Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Китай вступає в глобальну геополітичну гру в епіцентрі якої Україна

Photo: Li Xueren/Xinhua via AP, File

Китай після майже року ігнорування російського вторгнення активніше залучається до перебігу російсько-української війни. Розуміючи, що план путіна із захоплення України провалився, Сі Цзіньпін постав перед дилемою: більше втягуватися у війну на боці росії, чи дозволити своєму партнеру програти в Україні. Поступове збільшення матеріально-технічної допомоги збройним силам росії з боку Китаю свідчить про те, що КНР обрав перший варіант.

10 березня Сі Цзіньпіня було одноголосно переобрано на посаду голови КНР. Таким чином, він став першим в історії Китаю головою, обраним на третій термін. Новим прем’єром Державної ради Китаю і другою особою в керівництві держави став Лі Цян, соратник голови Сі Цзіньпіна. Новим міністром оборони Китаю став генерал Лі Шанфу, який перебуває під санкціями через зброю РФ. Консолідація влади Сі, призначення лояльних людей на ключові посади, знаменує черговий крок комуністичного Китаю до тоталітаризму. Водночас риторика керівництва КПК, як зауважує генерал-лейтенант сухопутних військ збройних сил США у відставці, Радник з національної безпеки 45 президента США Герберт Макмастер, все частіше містить агресію щодо Тайваню та свідчить про підготовку китайського народу до війни.[1]

В останні місяці КНР запропонував декілька програмних документів, які окреслюють бачення Китаю щодо світової безпеки, моделі міжцивілізаційної взаємодії, а також позицію КНР щодо російсько-української війни. Це такі документи як «Концепція Ініціативи глобальної безпеки», «Концепція глобальної цивілізації», а також «Позиція щодо політичного врегулювання російсько-української війни». 

Для України китайське бачення шляхів врегулювання війни не є прийнятним. З одного боку, китайські дипломати запропонували концепцію, у якій містяться положення щодо поваги до міжнародного права, неприпустимості застосування ядерної зброї та важливості гуманітарної підтримки України та її реконструкції. Низка положень позиції КНР щодо політичного врегулювання російсько-української війни співпадають з пунктами Формули миру Володимира Зеленського. З іншого боку, разом з деклараціями щодо підтримки принципів Статуту ООН, суверенітету та територіальної цілісності всіх держав, КНР використовує російські пропагандистські наративи та концепції, що відверто суперечать міжнародному праву. Зокрема у «Позиції Китаю щодо політичного урегулювання ‘‘української кризи’’» російсько-українська війна безпосередньо називається «українською кризою». Також відсутня згадка про окупацію та незаконну анексію українських територій. Другий пункт «Відмова від мислення в дусі Холодної війни» містить принцип неподільності безпеки, що з’явився у 1992 році на саміті у Гельсінки. «Безпека однієї держави не має забезпечуватися за рахунок іншої». Дане твердження активно використовує китайська, а також російська дипломатія. Парадоксально, але саме мислення у дусі Холодної війни змушує російських дипломатів повторювати дане твердження. У другому пункті КНР фактично просуває наратив про те, що РФ загрожувало розширення НАТО. Цей пункт, ймовірно, відкидає право України забезпечувати власну безпеку шляхом участі в оборонних альянсах, а отже стратегічний курс на членство у НАТО та ЄС.

Також КНР критикує односторонні санкції. При цьому країна ігнорує першопричину запроваджених проти рф санкцій – агресивну війну. Позиція Китаю не містить згадок про необхідність відновлення справедливості, покарання винних у воєнних злочинах та виплати репарацій. 

Окремої уваги заслуговує положення щодо надання Україні гуманітарної допомоги та забезпечення функціонування зелених коридорів для евакуації. За рік війни Китай майже не надавав Україні гуманітарної допомоги. Тайвань за цей час надав такої допомоги більше, аніж КНР. Водночас наразі вже існують визначені маршрути для евакуації населення. Влітку минулого року це питання було нагальним і Китай нічого не зробив, щоб якось вплинути на цей процес. Таким чином, пропозиція КНР, що міститься у пункті «Розв’язання гуманітарної кризи»  є абсолютно спізнілою та неактуальною.

Головну небезпеку для України містить пункт «Припинення бойових дій». Подібне положення міститься в українській Формулі миру, але з однією принциповою відмінністю – припинення бойових дій українським планом передбачається виключно після повного виведення усіх збройних формувань російської федерації з території України. Інакше, припинення бойових дій означатиме фактичну фіксацію захоплених територій за росією та дасть країні-агресору час для перепочинку та відновлення сил. Якщо відповідно до запропонованого плану росія залишатиме за собою українські території, то у плані КНР вже міститься принципове протиріччя. У риториці китайських посадовців з’явилася теза щодо «законних безпекових інтересів», позичена у їхніх російських колег. Дану тезу вони використовують одразу після твердження щодо поваги до принципів суверенітету та територіальної цілісності. Вочевидь, даний принцип суперечить міжнародному праву і суперечить офіційній позиції КНР. Китай, прикриваючись «мирним планом» намагається зафіксувати російські територіальні здобутки та врятувати меншого партнера від воєнної поразки. Пропозиція Китаю з’явилася на тлі масштабної дипломатичної роботи України з просування Формули миру Володимира Зеленського для зменшення її підтримки, а також на тлі підготовки Збройних Сил України до контр-наступу. Це несе загрози для України.

Сі Цзіньпін консолідував свою владу після третього поспіль обрання главою КНР. Його риторика стає все більш агресивною по відношенню до США та Тайваня. Ймовірно, надалі Китай спробує відігравати більш активну роль у міжнародних відносинах та використовувати не тільки дипломатичні та економічні інструменти, але й військові. Нещодавно Сі Цзіньпін сприяв поновленню дипломатичних відносин між Іраном та Саудівською Аравією. Цей здобуток китайської дипломатії став додатковим чинником, що переконує Сі у здібності відігравати роль глобального  медіатора. Це він спробує повторити і в Україні. Однак, оскільки позиція Китаю фактично порушує принцип територіальної цілісності України, ані Україна, ані країни-партнери його не підтримають. Ймовірно, Китай після чергового обрання Сі, готовий до серйозної конфронтації зі США та їх аоюзниками у найближчі роки. Після відкидання мирного плану, Китай може вдатися до збільшення військової допомоги російській федерації, всупереч багатьом прогнозам, які стверджують, що КНР у цьому не зацікавлений. 

Китай вже задекларував намір повернути Тайвань. За різними прогнозами, спроба воєнного захоплення острова може статися у період з 2025 по 2028 рік. Економічна взаємозалежність, як демонструє приклад з рф, не є причиною через яку великі держави відмовляються від війни. Авторитарні лідери частіше схильні вступати у воєнні дії, до того ж, наразі КНР може використати російсько-українську війну для послаблення США та та їх союзників. У випадку війни за Тайвань, КНР забезпечить функціонування економіки за рахунок ВПК. Врешті-решт, найбільший рівень індустріального виробництва у нацистській Німеччині був у 1944 році. КНР зробив висновки з російсько-української війни та має можливість краще підготуватися до майбутньої війни. 

Агресії авторитарних країн сприяє і нерішучість Сполучених Штатів Америки, які усіма силами намагаються уникнути прямого зіткнення з росією та Китаєм. У випадку з американським БПЛА, збитим у Чорному морі, США вчергове не дали відповіді росіянам, чим продемонстрували неготовність пропорційно реагувати на провокації країни-агресора. Так само і Китай випробовує США, поступово збільшуючи допомогу росіянам  у війні. Однак, головним іспитом для США буде перебіг поточної російсько-української війни, адже від його результату залежить авторитет США та Союзників в очах авторитарних держав. Якщо Україна не переможе, це було б більшою поразкою, аніж в Афганістані та свідчило б про те, що авторитарні держави можуть кинути виклик ліберальним демократіям і досягати своїх цілей через руйнацію світоустрою, заснованого на правилах.


Джерела:

1. Xi Jinping is 'preparing the Chinese people for war,' Trump-era national security advisor says, 03.01.2023,
URL: https://www.businessinsider.com/trump-national-security-adviser-mcmaster-xi-preparing-chinese-people-war-2023-1