Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Ядерне стримування НАТО має починатися не на російсько-польському, а на українсько-російському кордоні

Фото: Радник США з національної безпеки Джейк Салліван з президентом США Джо Байденом, міністром оборони Ллойдом Остіном, спеціальним посланником з кліматичних питань Джоном Керрі в Білому домі в травні

Джерело: Stefani Reynolds via Getty Images

 

Наприкінці вересня Російська Федерація після показового проведення псевдо-референдумів на окупованих територіях оголосила про нову незаконну анексію української території. Луганська та Донецька області “приєднуються” у адміністративних кордонах, тоді як щодо Запорізької та Херсонської областей залишається невизначеність. На момент незаконної анексії Україна зберігала контроль над населеними пунктами в усіх чотирьох областях. Таким чином Росія трактує це як окупацію своєї території.

Відповідно до Концепції національної безпеки Російської Федерації, держава залишає за собою право застосовувати ядерну зброю першою. Серед держав-підписантів ДНЯЗ Росія єдина країна, яка закріпила можливість використання атомної зброї не для захисту чи у відповідь, а для нападу. Однак, керівництво РФ у промовах раніше заявляло, що на такий крок військово-політичне керівництво держави піде у разі загрози існуванню їхньої держави. Такий принцип можна широко трактувати, адже у Володимира Путіна специфічне трактування існуючих загроз. Наприклад, Україна, що імплементує незалежну зовнішню політику і не перебуває під впливом Кремля вже вважається президентом Росії загрозою для його держави.

Враховуючи те, що у конституції Росії незаконно анексовані території України вважаються російськими, то і просування українських військ на захоплених територіях Путін вже може назвати червоною лінією, що провокує застосування ядерної зброї. Таким чином, проведення референдумів та закріплення Півдня та Сходу України у російській конституції є підвищенням ставок. Це сигнал Заходу про те, що окуповані території не можуть бути звільнені.

Однак, в України немає іншого виходу окрім як звільняти захоплені міста, не зважаючи на ядерний шантаж. У відповідь на чергову анексію Володимир Зеленський підняв ставки зі свого боку - відкинув можливість перемовин з чинним російським керівництвом, і Україна подала заявку на пришвидшений вступ до Північноатлантичного альянсу. Паралельно активізувалася українська дипломатія: в напрямку отримання додаткової зброї для посилення військових спроможностей та в межах міжнародних організацій. Своїми діями: незаконним приєднанням та ракетними обстрілами українських міст, РФ посилила підтримку України. ЄС ухвалив новий санкційний пакет, “Коаліція Раммштайн” ухвалила рішення про додаткову військову допомогу: країни НАТО посилюють українське ППО, ФРН та Франція поставить додаткові гаубиці, а США оголосили новий масштабний пакет допомоги. 

В ООН Генеральна асамблея 12 жовтня переважною більшістю голосів ухвалила резолюцію, яка засудила анексію Росією чотирьох регіонів України. У документі зазначається: "проведені "референдуми" не мають жодної юридичної сили і не можуть бути основою для будь-якої зміни статусу цих регіонів, включно з їхньою анексією Росією”. Після невизнання анексії міжнародною спільнотою, важливе рішення ухвалила Парламентська асамблея Ради Європи. В ухваленій ПАРЄ резолюції зазначається, що російський режим — є терористичним. Фактично це рішення не змінює стану справ, однак важливий сам прецедент такої характиристики російської влади з боку міжнародної організації. Надалі це може призвести до подальшої делегітимації чинної російської влади в очах міжнародної спільноти, а також визнання Росії країни-спонсором тероризму. Подальшими кроками мають бути виключення РФ з міжнародних організацій, зокрема ООН. Росія роками порушує статут та принципи організації, а після повномасштабного вторгнення держава не має морального права залишатися не тільки у Раді Безпеки, але й просто бути членом організації. Реакцією на спробу анексії частини країни не може бути тільки засудження. Навіть попри те, що Росія - ядерна держава, задля збереження існуючої системи міжнародних відносин, яка склалася після 1945 року та яка побудована навколо Організації Об’єднаних Націй, Росія має бути виключена. 

Однак, навіть, дипломатичної ізоляції, повної, або обмеженої, буде недостатньо для зміни поведінки РФ на міжнародній арені та відвернення застосування країною-агресором ядерної зброї. Вже зараз, за інформацією британського видання The Guardian, країни ЄС та НАТО обговорюють можливість такого сценарію та шляхи підготовки населення, щоб запобігти хаосу та паніці у своїх країнах у випадку, якщо Росія підірве ядерну бомбу в Україні або поблизу неї. 

При цьому ефективного стримування РФ від таких дій наразі немає. Джейк Салліван, радник США з національної безпеки, пригрозив Москві «катастрофічними наслідками», без конкретизації. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Франція не буде застосовувати ядерної зброї проти РФ у випадку відповідного удару по Україні. За це Макрона розкритикував Бен Уоллес, адже Франція у такий спосіб “розкрила карти”. Найбільш рішучим коментарем відзначився голова європейської дипломатії Жозеп Боррель. Він заявив, що на застосування ядерної зброї Росія отримає конвенційну відповідь, але настільки потужну з військової точки зору, що російська армія буде повністю знищена.

Однак, ймовірніше, що на застосування Росією ядерної зброї країни-партнери посилять допомогу Україні. Можливо це буде постачання ракет ATACMS, дронів MQ-9 Reaper, або літаків A-10. Однак, удар по ЗС РФ на території України, або знищення Чорноморського флоту, як припустив генерал Бен Годжес, є малоймовірними сценаріями, враховуючи поточну стратегію США. Білий дім намагається керувати ескалацією та уникати прямого зіткнення з Російською Федерацією. З цієї причини Україна досі не отримала від партнерів ракети ATACMS, сучасної авіації та сучасних танків. З цієї ж причини Україна залишається поза межами Північноатлантичного альянсу. Вашингтон не змінить своєї стратегії у випадку використання Росією тактичної ядерної зброї проти Збройних Сил України. 

Однак, така стратегія є провальною. Володимира Путіна ніщо не стримує і протягом останніх років, особливо з моменту обрання Джо Байдена, очільник Кремля підіймає ставки. Росія розуміє лише силу і тому потрібно посилювати тиск на агресора в усіх вимірах, не чекаючи застосування зброї масового знищення. У дипломатичному вимірі потрібно виключити Росію з ООН. Країні, що намагається змінити існуючі кордони шляхом загарбницької війни з порушенням законів та звичаїв війни не місце в організації. У військовому вимірі потрібне посилення спроможностей Збройних Сил України шляхом надання сучасної авіації, танків та ракет середньої дальності. Питання звільнення України полягає у часі. Чим більше сил та засобів матиме Україна - тим швидше завершиться війна. У іншому випадку Україна звільнить свої території, однак, за більший проміжок часу та з більшими людськими втратами. При цьому стримування від ядерного удару Росії має бути рішучим. Лише у разі прямої погрози США та Великобританії, РФ може відмовитись від удару ядерною зброєю. 

Україну ж залишають поза межами гарантій безпеки та ядерної парасольки НАТО. Це уможливлює ядерну ескалацію з боку Росії, яка стане останнім цвяхом у режим нерозповсюдження ядерної зброї. Ядерне стримування НАТО має починатися не на російсько-польському кордоні, а на українсько-російському. Такий підхід не стане ескалацією, а навпаки - стане стримуючим фактором. Зрештою, наразі світ не стоїть на порозі масштабної ядерної війни. Світ стоїть на порозі втрати табу на застосування ядерної зброї, що загрожує небезпекою у середньостроковій та довгостроковій перспективі і тому вимагає рішучих дій від лідерів ядерних держав.
 


Джерела:


1. «Угроза существованию страны». В Кремле объяснили, в каком случае Россия применит ядерное оружие, 23.03.2022
URL: https://www.gazeta.ru/politics/2022/03/22/14656981.shtml
2. Dan Sabbagh, West makes plans to avoid panic if Russia uses nuclear bomb in Ukraine, 14.10.2022,
URL: https://www.theguardian.com/world/2022/oct/14/west-plans-avoid-panic-if-russia-nuclear-bomb-ukraine-putin
3. «Розкриття карт». Британський міністр оборони відреагував на заяви Макрона щодо реакції у разі ядерного удару РФ по Україні, 14.10.2022,
URL: https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/ben-volles-doriknuv-makronu-cherez-zayavi-pro-reakciyu-u-razi-yadernogo-udaru-ostanni-novini-50276700.html
4. Боррель пригрозив російській армії "повним знищенням" у разі ядерного удару РФ по Україні, 13.10.2022,
URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/10/13/7371799/
5. Якщо Росія застосує ядерну зброю в Україні, США знищать Чорноморський флот, — генерал, 21.09.2022,
URL: https://focus.ua/uk/voennye-novosti/530178-esli-rossiya-primenit-yadernoe-oruzhie-v-ukraine-ssha-unichtozhat-chernomorskiy-flot-general-ssha