Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Чи стане візит В.Зеленського до Польщі історичною віхою в поглибленні українсько-польського стратегічного партнерства

Фото: В. Зеленський та А. Дуда
Джерело: Офіс Президента України

5 квітня Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до Польщі. Цього разу подорож Президента України до сусідньої держави відбулася не транзитом, а цілеспрямовано. До цього Володимир Зеленський двічі перебував у Польщі транзитом, а Анджей Дуда чотири рази відвідував Україну. Тобто, це була вже сьома зустріч В. Зеленського та А. Дуди з початку повномасштабного вторгнення. З Президентом України до Варшави вирушила Перша леді Олена Зеленська та офіційна делегація. Прийом Володимира Зеленського засвідчив високий рівень українсько-польських відносин, що наразі існує та заклав перспективи для їхнього подальшого розвитку.

Володимир Зеленський отримав від президента Польщі найвищу державну нагороду. Главу Української держави було нагороджено Орденом Білого Орла на знак визнання видатних заслуг у поглибленні дружніх і всебічних відносин між Польщею та Україною, за розвиток співпраці в ім’я демократії, миру й безпеки у Європі, непохитність у захисті невід’ємних прав людини.

Коло питань, які обговорювалися президентами України та Польщі було достатньо широкий. На спільній прес-конференції президенти двох країн торкнулися питань військової взаємодії, відбудови України, економічної та гуманітарної співпраці, а також теми історичної пам’яті. Варто зауважити, що питання історичної пам’яті, яке довгі роки була яблуком розбрату між двома країнами, не вплинуло на рівень взаємодії України та Польщі на тлі російської повномасштабної агресії і цього разу це було знову підкреслено. Під час промови у Королівському замку у Варшаві, Анджей Дуда надіслав сигнал кремлю сказавши, що росії не вдасться розсварити дві великі східноєвропейські нації. «Між нами немає тем-табу – ми обговорювали також історичні питання, які навіть сьогодні є болючими для багатьох сімей. Я переконаний, що ми разом будуватимемо послідовні зв’язки між нашими народами, спираючись на політику чесної пам’яті», – сказав Анджей Дуда.[1] Розвитку відносин двох країн у цьому напрямку сприятимуть як приязні особисті відносини між лідерами двох країн і їхня готовність обговорювати проблемні питання, так і міжлюдські контакти між поляками та українцями, які тільки посилилися за останній рік.

Польща стала одним з головних партнерів України протягом війни та надала суттєву всеохоплюючу підтримку. Варшава прийняла найбільшу кількість українських біженців. Важливою залишається економічна співпраця між двома державами. Під час візиту Президента було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерством економічного розвитку й технологій Республіки Польща про співпрацю у відбудові України. На додаток, у Варшаві відбувся українсько-польський економічний форум. Володимир Зеленський також брав участь у цьому заході та закликав польський бізнес долучатися до відбудови України як майбутнього члена Європейського Союзу. Зеленський зазначив, що деякі представники польського бізнесу вже беруть участь у програмі швидкого відновлення України. Так, за його словами, у Харківській області завдяки їхнім зусиллям буде відновлено пологовий будинок, школу та університет. [2] «Вранці дорогою до Варшави ми бачили багато різного вантажного транспорту, що їхав у бік України. І це має дуже оптимістичний вигляд, коли бізнес працює з країною, коли бізнес вірить в Україну, коли бізнес розширює свою присутність. Це найочевидніше підтвердження того, що країна має майбутнє. Я дуже дякую вам, Польще, що ви вірите в майбутнє України», – сказав Глава держави.[3]

Економічна підтримка має велике значення в умовах війни на виснаження та коли Україна втратила майже 40% ВВП. Водночас головною темою, яку обговорювали українська та польська сторони стала військова допомога. Варшава є третім партнером України за обсягами наданої військової підтримки. Держава однією з перших прийшла на допомогу Україні, зокрема надала сотні одиниць важкої техніки. Цього разу було підписано Угоду між Україною та Польщею про військове співробітництво. Нею передбачено постачання Польщею бронетранспортерів Rosomak, самохідних мінометів Rak, переносних зенітно-ракетних комплексів Piorun, винищувачів МіГ-29 та іншої зброї. Також одне з підприємств "Укроборонпрому" та Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ SA) Уклали угоду про взаємодію у сфері виробництва танкових снарядів калібру 125 мм. На додаток, обговорювалося створення спільних підприємств для виробництва озброєння та боєприпасів. Таким чином, Польща стає не тільки логістичним, але й виробничим майданчиком для України. Окрім цього, у Польщі навчаються українські солдати, зокрема, на новітніх зразках техніки, що сприяє її передачі Збройним Силам України. Ця країна стала надійним тилом в умовах російського вторгнення і поточний рівень відносин між Україною та Польщею має серйозні перспективи для виходу на союзний рівень. І Україна і Польща мають схожі погляди з безпекових питань, що є одним з головних чинників у формуванні союзів. Про спільні погляди двох держав свідчать заяви польського керівництва. Варшава є чи не головним лобістом вступу України до НАТО та ЄС. За словами Матеуша Моравецького, Україна хоче бути в НАТО, бути частиною ЄС, і Польща дуже підтримує ці прагнення. «Тому що ми знаємо: коли Україна буде в НАТО – ми будемо в більшій безпеці… Ви – щит Польщі, щит усієї Європи»[4] – заявив польський Прем’єр-міністр. 

Українсько-польський альянс також у майбутньому може включити інші держави. Наприклад, до двох країн може доєднатися Велика Британія. До початку повномасштабного вторгнення Київ, Лондон та Варшава вже створили трьохсторонній альянс, однак, з того моменту держави активно не взаємодіяли саме в межах цього формату. Українсько-польське партнерство, за словами МЗС України Дмитра Кулеби, може змінити баланс сил не тільки у Європарламенті, але й у Євросоюзі в цілому. При цьому, дві великі східноєвропейські держави можуть сприяти досягненню цілей Великої Британії у контексті реалізації стратегії Global Britain.

За час повномасштабної війни відбулося безпрецедентне зближення України та Польщі. За словами Володимира Зеленського, у майбутньому між двома народами не існуватиме жодних кордонів: політичних, економічних і - що дуже важливо - історичних. Варшава стала надійним тилом, одним з основних лобістів Євроатлантичної інтеграції України, важливим економічним та військовим партнером. Візит Президента України засвідчив подальший розвиток українсько-польських відносин та нову роль, що надалі відіграватиме Варшава. У короткостроковій перспективі на території сусідньої держави можуть виникнути спільні оборонні підприємства, що працюватимуть на забезпечення потреб Збройних Сил України. Таким чином, в умовах російсько-української війни, з логістичного, Польща перетворюється ще й на виробничий центр для українських озброєнь.
 


Посилання:
1. Україна вважає Польщу не лише своїм партнером, а й другом навіки – Володимир Зеленський за результатами зустрічі з Анджеєм Дудою у Варшаві, 05.04.2023,
URL: https://www.president.gov.ua/news/ukrayina-vvazhaye-polshu-ne-lishe-svoyim-partnerom-j-drugom-82101
2. Зеленський: Ми запрошуємо бізнес Польщі заходити в Україну дуже інтенсивно вже зараз, 05.04.2023,
URL: https://interfax.com.ua/news/economic/902197.html
3.  Володимир Зеленський узяв участь в українсько-польському економічному форумі, 06.04.2023,
URL: https://mspu.gov.ua/news/prezydent-ukrainy-volodymyr-zelenskyi-uziav-uchast-v-ukrainsko-polskomu-ekonomichnomu-forumi
4. КОЛИ УКРАЇНА ВСТУПИТЬ ДО НАТО, ТО ПОЛЬЩА БУДЕ У БІЛЬШІЙ БЕЗПЕЦІ – МОРАВЕЦЬКИЙ, 05.04.2023,
URL: https://zn.ua/ukr/war/koli-ukrajina-vstupit-do-nato-to-polshcha-bude-u-bilshij-bezpetsi-moravetskij.html