Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Перебіг російсько-української війни (15.07 – 31.07.2022)



Джерело: Армія FM 

 
  • Зміни на фронті 
     

На Харківщині Росія не має територіальних здобутків. ЗС РФ продовжують обстріли українських населених пунктів. Через концентрацію сил на інших напрямках та повільне просування російських сил у Донецькій області, ймовірно, окупанти найближчим часом не зможуть проводити успішних наступальних дій з метою окупації міста Харків та Харківської області.

На Слов’янському напрямку російський наступ може призупинитися, оскільки РФ перекидає значні сили на Південь. За оцінкою Інституту вивчення війни, це може створити можливість для українських військ розпочати контрнаступ на Ізюмському напрямку.

На Донецькому напрямку ситуація для українських військ є досить складною. За словами Володимира Зеленського, у Пісках та Авдіївці зараз справжнє пекло. Російські війська посилили зусилля з метою оточення Авдіївки - зі сторони н.п. Піски та з боку Новоселівки Другої, і Василівки. Росіяни мали певний успіх, витіснивши українські війська з позицій навколо вентиляційного стовбура шахти "Бутівка" на південний захід від Авдіївки. Сили оборони в районі селища Піски отримали підкріплення та продовжують оборону.

Так само важкі бої точаться біля Маріїнки, де окупаційні війська застосовують тактику випаленої землі. Через обстріли Мар'їнки вже практично немає. Вона вже перетворилася на раніше знищені Волноваху, Гостомель, Бородянку, Баришівку, Маріуполь. Менше з тим, українські військові утримують позиції.

На Півдні українські війська продовжують поступове просування та створення передумов для звільнення міста Херсон. ЗСУ завдяки постачанню систем HIMMARS систематично наносять удари по складах та командних пунктах окупантів. У липні було нанесено точні удари по Антонівському автомобільному та залізничному мостах, по Даріївському мосту та мосту, який розташований на греблі біля Каховської ГЕС. Антонівський та Даріївський мости виведено з ладу. Загалом ЗСУ звільнили вже 53 населених пункти Херсонщини.

Водночас російські війська продовжують накопичувати та перекидати сили на південь України з інших напрямків. Представник Головного управління військової розвідки (ГУР) України Вадим Скібіцький повідомив, що до Криму прибула батальйонно-тактична група російських ВДВ, яка найближчим часом відправиться на передову. Раніше Скібіцький повідомляв, що російські війська почали передислокацію повітряно-десантних військ (ВДВ) з Донецької області на окуповану територію Херсонської області, і ці сили, ймовірно, підтримуватимуть зусилля Росії з придушення українських контр-наступальних дій у регіоні. Російські війська розширюють системи протиповітряної оборони в Криму та проводять перегрупування сил на Запорізькому та Херсонському напрямках, що, ймовірно, свідчить про їхній намір захищати свої позиції від українських контр-наступів по всій Південній лінії фронту. Цілком можливо, росіяни спробують накопичити сили та контр-атакувати українські сили в напрямку Кривого Рогу.

 

  • Військова допомога

 

У другій половині липня Україна отримала наступне озброєння:
Німеччина:
- 80 позашляховиків
- 3 зенітні установки Gepard
- 3 РСЗВ MARS II
- 16 танкових мостоукладальників Biber
- Вантажівки MAN Kat для гаубиць FH70 (кількість не уточнюється)
Велика Британія:
- РСЗВ М270 (кількість не уточнюється)
- 6 одиниць ЗРК Stormer HVM

Франція:
- 6 САУ “CAESAR” (загальна кількість таких САУ  тепер дорівнює 18)
Литва:
- Бронетранспортери М113 та броньовані командно-штабні машини М577 (кількість не уточнюється)
США:
- 4 HIMARS та ракети до них (загальна кількість цих систем вже дорівнює 16)
- 4 командно-штабні машини, ймовірно, для РСЗВ HIMARS
- 36 тисяч артилерійських боєприпасів
- протитанкове озброєння та гранатомети
- 580 дронів-камікадзе Phoenix Ghost
ЄС:
- 10 автомобілів та 2 спеціальних фургони
Польща:
- Танки PT-91 Twardy (точна кількість не вказується)
- Громадяни Польщі зібрали кошти на Bayraktar TB2, який компанія Baykar Makina зрештою безкоштовно передала ЗСУ
Словаччина:
- Боєприпаси “OFd MKM” калібру 155-мм для САУ KRAB
Північна Македонія:
-Танки Т-72 (кількість невідома)
Італія:
- Військова техніка, матеріали та обладнання (перелік конкретних одиниць засекречений).
Норвегія:
- 14 бронеавтомобілів IVECO LAV III
Джерело: Mil.ua

 

  • Росія: внутрішні та зовнішні виклики

 

Колишній президент Росії Мєдвєдєв опублікував черговий історичний екскурс, цього разу на своїй сторінці "В контакте". Минула стаття екс-президента Росії, що була сповнена антисемітизмом та персональними образами на адресу Володимира Зеленського, була опублікована ще до війни. У ній він відкидав можливість продовження діалогу з чинним керівництвом України. Тоді публікація була сприйнята в Україні з обуренням, скепсисом та певною іронією, мовляв, Мєдвєдєв - людина, що не має політичної ваги, перебрав на себе роль Володимира Жиріновського. Однак, як засвідчив час, придворні блазні Кремля часто декларують настрої владної верхівки. Заклики відмовитись від контактів з українським керівництвом, знищити Україну як державу отримали своє продовження у політиці Росії на практиці. Тому, не слід недооцінювати нову публікацію екс-президента РФ.

Посада Мєдвєдєва відображає наміри Росії після війни в Україні. За його словами, після «звільнення» усієї території “Малоросії від банд українських націоналістів, Русь знову стане єдиною, могутньою та непереможною”. Потім заступник голови Ради безпеки РФ прогнозує похід для відновлення кордонів Росії, тепер - проти Грузії та Казахстану.

У даній публікації Казахстан та Грузія називаються штучними, неповноцінними державами, які не мають права на існування та мають стати частиною Росії.[1] Традиційно, під дану риторику підбираються псевдоісторичні факти та намір захищати руське населення. Пізніше пост видалили і помічник Мєдвєдєва заявив, що сторінку зламали. Однак, даний пост в цілому відповідає риториці російських чиновників та пропагандистів. Агресія РФ проти Грузії відбулася ще у 2008 році, а імперське ставлення до грузин простежується не тільки у промовах офіційних осіб, але й у висловлюваннях пересічних росіян, які зараз заполонили територію сусідньої Кавказької країни. 

У січні після придушення демонстрацій в Казахстані, російські пропагандисти закликали втрутитись у внутрішні справи держави ОДКБ та виставити низку вимог. Зокрема головна редакторка Russia Today Маргарита Симоньян запропонувала в обмін на допомогу Казахстану по лінії ОДКБ вимагати від країни визнання окупованого Криму російською територією, повернення кирилиці, присвоєння російській мові статусу другої державної. Також Симоньян вважала за необхідне вигнати з Казахстану «антиросійські неурядові організації» та вимагати припинення загравання «з нациками». Водночас російські телеграм канали називали введення російських «миротворців» «блискучою операцією», яка забезпечить Росії контроль над Казахстаном.[2] Чоловік Маргарити Симоньян - Тигран Кеосаян також відмітився шовіністською риторикою та в ефірі телевізійного шоу погрожував сусідній країні тим, що з Казахстаном може статися те ж саме, що з Україно. За це пропагандисту заборонили в’їзд до Казахстану. 

Плювком в обличчя Касим-Жомарт Токаєву було обрання дружини Кеосаяна модератором дискусії на форумі у Санкт-Петербурзі. На цьому негативна динаміка російсько-казахстанських відносин не завершилась. Росія обмежила відвантаження нафти з Казахстану через порт в Новоросійську. Тепер з’являється стаття Дмитра Мєдвєдєва з прямими погрозами сусіднім державам, у якій міститься твердження про нібито геноцид руських у Казахстані. Подібна риторика передувала агресії Росії проти України. Наразі Володимир Путін фактично контролює Республіку Білорусь, та продовжує окупацію частини України, створюючи підґрунтя для незаконної анексії цих територій. Цілком ймовірно, що Грузія та Казахстан можуть стати черговими цілями Російської Федерації на шляху до відтворення Російської імперії, якщо її збройні сили не будуть остаточно розгромлені в Україні.
 


Джерела:
1.  Денис Казанський, П'яна дичина чи істинні плани кремля: що стоїть за черговим "завойовницьким" опусом мєдвєдєва, 02.08.2022,
URL: https://24tv.ua/dmitro-medvyedyev-prigroziv-okupatsiyeyu-kazahstanu-gruziyi-shho_n2116279
2. Інститут зовнішньополітичних досліджень, «Розширення» Росії на Казахстан в дзеркалі російської пропаганди, 19.01.2022,
URL: http://www.fpri.kiev.ua/articles_view/rozshirennja-rosii-na-kazahstan-v-dzerkali-rosijskoi-propagandi/