Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Як вплине визнання в.путіна воєнним злочинцем на поведінку європейського політикуму

Фото: Промова воєнного злочинця в.путіна перед учасниками
Мюнхенської безпекової конференції 2007 року
Джерело:  POLITICO

17 березня 2023 року, Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт володимира путіна та марії львової-бєлової, уповноваженої рф з прав дитини. Президента рф та уповноважену президента рф у справах дитини підозрюють у воєнних злочинах у вигляді незаконних депортації та переміщення населення, зокрема дітей, з окупованої території України.

Це рішення має низку наслідків для очільника кремля. По-перше, відбувається делегітимація путінського режиму. Президент рф офіційно отримав підозру в скоєнні воєнних злочинів. Це, своєю чергою, має вплинути на його позиції на міжнародній арені. У першу чергу репутація путіна впливатиме на його контакти з ліберальними демократіями. Очільники ФРН та Франції роками підштовхували Україну до перемовин з рф. Після повномасштабного вторгнення та злочинів, скоєних російськими окупаційними військами, Олаф Шольц та Еммануель Макрон зберігали надії на майбутні пермовини з росією. Тепер заклики до перемовин з воєнним злочинцем можуть вдарити по іміджу очільників демократичних країн, а отже, варіант повернення до відносин з європейськими державами для путіна може бути закритим. Другий наслідок витікає з першого – рішення МКС – це сигнал російським елітам. Рф не має майбутнього з володимиром путіним і якщо росія захоче повернутися до спільноти цивілізованих держав, військовий злочинець володимир путін має бути виданий для понесення покарання. Третій наслідок – це продовження процесу притягнення до відповідальності осіб, причетних до військових злочинів, скоєних в Україні. Українська дипломатія проробляє масштабну роботу з метою притягнення російських військовослужбовців та російське керівництво до відповідальності. Однією з останніх ініціатив у цьому напрямку став Бучанський саміт, подія, що мала на меті нагадати світові про російські злочини та надіслати сигнал – усі причетні до вбивств українців будуть покарані. Так само і ордер МКС є нагадуванням володимиру путіну про те, що його рішення почати повномасштабне вторгнення проти України не буде забуто і він вже не зможе уникнути відповідальності за свій злочин.

Тепер володимира путіна мають заарештувати по прибуттю до однієї зі 123 держав світу, які ратифікували Римський статут. Вочевидь, не всі країни наважаться на такий крок. Після заяви представників МКС, навіть, країни-партнери росії, такі як ПАР та Бразилія не дали чіткої відповіді на те, чи заарештують вони володимира путіна у випадку його приїзду. Ймовірно, вони цього не зроблять, особливо якщо в інформаційному просторі тема відповідальності президента росії не буде активно підтримуватися на порядку денному. Втім, лідери цих країн тепер будуть з меншим бажанням розглядати можливість зустрітися з воєнним злочинцем путіним. 

Китай, навпаки, може, навіть, позитивно розглядати рішення МКС. По-перше, КНР не є підписантом Римського статуту і на ставлення до президента росії з боку Китаю це не вплинуло. По-друге, керівництво КПК вкотре може заявити про подвійні стандарти з боку західних структур та зіграти на антиамериканських настроях.  По-третє, і основне, послаблений, ізольований та більш контрольований володимир путін – вигідний Сі Цзиньпіню. Офіційно ж, МЗС КНР заявило, що при видачі ордерів на арешт глав держав МКС повинен дотримуватися об'єктивної та неупередженої позиції, поважати юрисдикційні імунітети, якими користується глава держави відповідно до норм міжнародного права, розсудливо виконувати свої функції, належним чином тлумачити та застосовувати міжнародно-правові норми, уникати політизації та подвійних стандартів. Тобто, КНР вже традиційно засудила «Захід» та підтримала воєнного злочинця володимира путіна. 

Сполучені Штати Америки не висловили однозначної позиції. Джо Байден підкреслив, що ордер МКС на арешт Путіна є сильною позицією та є виправданим кроком, що не підтверджує наміру заарештувати путіна. Ентоні Блінкен на питання журналіста відповів, що на його думку, кожен, хто є учасником Міжнародного кримінального суду й має певні зобов’язання, повинен виконувати свої зобов’язання, водночас нагадав, що США не є учасником МКС. Водночас двопартійна група сенаторів у США закликають Байдена підтримати розслідування МКС щодо воєнних злочинів Росії в Україні. Тобто, у Сполучених Штатах є політичні групи, що схиляються до більш жорсткого підходу щодо президента росії. Адміністрація Байдена, однак, обирає обережніший підхід.

Більш рішучу позицію зайняли європейські країни. Окрім традиційно рішучих проукраїнських східноєвропейських держав, намір затримати президента рф у випадку його приїзду, висловила ФРН. Те, що Німеччина виконає рішення суду в Гаазі і заарештує підозрюваного у злочинах російського диктатора підтвердив федеральний міністр юстиції ФРН Марко Бушманн.

Показовим моментом є те, що у заключенні МКС вказано, що путін підозрюється у вчиненні військового злочину у вигляді незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації. Такі дії порушують положення конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. При цьому, 16 березня 2023 року Незалежна міжнародна комісії ООН з розслідування порушень в Україні опублікувала звіт, у ньому якому вказуються численні воєнні злочини росіян, але не геноцид. Комісія вказала, що вони не знайшли доказів геноциду. 

Таким чином, МКС розпочинає справу проти путіна через дії, яких не побачила т.з. Незалежна комісія ООН. Це показовий приклад недієвості та корумпованості основних міжнародних організацій, а також некомпетентності багатьох службовців цих структур. Висновок комісії демонструє моральний занепад західних інституцій. Для України така ситуація, безумовно, є несприятливою. Там, де неурядовий сектор міг би посприяти забезпеченню прав людини, наразі спостерігається спроби зайняти штучний «нейтралітет» та прирівняти жертву до агресора. Вкрай популярним став «whataboutism», коли представники міжнародних організацій звинувачують партнерів України у її підтримці та намагаються змінити фокус їхньої уваги на інші міжнародні проблеми. Яскравим прикладом стала ситуація з організацією Amnesty International, що неодноразово звинувачувала українських захисників за самооборону та міжнародних партнерів України за «подвійні стандарти» через нібито недостатню увагу до проблем Близького Сходу, Африки та Азії. В таких умовах одним із завдань української дипломатії стало розвіювання негативних наративів міжнародних організацій, які позиціонують себе як «правозахисні», а також протидія їхнім спробам відвернути увагу міжнародної спільноти від України.

Загалом, за інформацією Офісу Генпрокурора, зафіксовано депортацію понад 16 тисяч українських дітей з Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. При цьому зазначається, що реальна цифра може бути значно більшою. Це один з жахливих злочинів, скоєних російськими окупантами за час повномасштабного вторгнення. Рішення МКС демонструє незворотність покарання для володимира путіна, надсилає сигнал російським елітам щодо неможливості відновлення зв’язків в умовах правління путіна та посилює ізоляцію російського диктатора. Це ще один крок у напрямку відновлення справедливості, що є однєю з умов завершення війни та досягнення всеосяжного, справедливого та сталого миру в країні. Водночас рішення МКС є лише проміжним етапом. По-перше, притягнення путіна до Гааги без зміни режиму в росії є вкрай малоймовірним. По-друге, питання повернення українських дітей залишається нерозв’язаним. Викрадення дітей – це спроба вкрасти майбутнє у держави, тому потрібні спільні зусилля уряду, неурядового сектору та міжнародних партнерів для повернення цих дітей. Люди – це найбільша цінність, яка є в України і за них треба боротись.


Джерела:

1.  Блінкен сказав, чи заарештують Путіна в США, 22.03.2023,
URL: https://hromadske.radio/news/2023/03/22/blinken-skazav-chy-zaareshtuiut-putina-v-ssha
2. Situation in Ukraine: ICC judges issue arrest warrants against Vladimir Vladimirovich Putin and Maria Alekseyevna Lvova-Belova, Press Release: 17 March 2023,
URL: https://www.icc-cpi.int/news/situation-ukraine-icc-judges-issue-arrest-warrants-against-vladimir-vladimirovich-putin-and
3.  Судді Міжнародного кримінального суду (МКС) видали ордери на арешт президента росії Володимира Путіна та російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової, 17.03.2023, URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3683849-miznarodnij-kriminalnij-sud-vidav-order-na-arest-putina.html