Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Чи вдастся В.Зеленському пробити блокаду американської допомоги Україні

28 березня Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі спікером Палати представників США Майком Джонсоном.  В офіційній заяві з прес-центру, зокрема, йдеться: "Провів телефонну розмову зі спікером Палати представників Джонсоном. Подякував йому особисто, обом партіям, американському народу та Президенту Байдену за життєво важливу підтримку України від початку російського вторгнення".Президент також розповів спікеру про ситуацію на полі бою, зокрема про стрімке посилення російського повітряного терору. Лише за минулий тиждень українські міста та громади зазнали ударів 190 ракетами, 140 "шахедами" та 700 КАБами. Виведено з ладу найбільшу українську ГЕС. "У цій ситуації швидке ухвалення Конгресом допомоги для України критично важливе. Ми усвідомлюємо, що в Палаті представників є різні позиції щодо того, як це зробити, але головне - щоб питання допомоги Україні залишалося фактором об'єднання", - зазначив  президент. Зеленський додав, що під час розмови також обговорювали необхідність якнайшвидшого перекриття джерел, з яких Росія фінансує свою війну.[1] До того ж, Зеленський і Джонсон обговорили використання заморожених російських активів на користь України. “У цьому ми також розраховуємо на лідерство Конгресу”, - додав глава України.

Причина таких дій криється у передвиборній політичній кризі в США. Її явище як ніколи гальмує постачання допомоги Україні, а перспектива переобрання Трама лише підвищує острахи і негативні очікування. Тому з боку Зеленського це радше слід сприймати як спробу змінити ситуацію на користь України.

На сьогоднішній момент після провалу голосування за законопроект Джо Байдена на 106 млрд доларів на допомогу Ізраїлю, Україні й Тайваню, у лютого цього року був розроблений новий законопроект про допомогу трьом країнам на 96 млрд доларів, але без комплексу щодо захисту південного кордону США з Мексикою, тобто той пункт, на який звертають особливу увагу республіканці. У ньому передбачені понад 60 млрд доларів для України. 13 лютого Сенат затвердив цей документ. Однак спікер Палати представників Майк Джонсон свідомо відмовляється виносити законопроект на голосування, посилаючись все на той самий пункт про кордон. Це безумовно затягує надання військової підтримки Україні.

Натомість Джонсон почав обговорювати з конгресменами його компромісний варіант. У ньому Україні пропонується виділити набагато менше коштів - лише 47,69 млрд доларів. Також Джонсон натякнув, що Палата представників готова розблокувати допомогу Україні, але вона буде надаватися США не безплатно, а за програмою позики або кредитування.

Можна, звичайно, казати, що США в цілому перебуває не в найкращому політичному становищі, і її безумовна економічна гегемонія давно вже минула, а тому вона вимушена шукати для себе більш вигідні економічні варіанти. Але як показує практика інших держав, то це не так. Так, повітряні сили Ізраїлю отримали нову партію винищувачів п'ятого покоління F-35I Adir. За наданою ними інформацією, їхній авіаційний парк збільшився на три літаки, які мають бортові номери 958, 959 і 960. Важливо відзначити, що Ізраїль отримує F-35I Adir безкоштовно. До того ж, недавно було підписано контракт на поставку ще 25 літаків на суму три мільярди доларів. Угода буде фінансуватися американськими фондами допомоги. Ізраїльська версія винищувача п'ятого покоління має авіаційну електроніку, розроблену компаніями з Ізраїлю, і може нести ракети Spice-100, Python-5 і Stunner. Сама покупка 25 літаків зробить ізраїльський повітряний  флот F-35-тих третім за чисельністю у світі. Більше винищувачів п'ятого покоління мають тільки Сполучені Штати і Японія.[2]

Також на початку березня 2023 року стало відомо, що Румунія готується купити американські винищувачі F-35. Всі процедури підписання контракту на придбання цих літаків збираються провести або в цьому році, або не пізніше наступного. Першу ескадрилью цих винищувачів румунське Міністерство оборони планує отримати після 2030 року. У 2021 році повідомлялося, що винищувачі F-35 придбає Швейцарія, яка виділила на це 5,5 мільярдів доларів. А ось Таїланду заявили, що Сполучені Штати відмовилися продавати країні винищувачі F-35. Причиною цієї відмови називаються проблеми з навчанням особового складу і технічним обслуговуванням.

Тобто сутність скорочення американської допомоги Україні зовсім не обумовлено економічними причинами. Воно обумовлено внутрішньополітичними та геополітичними мотивами. Зокрема у тому, що Дональд Трамп, який по факту тепер задає тренди в республіканській партії, давно «обручився» з Путіним, домовившись пожертвувати Україною заради російського союзництва і спільній протидії Китаю. Звичайно, можна справедливо казати, що таке політика лише призведе не лише до поразки України, а й до всього Заходу. Адже Росія показала, що ніколи не буде надійним союзником. Але Трамп як політик ніколи не визначався далекоглядністю, проте впертістю у своїх політичних амбіціях.

Демократичний блок США, звичайно, налаштований більш прихильно до України, що і  підтверджує своїми діями. Так, Міністерство оборони США оприлюднило повний перелік озброєнь, які увійдуть у новий пакет військової допомоги Україні на 300 мільйонів доларів через прямі поставки із запасів американської армії. Цей пакет є першим партією озброєнь від США у 2024 році і є 55-м траншем обладнання адміністрації Байдена, який буде надано Україні.  Міністерство оборони може підтримати цей надзвичайний пакет після визначення економії за контрактами від раніше виділеного додаткового фінансування, яке може бути використане для заміни акцій Міністерства оборони.Серед передбачених для передачі Україні озброєнь є: ракети для ПЗРК Stinger; додаткові боєприпаси для HIMARS; артилерійські снаряди калібру 155 мм, включаючи осколково-фугасні снаряди та снаряди подвійного призначення з покращеними касетними боєприпасами, тощо.

"Допомога для України залишається розумною інвестицією в нашу національну безпеку. Це стримує потенційну агресію в інших частинах світу, одночасно зміцнюючи нашу оборонно-промислову базу та створюючи висококваліфіковані робочі місця для американського народу", - наголосили у Міноборони США.[3] І хоча, звичайно, ця новина є радісною для України. Проте вона також показує небезпечну тенденцію. Українське питання в американській політиці стає питанням внутрішнього протистояння, подібно до питання міграції. Де демократи - за, там республіканці - проти. І таке категоричне протистояння стає візитною карткою політичного життя Америки. Трамп, який має великі шанси перемогти у виборах буде використовувати українське питання проти Байдена, а Байден проти Трампа для укріплення своїх позицій. Для України це доволі песимістичний сценарій, в якому рівень серйозності з боку США до неї різко впав.

У цих нелегких обставинах, на жаль, Київ також може мало, що вдіяти для зміни думки у Вашингтоні, тепер йому слід виробляти більш самостійну стратегію. Слід зосередитися на європейський союзниках. Європа і сама розуміє, що їй тепер доведеться взяти першість у допомозі України. Так, Європа та Україна повинні врахувати можливість перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США у 2024 році та швидкого укладення ним угоди з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це заявив президент Чехії Петр Павел у ефірі польського ЗМІ TVN24. "Мова не йде про підрив трансатлантичних зв'язків або сумніви у Сполучених Штатах як у союзнику, але ми повинні реалістично визнати, що Трамп бачить багато речей інакше", — сказав Павел.

Він зазначив, що Україна має обмежені можливості дій на полі бою, на відміну від Росії. Тому союзники України мають рекомендувати обмежити наступальні дії та посилити оборону. Українці ж постійно вимагають посилення підтримки системи протиповітряної оборони, включаючи безпілотники, винищувачі та гелікоптери, від західних союзників на тлі ескалації бойових дій з Росією. Ця зброя може покращити здатність України підтримувати свої наземні війська та перехоплювати російські бомбардувальники до того, як вони зможуть вразити військові чи цивільні цілі. За словами Павла, єдиний спосіб досягти цього — постачати Києву не лише суто оборонну зброю, а й ту, яка може порушити шляхи постачання російської армії, наприклад, артилерію чи крилаті ракети більшої дальності, а також літаки F-16. "Тільки баланс сил може змусити обидві сторони зрозуміти, що подальших успіхів вони не досягнуть і що настав час для переговорів", - сказав Павел.

Тож, хоч й американський сценарій для України здається дуже сумним, у неї залишається європейська надія. Якщо ЄС і Київ зможуть вибудувати стратегічну кооперацію, то вони зможуть бути здатні вистояти у цей нелегкий час.

 

[1] Зеленський поговорив зі спікером Палати представників США. 28.03.2024. https://www.rbc.ua/rus/news/zelenskiy-pogovoriv-zi-spikerom-palati-predstavnikiv-1711643576.html

[2] Ізраїль безкоштовно отримав від США нові винищувачі F-35. 23.07.2024. https://www.unian.ua/world/izrajil-bezkoshtovno-otrimav-vid-ssha-novi-vinishchuvachi-f-35-12338184.html

[3] У Пентагоні розповіли, яка зброя увійшла в новий пакет допомоги Україні.13.03.2024. https://armyinform.com.ua/2024/03/13/u-pentagoni-rozpovily-yaka-zbroya-uvijshla-u-novyj-paket-dopomogy-ukrayini/