектурі, а отже і їхній власній безпеці та добробуту. У наступні місяці успіхом для України може стати підписання договорів з європейськими компаніями щодо спільного виробництва озброєння, його локалізації і розширення загальної військової допомоги. Відповідні угоди можуть бути укладені восени на Форумі оборонних індустрій. Це буде якісним доповненням до розвитку військово-технічної співпраці на урядовому рівні між Україною та європейськими країнами-партнерами.
 


Посилання:
1. Tolfte stödpaketet till Ukraina, 16.06.2023,
URL: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2023/06/tolfte-stodpaketet-till-ukraina/
2. US Army Readies Ukraine Abrams Tank Options For Policymakers, 25.01.2023,
URL: https://www.defenseone.com/policy/2023/01/army-readies-ukraine-abrams-tank-options-policymakers/ 382202/