Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Перемир’я в обмін на гарантії безпеки перед українським контр-наступом

У травні Україна продовжила підготовку до проведення чергової контр-наступальної операції. Президент Володимир Зеленський та Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба проводять величезну за обсягом дипломатичну роботу, спрямовану, перш за все, на забезпечення потреб Збройних Сил України усіма засобами, необхідними для успіху контр-наступальної операції. Україна неодноразово чула від своїх партнерів переконання у непохитності підтримки стільки, скільки це буде потрібно. Наразі, однак, Україна досі матеріально недостатньо забезпечена для контр-наступу. Через це очікуваний момент відкладається.

Головним партнером України на тлі російської агресії залишаються Сполучені Штати Америки. З початку повномасштабного вторгнення адміністрація Байдена та Конгрес США спрямували понад 75 мільярдів доларів на допомогу Україні. Країна організувала Контактну групу з питань оборони України, т.з. «Коаліцію Раммштайн» і задає темпи військової допомоги Україні. На США орієнтується більшість країн Коаліції, тому Вашингтон своїми рішеннями може спонукати інші держави більше допомагати Україні.  Втім, позиція чинної американської адміністрації залишається не до кінця чіткою. У США досі залишається два табори, які по-різному бачать шляхи завершення російсько-української війни. З одного боку, Ллойд Остін, міністр оборони США, та Держсекретар Ентоні Блінкен, які виступають за перемогу України у війні. З іншого боку, існує лінія Радника із національної безпеки Джейка Саллівана та Голови Об'єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі, які хочуть не дати програти і Україні і росії.

Позиція Марка Міллі була добре розкрита у його останньому інтерв’ю для Foreign Affairs. На питання про можливу ескалацію, генерал зазначив, що війна між росією та НАТО, або росією та США була б руйнівною і у своїх діях. Сполучені Штати прораховують кожен крок. Обмірковування подальших кроків є цілком зрозумілим і будь-як держава має проробляти план дій. Втім, підхід США до росії ґрунтується на страху щодо можливої ескалації. І для уникнення ескалації, Вашингтон обирає не стратегію, яка дозволила країні перемогти у Холодній війні, коли США не боялися демонструвати своє домінування, а протилежний підхід – накладаючи на себе штучні обмеження. Цей підхід сповідувався ще до повномасштабного вторгнення, коли Україні відмовляли у передачі більшості зі зразків американської зброї. Потім, після вторгнення, Україні боялися надавати гаубиці та РСЗО. З плином часу, боротьби українців за свою країну, США і ЄС почали постачати бронетехніку, ППО і танки. Наступним кроком стане передача винищувачів четвертого покоління. Кожного разу росії нічим було відповісти на збільшення допомоги для України. Єдиним наслідком політики самостримування стало те, що роками така стратегія заохочувала рф до збільшення агресії. Така політика тільки відкладає перемогу України у війні та затягує російську агресію.

Окрім побоювань ескалації в інтерв’ю Марка Міллі варто відзначити віру в те, що російська федерація залишається великою державою, поруч зі США та КНР. Марк Міллі переконаний, що потрібно уникнути великої війни, подібної до Другої світової. Російська федерація втратила значну частину своїх сил в Україні. Економічно країна значно відстає від США та КНР. ВВП росії менший за ВВП штату Техас. За кількістю населення росія також значно відстає від великих держав. Єдиний показник, за яким росія переважає інші країни – це кількість ядерних боєголовок. Марк Міллі не може не розуміти поточного стану, у якому опинилася росія. Ймовірним поясненням такої риторики може бути бажання підкреслити пріоритети.

Основним конкурентом США є Китай. Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, ймовірно, серйозно ставиться до потенційного збройного протистояння з КНР через Тайвань найближчими роками і бажає зберегти ресурси збройних сил Сполучених Штатів, тому фокусує увагу на Індо-Тихоокеанському регіоні. Марк Міллі остерігається того, що у разі перемоги України, росія, або державні утворення, які залишаться на її місті, підпадуть під вплив Китаю. З такої точки зору США буде легше мати справу з росією, яка зберігатиме більший ступінь автономності від Китаю і не заганяти її у в глухий кут, коли може підвищитися можливість застосування рф ядерної зброї. З такою росією Міллі хоче знайти варіанти для співпраці, сподіваючись на раціональність її керівництва. Саме на раціональність росіян він посилається у своєму інтерв’ю.

Проблема ж полягає у тому, що стратегічною метою російського керівництва є захоплення України. У випадку укладання перемир’я шляхом перемовин, про які говорить Марк Міллі, росія використає час для відновлення своїх сил. Якщо КНР зрештою нападе на Тайвань, це буде ідеальний момент для російського керівництва повторити спробу досягнення своєї цілі щодо України. Таким чином, Марк Міллі помилково вважає, що шляхом перемовин можна відновити європейський безпековий порядок. Однак, це можливо зробити лише у разі завдавання поразки росії в Україні та послаблення держави-ревізіоніста у довгостроковій перспективі. Такий сценарій передбачає воєнну перемогу України. Без відновлення європейського безпекового порядку США буде вкрай важко забезпечити собі перемогу в боротьбі з Китаєм.

Наразі американська адміністрація схиляється до продовження допомоги Україні. Що важливо, у Конгресі США зберігається консенсус щодо подальшої підтримки. Однак, важливо враховувати, що існують й інші настрої і настрої подібні позиції Марка Міллі з часом можуть посилитись. Вже зараз спостерігається створення підґрунтя для «плану Б», сценарію, альтернативного перемозі України.

Серед сил, які можуть просувати альтернативний сценарій держави БРІКС: КНР, Бразилія, ПАР, інші країни, що не підтримали Україну, а також Франція. Еммануель Макрон неодноразово заявляв, що хоче зберегти «обличчя» володимиру путіну. Після контр-наступу України, президент Франції може опинитися серед тих, хто схилятиме Україну до перемовин. Зокрема через це Володимир Зеленський і Дмитро Кулеба продовжують активно зустрічатися з лідерами різних держав для забезпечення тривалої підтримки України.

Візит Володимира Зеленського до Фінляндії мав на меті забезпечення підтримки країн Північної Європи. В умовах, коли темп надання допомоги задають США, Україні важливо мати альтернативних партнерів, здатних посилити цю підтримку. Такою країною протягом війни стала Велика Британія, яка першою надала ПТРК NLAW, новітні танки Challenger та зброю середньої дальності. Нідерланди виступили лобістами передачі Україні винищувачів четвертого покоління. Також країнами, здатними лобіювати збільшення допомоги Україні є держави ЦСЄ. Підтримка держав Північної Європи могла б також стати важливою, однак, основною країною врешті-решт залишаються США. І в умовах наближення американських виборів, збільшується тиск на українську сторону, адже допомога Україні може опинитися у заручниках американських внутрішньополітичних перегонів. Тому Україна потребує якомога більше сил для наступу зараз.

 Ризик спроб примусити Україну до перемовин в майбутньому зростає. Такий сценарій надалі може призвести до зменшення інтенсивності російсько-української війни та патової ситуації на полі бою, коли жодна зі сторін не зможе проводити ефективні наступальні операції. Це загрожує збереженням війни у Європі, відсутністю відновлення України та унеможлить повернення великої кількості громадян країни.

Затягування війни наразі відповідає інтересам росії. Країна-агресор матиме час для адаптування до санкцій, відновлення військової могутності для поновлення агресії у майбутньому. В умовах, що склалися, росія послабила б Україну економічно та демографічно. Захопила б частину Півдня України та створила коридор до Криму. Стратегічно, затягування війни може призвести до фактичної перемоги росії у поточній війні. Для європейської безпеки такий сценарій є вкрай негативним. Тому важливо забезпечити Україну усіма спроможностями для ефективного контр-наступу. Це в інтересах ЄС та США. Європейські країни не зможуть почуватися у повній безпеці, якщо російські війська залишатимуться в Україні. Позиція США по відношенню до КНР також буде вразливою, адже у випадку загострення конфлікту навколо Тайваню росія зможе скористатися ситуацією для збільшення масштабів агресії у Європі, а отже, події на континенті напряму впливають на США. 

У таких умовах Україна з високою вірогідністю може залишитися поза межами ЄС та НАТО, що стратегічно також вигідно рф. На наступному саміті у м. Вільнюс Україна потребує чітких рішень щодо свого членства, однак українське керівництво вже схиляється до поступок. 5 травня під час дискусії Atlantic Council у своєму відеозверненні, міністр оборони України Олексій Резніков озвучив сподівання, що рішення Вільнюського саміту міститимуть наступні сім пунктів: відданість членству України в НАТО; гарантії безпеки України від НАТО, що діятимуть до вступу України в Альянс; готовність НАТО підтримати "формулу миру", запропоновану президентом України Володимиром Зеленським; продовження відданості НАТО забезпечувати нагальні оборонні потреби України, включаючи ППО, далекобійну артилерію, боєприпаси, танки та бойові літаки; оборонна підтримка України до того, як буде повністю відновлено суверенітет України; створення механізму кризових консультацій з Україною в рамках Статті 4 Статуту НАТО; перетворення Комісії НАТО-Україна на Раду НАТО-Україна, з переходу України на стандарти НАТО в оборонних системах, медичної допомоги та розмінування.[1] Такий план може зрештою стати замінником повноправному членству України в Північноатлантичному альянсі, що не відповідає безпековим інтересам України та Європи.

Напередодні українського контр-наступу розглядаються різні варіанти подальшого розвитку подій. Наразі партнери України остаточно не дійшли єдиної позиції щодо того як має завершитися російсько-українська війна і існують загрози, що європейський безпековий порядок не буде відновлено. Закладення підґрунтя для реалізації такого «плану Б» може стати стратегічною помилкою країн-партнерів України. Єдиний фронт супротиву російської агресії має залишатись міцним до остаточної перемоги, витіснення рф з усієї міжнародно-визнаної території України та по завершенню війни.
 


Посилання:
1. Резніков озвучив сподівання від саміту НАТО у Вільнюсі, 05.05.2023,
URL: https://suspilne.media/ 1 467477-reznikov-ozvuciv-spodivanna-vid-samitu-nato-u-vilnusi/