Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Чи допоможе ЄС закрити українське небо?

Європейська комісія прийняла пропозицію щодо імплементаційного рішення Ради ЄС, яке позитивно оцінює план Ukraine Facility, комплексну стратегію реформ та інвестицій до України на наступні чотири роки, повідомили 15 квітня на сайті Єврокомісії.

"Фінансування в рамках Фонду допоможе Україні підтримувати роботу адміністрації, виплачувати зарплати та пенсії, надавати основні державні послуги, а також підтримувати відновлення та реконструкцію, поки вона продовжує захищати себе від російської агресії", – зазначено у повідомленні.[1]

При тому було вказано, що фінансова допомога буде надаватися за умови, якщо Україна продовжуватиме підтримувати та впроваджувати ефективні демократичні механізми.

"Українська стратегія реформ та інвестицій пропонує міцну основу для відновлення більш сучасної та процвітаючої України на її шляху до ЄС… Сьогоднішньою пропозицією ми ще раз демонструємо, що Європа буде з Україною стільки, скільки буде потрібно, і що ми готові надати необхідну фінансову підтримку", – сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Український план визначає 69 реформ та 10 інвестицій, розбитих на 146 якісних та кількісних індикаторів. Реформи, запропоновані в рамках українського плану, охоплюють 15 сфер, включаючи енергетику, сільське господарство, транспорт, "зелений" та цифровий перехід, людський капітал, а також державні підприємства, бізнес-середовище, державні фінанси та децентралізацію.

Всього проєкт має бюджет у 50 мільярдів євро на 2024–2027 роки в лютому. Ці кошти будуть спрямовані на підтримання життєдіяльності, відновлення української держави та проведення реформ на шляху до членства в Європейському Союзі.

Але, окрім того, ЄС  продовжує шукати шляхи надання Україні і військової підтримки. Так, Європейський парламент прийняв пропозицію Гі Вергофстадта перенести голосування щодо фінансування Ради ЄС на наступну пленарну сесію та вимагає негайно поставити Україні системи протиповітряної оборони, зокрема, Patriot. Гі Вергофстадт під час свого виступу  зі свого боку висловив розчарування ситуацією в Україні та критикував Раду ЄС за недостатню реакцію на агресію Росії.

"Мене дуже хвилює, що відбувається в Україні. За останні 20 днів ми спостерігали численні напади російських сил на мирні міста, лікарні, електростанції та інфраструктуру. Європа відчиняє двері для України, але Рада ЄС не може ухвалити рішення щодо передачі протиракетних систем Україні", - сказав він.

Він запропонував відкласти голосування щодо фінансування Ради до тих пір, поки Рада не ухвалить рішення про надання Україні протиракетних систем Patriot. Його пропозицію підтримали більшість депутатів, які проголосували за перенесення голосування до моменту ухвалення відповідного рішення щодо підтримки України.

Також варто нагадати, що Рада міністрів закордонних справ Європейського союзу затвердила виділення 5 мільярдів євро на військову підтримку України. Це рішення було прийняте 18 березня і опубліковане на сайті Ради ЄС. Кошти будуть виділені через "Європейський фонд миру" (EPF). Це дозволить ЄС продовжити підтримку Збройних Сил України, забезпечуючи їх летальним і нелетальним військовим обладнанням та здійснюючи навчання українських військових.

Зараз для Києва підтримка західних партнерів є доволі важливою. Через невизначену ситуацію в США значно погіршуються і перспективи українського фронту. Так, Володимир Зеленський під час відео-зустрічі української ініціативи зі збору коштів UNITED24, зазначив, що Україна програє війну, якщо Конгрес США не схвалить військову допомогу для протистояння російській агресії. "Важливо конкретно звернутися до Конгресу: якщо Конгрес не допоможе Україні, Україна програє війну. Якщо Україна програє цю війну, інші країни зазнають нападу. Це факт", – сказав Зеленський учасникам зустрічі.[2]Володимир Зеленський також попередив, що найближчими тижнями Росія “буде все наполегливіше втягувати ядерну зброю в дискусію, погрожувати і брязкати нею".

В свою чергу, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Франц-Штефан Гаді зазначив, що війна в Україні увійшла в "перехідну фазу". "Росія веде зондування на лінії фронту. Намагається просунутися там, де може. І вона готує те, що, здається, буде майбутнім наступом", – сказав Гаді.  Він наголосив, що європейські країни намагаються замінити допомогу США, але підтримку, яку може надати Вашингтон, "не можна замінити". Зокрема, є деякі системи озброєння, наприклад, системи ППО, які  європейські країни просто не можуть надати Україні.

Проте Київ активно продовжує вести діалог з Польщею, Румунією та Іспанією про надання Україні систем протиповітряної оборони. Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, у п'ятницю у вечірньому виступі в українських новинах також підтвердив, що тривають активні переговори з союзниками щодо придбання двох систем ППО Patriot і однієї системи SAMP/T. Хоча Кулеба не згадав конкретних країн, FT повідомляє, що Україна веде переговори з Польщею та Іспанією щодо батарей Patriot від кожної з них, а також з Румунією щодо SAMP/T. Одне з джерел, підтвердило, що Україні потрібно сім таких батарей. Однак переговори ускладнюються. Україна наразі має щонайменше три батареї Patriot і одну батарею SAMP/T, яку отримала у 2023 році.

Європейський дипломат Жозеп Боррель на тижневому брифінгу цього тижня зауважив, що дивно, що західні країни не можуть надати Україні сім додаткових батарей Patriot, зважаючи на наявність понад ста таких у їхньому арсеналі:“Не переконує аргумент, що ми не можемо їх надати, притому, що європейські армії мають близько 100 батарей Patriot. Та все ще ми неспроможні надати сім [батарей], про які вони відчайдушно просять”, - заявив він.[3]

Варто зазначити, що до цього Німеччина передала дві такі системи ППО Україні зі своїх 12 батарей у 2023 році. Тому цього тижня міністр закордонних справ Німеччини Анна Лена Бербок повідомила, що запаси батарей Patriot для можливої передачі Україні вичерпані.

Президент Польщі Анджей Дуда також повідомив журналістам, що їх країна не має можливості передати Україні ЗРК Patriot, оскільки саме починає розробляти власну систему протиракетної оборони. Президент Фінляндії Олександр Стубб пояснив логіку такого кроку, зазначивши, що рішення про передачу стратегічних запасів озброєнь залишаються за військовим командуванням країн ЄС і є конфіденційними. Натомість, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив: "Ми можемо у них купити, можемо доставити в Україну, гроші у нас є. Це вкрай важливо", — сказав він після прибуття на саміт лідерів ЄС. Він уточнив, що йдеться про країни, які безпосередньо не хочуть передавати ППО Україні.Раніше Нідерланди пообіцяли 4 млрд євро на військову допомогу для України, а також передати кілька систем Patriot[4]

Володимир Зеленський  зі свого боку зазначив, що Україна опинилась у черзі за Patriot та ракетами до них, а домовитися з Заходом про нові поставки важко. Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що пріоритетом на 2024 рік є забезпечення Києва системами Patriot або SAMP-T, і використання традиційних методів дипломатії не принесло успіху. Зрозуміло, що зараз наближається непростий, але важливий період. Росія продовжує наносити регулярні атаки по об'єктам енергетичної інфраструктури. Цим вона хоче перетворити українські міста на пустелю, та морально виснажити країну та її населення. Москва покладає великі очікування на літній наступ, сподіваючись істотно просунитись за рахунок, зокрема відсутності населення на територіях. Разом з тим, Європа також має зрозуміти, що якщо Київ впаде, вона стане наступною мішенню для Москви, і просто не витримає такого потоку біженців.

Усе це зумовлює те, що зараз Європі необхідно надати Україні більшої підтримки у вигляді систем протиповітряного захисту. При тому цей курс має бути безкомпромісним та швидким. Окрім того Брюссель має забезпечити його від факторів турбулентності, таких як насуваючи вибори та сходження партії, що мають тісні зв’язки із Росією. Тільки таким чином можна буде зупинити Москву та забезпечити безпеку європейського регіону.

 


[1] Єврокомісія схвалила український план Ukraine Facility на 50 мільярдів євро допомоги. 15.04.2024. https://www.radiosvoboda.org/a/news-dopomoha-ukrayini-yevrokomisiya/32906500.html

[2] Зеленський: без допомоги США Україна програє війну, – CNN. 08.04.2024. https://lb.ua/world/2024/04/08/607544_zelenskiy_bez_dopomogi_ssha_ukraina.html

[3] FT: Україна домовляється з Іспанією, Польщею та Румунією щодо передачі систем ППО. 13. 04.2024. https://suspilne.media/724421-ft-ukraina-domovlaetsa-z-ispanieu-polseu-ta-rumunieu-sodo-peredaci-sistem-ppo/

[4] Прем’єр Нідерландів Рютте пропонує ЄС викупити системи Patriot для надання Україні.17.04.2024.  https://censor.net/ua/n3484959