Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Підсумки саміту ЄС: Двері для України залишаються відчиненими

Україна стала однією з центральних тем дводенного саміту ЄС у Брюсселі, що завершився у п'ятницю, 20 грудня, у Брюсселі. Двері для України відкриті, але надії на те, що українська влада скористається "входом" - обмаль.

Саміт ЄС: двері для України залишаються відчиненими

Євросоюз Україну не "здає". Незважаючи на те, що днями президент України Віктор Янукович підписав контракти з Росією і таким чином на найближчий час відмовився від зближення з ЄС. Втім, глави держав та урядів країн-членів ЄС не вважають цей крок остаточною відмовою від євроінтеграції України.

Після завершення у Брюсселі в п'ятницю, 20 грудня, саміту ЄС федеральна канцлерка Німеччини Анґела Меркель заявила: "Двері відчиненні, і дати їх закриття (для України - ред.) немає". Як і раніше, Янукович може підписати давно заплановану угоду про асоціацію з ЄС, наголосила Меркель. "Європа вжила усі підготовчі заходи, тепер Україна має вирішувати", - сказала Меркель.

Федеральний канцлер Австрії Вернер Файманн вбачає відповідальність ЄС, перш за все, за українських демонстрантів, які прагнуть спрямованого на Захід курсу своєї держави: "Ми не можемо залишити напризволяще людей, які пов'язують з нами свої надії".

Інші високі представники держав ЄС, як от президентка Литви Даля Грибаускайте, наголошували на відмінностях між керівництвом України та народом: "Європа відкрита для українського народу, але не обов'язково для цього уряду". Однак Янукович залишається президентом цієї країни, і ЄС не зможе оминути його, поки він обіймає цю посаду.

"Ми не на базарі"

Янукович обґрунтував свій поворот до Росії тим, що ЄС не надав йому належну фінансову допомогу. 20 мільярдів євро були б необхідною компенсацією за ті втрати, яких його країна зазнала б у торгівельних відносинах з Росією, економічно зблизившись з ЄС.

Втім, намаганням виторгувати більше грошей у об'єднаної Європи Янукович зламав об ЄС свої гострі зуби: більшість європейських урядовців втратили у зв'язку з такими заявами будь-яке розуміння до бідкань президента України. Новий прем'єр-міністр Люксембургу Ксав'є Беттель наголосив: "Ми не на базарі, де питають, хто дає більше". Очільник уряду Фінляндії Юрки Катайнен, у свою чергу, заявив: "Це не питання грошей. Підписання угоди про асоціацію - це рішення про цінності". Європа може запропонувати стабільність, демократію і цінності. "Ці умови складні і довгострокові, але - є як є", - додав бельгійський колега Еліо ді Рупо.

Росію ніяк не оминути

При цьому усі європейці добре знають, що Росія залишиться важливим фактором у цій владній грі. І все одно, як зватиметься президент України: Віктором Януковичем, Віталієм Кличком чи якось по-іншому. Тож ЄС аж ніяк не бачить свої пропозиції до України як такі, що спрямовані проти Росії. Навпаки, ЄС вважає, що Росія теж дещо б виграла від асоціації України з ЄС. Треба вийти за рамки умови "або-або", вважає Меркель. "Росія - дуже важливий партнер Євросоюзу, - підтвердив фінський прем'єр Катайнен. - І я сподіваюсь, що ми зробимо прогресивні кроки, а Росія буде зацікавлена у поглибленні двосторонніх відносин з нами". Меркель також не хоче втратити діалог з Росією. Наступна нагода спілкування з Путіним щодо України випаде у січні 2014 року, під час саміту "Росія-ЄС".

 

DW.DE