Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Мюнхенська безпекова конференція і переосмислення нового світового порядку

Photo: Мюнхенська безпекова конференція 2023
Source: MSC

Остання Мюнхенська безпекова конференція (МБК) зафіксувала кардинальну зміну європейського безпекового порядку, його сприйняття ключовими акторами та їхнє бачення щодо місця росії в Європі. Раніше Росію розглядали як невід’ємного учасника європейського безпекового порядку, навіть, після 2014 року і напередодні повномасштабного вторгнення минулого року. Однак, тепер росія остаточно сприймається як загроза європейській безпековій архітектурі. 

Аналітична доповідь, яку публікують організатори події визначає росію державою, що намагається переглянути існуючий світоустрій. Відзначається допомога КНР росії та мовчання багатьох держав, що розвиваються. Загальний світовий тренд, відзначений у документі – боротьба автократій з демократіями і для перемоги останніх, на думку авторів документу, недостатньо зберегти статус КВО. «Ліберальні демократії мають використати цей імпульс. Якщо їм вдасться переосмислити ліберальний порядок, заснований на правилах, як порядок, який краще представляє багато країн світу, які до цього були обмежені роллю тих, хто приймає правила, як порядок, який краще виконує свої обіцянки і як єдиний, який дійсно приносять користь усім однаково, вони можуть розширити коаліцію відданих зацікавлених сторін і зробити порядок стійкішим. Якщо ревізіоністський момент, який ми зараз переживаємо, підштовхне до оновлення цього ліберального порядку, що ґрунтується на правилах, Президент Володимир Зеленський та народ України відіграють велику роль у цьому досягненні» - зазначається у документі.

Загальний тон дискусій був категоричним щодо країни-агресора і позиції основних потуг євроатлантичного простору не залишають надій кремлівському режиму на будь-який вигідний для нього сценарій. Учасники події надіслали велику кількість сигналів російському керівництву та іншим членам міжнародної спільноти: від наміру допомогти Україні перемогти рф, до незворотності покарання російських військових злочинців.  

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак заявив, що потрібно забезпечити Україну усіма засобами, необхідними для нанесення удар у відповідь, включно з танками, бронетехнікою та зброєю дальнього ураження. Ба більше, Ріші Сунак заявив про необхідність надання Україні гарантій безпеки з боку НАТО до її повноцінного членства. Ймовірно, прем’єр-міністр розглядає можливість реалізації даної ідеї відповідно до моделі Київського безпекового договору. Дану ідею пропонується обговорити у найближчі терміни та офіційно закріпити на саміті НАТО у Вільнюсі. Тезу про гарантії безпеки повторив також Державний секретар США Ентоні Блінкен. 

На панельній дискусії за участі Міністра закордонних справ України, Аналени Бербок та Ентоні Блінкена, високопосадовці зі США та ФРН підтвердили намір підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Рік з початку повномасштабного вторгнення, супротив українського народу кардинально змінив риторику українських партнерів. Тепер вже європейські та американські дипломати використовують аргументи, які наводили українські дипломати. Зокрема, Анналена Бербок підкреслила, що без допомоги партнерів, ситуація з Бучею та Маріуполем сталася б по усій країні. 

Віце-президентка США Камала Гарріс під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки підкреслила двопартійну підтримку України, що триватиме надалі та зробила акцент на порушенні росіянами прав людини на території України. В емоційній промові Гарріс заявила, що США офіційно визначили, що Росія скоїла злочини проти людяності. «І я кажу всім тим, хто вчинив ці злочини, і їхнім начальникам, які є співучасниками цих злочинів: ви будете притягнуті до відповідальності» - заявила вона. Подібні заяви на високому рівні не залишаться лише словами. Створення трибуналу щодо злочину агресії росії проти України є однією з головних ліній роботи української дипломатії. Заява віце-президентки, ймовірно, свідчить про готовність США сприяти виконанню пункту Формули миру щодо відновлення справедливості.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг був не менш рішучим у своїх висловлюваннях. Столтенберг зазначив головні уроки цієї війни: по-перше, країни НАТО мають продовжити підтримку України та надати їй усі засоби щоб перемогти. По-друге, безпекова ситуація на континенті змінилася у довгостроковій перспективі, тому потрібно надалі зміцнювати безпеку Альянсу. Це передбачає продовження збільшення оборонних бюджетів. Показово, що генсек зауважив, що війна розв’язана росією  має глобальний вимір і те, що відбувається в Європі зараз, може завтра статися в Азії. Дана теза демонструє, що після саміту в Мадриді НАТО остаточно відійшов від опікування виключно Євроатлантичним простором. По-третє, необхідно посилити стійкість, захистити кіберпростір, ланцюги постачання та інфраструктуру. У цьому відношенні Столтенберг зауважив на небезпеці залежності від авторитарних режимів, зокрема КНР. Найбільшим уроком війни, генсек НАТО назвав те, що Північна Америка та Європа мають стояти разом, зберігати єдність.

На конференції не було представників Росії та Ірану. Однак, були присутні представники Китаю. Точку зору КНР щодо війни висловив голова комісії з закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Ван Ї.  В лютому китайська дипломатія послідовно намагалася підірвати ініціативи України зі зміцнення підтримки у протистоянні з росією. Зокрема КНР представив мирний план на противагу українській ініціативі Формули миру. Сі Цзіньпінь послідовно уникає зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським. На форумах та міжнародних майданчиках Китай просував російські наративи щодо «законних інтересів» та «корінних причин» «української кризи», як називають російську війну китайські дипломати.  Мюнхенська безпекова конференція не стала виключенням. З одного боку, Ван Ї виступив проти глобальної конфронтації та за повагу принципів суверенітету та територіальної цілісності. Але, з іншої – згадав про «легітимні безпекові занепокоєння» держав, нівелювавши принципи Статуту ООН, на які до цього посилався. Водночас у своїй промові Ван Ї анонсував китайську Глобальну ініціативу з безпеки, згодом опубліковану в пресі. Таким чином, КНР ігнорує спроби української дипломатії з досягнення справедливого миру та пропонує власні ініціативи, так, нібито російської агресії проти України немає, з повним ігноруванням інтересів держави, чиї кордони та права були порушені. 

Голова МБК Вольфганг Ішінгер перед тим як поставити запитання китайському високопосадовцю на панельній дискусії, наголосив на тому, що у будівлі де відбувається конференція, триває виставка з кадрами російських злочинів в Україні і запросив гостей події, включно з китайською делегацією, подивитись на ці кадри. Багато з тих, хто раніше виступав за діалог з Путіним вже зрозуміли сутність злочинного кремлівського режиму, включно, з Ішингером і не залишилися осторонь допомоги Україні. Однак, Китай, всупереч декларованому принципу «суспільства взаємної долі» продовжує займати «нейтрально-проросійську» позицію. Інші учасники конференції не поділяли позиції Ван Ї, а погляди КНР в Мюнхені не підтримали.

Поруч з ідеєю боротьби з авторитаризмом, другою лінією аргументації підтримки України була боротьба за порядок, заснований на правилах. Не всі держави готові підтримувати Україну, щоб захистити демократію у боротьбі з авторитаризмом. Результат голосування за виключення РФ з Ради ООН з прав людини яскраво про це свідчить. Багато країн світу не є демократичними. Однак, майже кожна держава світу зацікавлена у тому, щоб велика держава не мала права напасти на сусідню країну та захопити її території.

Цьогорічна Мюнхенська Безпекова Конференція підсумувала дипломатичну ізоляцію російської федерації в Європі. Основні актори Євроатлантичного простору остаточно відмовились від спроби долучити чинне російське керівництво до конструктивної співпраці. Водночас досі відсутнє спільне бачення щодо місця росії у новій безпековій архітектурі. Країнам Європи та Північної Америки потрібна чітка стратегія щодо росії, з урахуванням потенційного програшу країни-агресора та її можливої дезінтеграції.
 


Посилання:

1. Re:vision Munich Security Report 2023, February 2023,
URL:https://d3mbhodo1l6ikf.cloudfront.net/2023/Munich%20Security%20Report%202023/MunichSecurityReport2023_Re_vision.pdf

2. Remarks by Vice President Harris at the Munich Security Conference, 18.02.2023,
URL: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2023/02/18/remarks-by-vice-president-harris-at-the-munich-security-conference-2/