Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

До моменту досягнення консенсусу всередині НАТО, країни-члени, ймовірно, не стануть ратифікувати заявку України на членство в Альянсі

Фото: Засідання контактної групи «Рамштайн-3»
Джерело: YVES HERMAN/POOL/AFP via Getty Images

 

Одними з основних вимог Росії до Заходу перед повномасштабним нападом були виведення всіх військ та озброєнь США із центральної, східної, південно-східної Європи та Балтії і гарантія не приймати Україну до НАТО. Метою Російської Федерації щодо України було обмеження її суверенітету, зменшення військово-технічної співпраці між Києвом та країнами НАТО і закріплення України у власній сфері впливу. 8 місяців збройної агресії, однак, призвели до зворотних результатів.

Північноатлантичний альянс ухвалив нову стратегію, відповідно до якої збільшить присутність на східному фланзі, а кількість сил швидкого реагування збільшиться з 40 000 до 300 000 військових. Цей процес вже відбувається на тлі виснаження ЗС РФ в Україні та значного посилення обороноздатності України. Всупереч очікуванням Москви, країни НАТО надали безпрецедентний рівень військової допомоги Україні. Всеосяжна підтримка включає надання усього необхідного для продовження збройного опору: від сухпайків та зимової форми для військовослужбовців, до сучасної артилерії. Хоча, варто зауважити, що країни-партнери досі не перетнули психологічний бар’єр щодо надання Україні сучасних танків, авіації та ракет середньої дальності. Менше з тим, рівень підтримки України з кожним місяцем війни та кожним терактом і воєнним злочином Росії тільки збільшується.

У межах ЄС країни-партнери вже запровадили 8 санкційних пакетів. Восьмий пакет передбачає важливі рішення, такі як розширення переліку російських товарів, які заборонені до імпорту до ЄС, зокрема тих, що можуть сприяти розвитку військово-промислового сектору Росії та розвитку її технологій в секторах оборони й безпеки. Пакет також закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. 9-й пакет вже у розробці. Він може включати конфіскацію російських активів та заборону на продаж власності. Під обмеження за участь в агресії проти України може потрапити й Білорусь.

Подальший тиск на країну агресора найближчим часом буде збільшуватися. На цей час серед урядів країн ЄС та НАТО та офіційних представників даних організацій склався консенсус щодо подальшої допомоги Україні. Зокрема про це свідчить заява генсека Північноатлантичного альянсу Єнса Столтенберга, що перемога Путіна в Україні означатиме поразку НАТО. Водночас Україна досі виходить за межі статті 5 щодо колективної оборони. 

Наразі відбувається безпрецедентний рівень взаємодії України та держав НАТО: по-перше, у контексті військово-технічної співпраці, було ухвалено рішення щодо переозброєння України на зброю Альянсу. Також українські солдати проходять навчання на території країн-членів; по-друге, у контексті обміну розвідданими. Ще до війни Україна відповідала такій же кількості стандартів альянсу, як і деякі нові держави-члени. Тепер Збройні Сили України є найбільш досвідченою армією континенту, яка фактично захищає східний фланг Європи. Тому єдиною перешкодою на шляху до вступу є відсутність політичної волі низки держав та бажання не бути втягнутими у пряме збройне протистояння з РФ, як це було і до повномасштабного вторгнення. 

Через це заявка України на членство в НАТО викликала дуже стриману реакцію з боку Північноатлантичного альянсу. У випадку зі Швецією та Фінляндією вступ супроводжувала активна публічна дипломатія з боку союзників, а самій заявці передувало узгодження такого кроку всередині НАТО та окремо з урядами двох скандинавських країн. Заявка України на пришвидшений вступ наприкінці вересня у відповідь на чергову незаконну анексію українських територій Росією стала несподіванкою для багатьох країн-членів. Єнс Столтенберг у відповідь лише заявив, що будь-яка демократія може подати заявку на вступ і традиційну фразу про те, що двері Альянсу лишаються відкритими. У Сполучених Штатах Америки консенсусу щодо питання вступу України до НАТО наразі немає. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що питання вступу України поки не в пріоритеті і процес в Брюсселі варто розпочати в інший час. За інформацією видання Politico, Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, своєю чергою, відповіла, що США дуже віддані демократії в Україні і додала: “Давайте виграймо цю війну. Але я була б за те, щоб вони мали гарантію безпеки”. Натомість демократ Майк Квіглі висловив підтримку заявці України. "Боротьба України - це причина, чому ми взагалі створили НАТО. Після Другої світової війни ми визнали, що авторитарному режиму не можна дозволити знищити демократичну країну. Я думаю, що ми маємо це підтримати", - сказав Квіглі. Тобто у США частина політикуму підтримує ідею вступу України, однак вирішальною є позиція адміністрації Джо Байдена, а вона полягає у бажанні уникнути прямого протистояння з Російською Федерацією. 

Внутрішньополітичні чинники також впливатимуть на позицію керівництва держави. У листопаді відбудуться проміжні вибори, на яких буде повністю переобрана нижня палата Конгресу та третина членів Сенату. Відповідно до опитувань, більшість американців виступають проти відправки американських військ в Україну (лише 26% підтримують), але 43% підтримують відправку американських військ до сусідніх з Україною країн НАТО. Тому перед виборами, що відбудуться 8 листопада, керівництво США буде дотримуватися існуючого курсу та намагатися уникнути серйозних зовнішньополітичних рішень, на яких політичні опоненти могли б заробити дивіденди.

Серед держав Північноатлантичного альянсу є й ті, хто вже підтримали намір України стати членом НАТО. Це 11 країн, переважно держави ЦСЄ: Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Хорватія, Чехія, Канада, Північна Македонія, та Чорногорія. Дев'ять із них випустили спільну заяву, в якій підтвердили рішення саміту НАТО у Бухаресті у 2008 році щодо майбутнього членства України (і закликали збільшити військову допомогу). До моменту досягнення консенсусу всередині НАТО, країни-члени, ймовірно, не стануть ратифікувати заявку України щоб зберегти єдність всередині блоку. Тому наразі країни-партнери продовжать послідовну військову підтримку України, однак, за межами Альянсу.

Поки умови для вступу України до НАТО не склалися, однак, українське керівництво намагається їх створювати. Для посилення фактичної інтеграції України у євроатлантичні безпекові структури було розроблено ініціативу Київського безпекового договору, як перехідний етап перед повноправним членством у Північноатлантичному альянсі. Поки, однак, формалізації безпекової співпраці між Україною та країнами-партнерами немає. Замість цього взаємодія відбувається у межах неформальної “Коаліції Раммштайн”, що фактично не потребує юридичних зобов’язань з боку США та інших держав які беруть участь в ініціативі. Втім, у Києві дотримуються визначеного курсу. Тепер це не тільки бачення уряду, але й українського населення. Серед громадян України наразі найвищий відсоток підтримки вступу до НАТО в історії. 83% виступають за членство, проти – тільки 4%. При цьому 86% опитаних підтримали б у разі проведення референдуму вступ України до Євросоюзу.  

У результаті російсько-української війни Україна має стати членом НАТО. Від цього виграють обидві сторони: Північноатлантичний альянс зміцнить східний фланг Європи за рахунок найбільш досвідченої і боєздатної армії континенту. Брюссель та Вашингтон впливатиме на процеси, що матимуть місце у повоєнній Україні. Це важливо для стабільності України та Європи. Гарантії безпеки, своєю чергою, відвернуть повторний напад РФ. В іншому випадку, якщо залишити Україну поза межами 5 статті - це значить залишити вразливість на східному фланзі Альянсу.
 


Джерела:
1. «Угроза существованию страны». В Кремле объяснили, в каком случае Россия применит ядерное оружие, 23.03.2022
URL: https://www.gazeta.ru/politics/2022/03/22/14656981.shtml
2. Dan Sabbagh, West makes plans to avoid panic if Russia uses nuclear bomb in Ukraine, 14.10.2022,
URL: https://www.theguardian.com/world/2022/oct/14/west-plans-avoid-panic-if-russia-nuclear-bomb-ukraine-putin
3. «Розкриття карт». Британський міністр оборони відреагував на заяви Макрона щодо реакції у разі ядерного удару РФ по Україні, 14.10.2022,
URL: https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/ben-volles-doriknuv-makronu-cherez-zayavi-pro-reakciyu-u-razi-yadernogo-udaru-ostanni-novini-50276700.html
4. Боррель пригрозив російській армії "повним знищенням" у разі ядерного удару РФ по Україні, 13.10.2022,
URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/10/13/7371799/
5. Якщо Росія застосує ядерну зброю в Україні, США знищать Чорноморський флот, — генерал, 21.09.2022,
URL: https://focus.ua/uk/voennye-novosti/530178-esli-rossiya-primenit-yadernoe-oruzhie-v-ukraine-ssha-unichtozhat-chernomorskiy-flot-general-ssha