На польсько-українському кордоні триває блокування українських вантажівок. Уранці 29 лютого в черзі до шести пунктів пропуску на кордоні з Польщею перебуває близько 2 200 вантажівок. Ситуація вже стала критичною. Зрозуміло, що ця акція організована проросійськими політичними силами з ініціативи Росії. Але здавалось, що Польща як чи найвідданіший союзник України, мала б сприяти з боку уряду швидкому розблокуванню кордону. Проте польські політики зайняли достатньо неочікувану позицію.
Так, президент Польщі Анджей Дуда наголосив на законності акції польських фермерів і заявив, що влада буде її захищати. Він також відреагував на ситуацію на польсько-українському кордоні, поклавши відповідальність за протести на агресію Росії. Президент сподівається, що конфлікт буде вирішений шляхом тристоронніх перемовин між владою Польщі, Україною та протестувальниками. Він додав, що проблеми із українським продовольством існували від самого початку російського вторгнення. "Вона почалася через російську агресію проти України. Тому що давайте пам'ятати, що в усьому винна саме російська агресія проти України, а не хтось інший. Якби не було російської агресії проти України, то цієї проблеми не виникло б взагалі. Проблема в тому, що Росія напала на Україну", -пояснив він. "У нас були певний час тому протести водіїв, профспілок, також асоціації водіїв вантажівок. І цей протест був зупинений саме в результаті переговорів з владою, в результаті домовленостей, які були досягнуті, можна сказати, в тристоронній формулі Польща - Україна - водії", - сказав він.[1]
Тим часом, у Міністерстві сільського господарства не хочуть, щоб фермери припиняли протести, поки не вирішиться питання української агропродукції. Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак в ультимативній формі заявив, або Київ домовляється із Варшавою, або будуть нові обмеження на імпорт. Про це польський урядовець повідомив в інтерв’ю Polsat news. “Завтра (21 лютого - ред.) будуть переговори з українським міністром Сольським, о 8 ранку. Її очолює наш міністр Сікерський. Побачимо, як поводитимуться українці, яку політику я буду проводити щодо експорту до Польщі, чи захочуть вони домовитися. Зараз м’яч на боці України”, -сказав він. Він зазначив, що якщо це не вдасться, польський уряд запровадить нові обмеження. [2] “Я за те, щоб сьогодні почати, в першу чергу, розмову з фермерами. Проблеми в сільському господарстві - це лише справа України? Сьогодні накипіло, а зараз кипить, що ринок у Польщі захопили супермаркети. Якщо хтось хоче базувати свою політику винятково на імпорті з України, цього недостатньо. Я хочу вирішити проблему”, -наголосив Колодзейчак.
Він додав, що не хоче, щоб аграрії зупиняли протести, поки не вирішиться проблема із імпортом української агропродукції. “Ми не хочемо заглушити протести, ми просто хочемо вирішити проблему. Треба створити графік дій. Є люди, які хочуть, щоб протести призвели до зневіри, щоб фермери залишилися в спокої”, - висловився заступник міністра.
Польські фермери продовжують активно блокують ввезення до їхньої країни українського зерна ніби з позиції захисту власного господарства. Однак, Росія, за період 2022-2023 років завезла до Польщі 12 млн тонн зерна. При цьому українського зерна зайшло до країни в обсязі лише 4,3 млн тонн. Про це пише Центр протидії дезінформації РНБО. Очільниця департаменту збору та моніторингу дезінформації ЦПД Аліна Бондарчук заявила, що акції фермерів у Польщі фінансує саме Кремль. Представники Польщі та України ведуть перемовини щодо закриття кордону між країнами для торгівлі. Про це також заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
За словами Туска, тема закриття кордонів також буде порушена під час його зустрічі з фермерами країни. Він зауважив, що вже була спроба обмежити надходження сільськогосподарської продукції з України. Тобто, щоб без мита могло входити стільки, скільки в середньому у 2022-2023 роках. Однак в Брюсселі Польща планує запропонувати, щоб референтним періодом були не 22/23 роки, а час до війни. “Щоб ліміти були більш обмежувальними, тобто щоб вони не загрожували польським виробникам”, - пояснив він. За його словами, також ведуться переговори з українською стороною про “тимчасове закриття кордону для обміну товарами”. “Відомо, що це буде тимчасовим і взаємно болючим рішенням. Я готовий приймати навіть жорсткі рішення, коли йдеться про кордон з Україною, завжди за погодженням з Києвом, щоб не було зайвої напруги між Варшавою і Києвом, але ми повинні знайти рішення, яке буде довготривалим”, - заявив Туск.
Це, звичайно, достатньо невтішні слова для України. Особливо, враховуючи що нещодавно Польща приєдналася до декларації країн «Великої сімки» щодо гарантій безпеки для України. Про це стало відомо за підсумками зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єра Польщі Дональда Туска, передає пресслужба ОПУ.
Зеленський у телефонній розмові з президентом Польщі заявив, що між двома країнами не має бути кордонів і висловив готовність розпочати роботу щодо двосторонньої угоди між двома державами. Але зараз Польща по факту стала союзницею Росії у нищенні України, не військовим, а економічним шляхом. При тому сама Росія чудово користується Польщею для полегшення своєї економічної ситуації. Є єдина надія, на те, що переговори тривають, і шлях вирішення можна буде швидко віднайти. Все ж таки керівні політики Польщі зберігають свою прихильність до стратегічного партнерства з Україною. Тож їхню поведінку, скоріше за все, можна пояснити моментом політичної кризи в країні. Але для Україною сьогодні це, на жаль, не є полегшенням. Тому Київ має швидко мобілізувати усі свої дипломатичні ресурси, для того, щоб розблокувати кордон. Але це також знак для України, що вона не має покладатися повністю на своїх союзників, якими б міцними ці зв’язки не здавалась.
[1] Дуда назвав винних у блокаді українського кордону. 21.02.2024. https://glavcom.ua/world/world-politics/duda-nazvav-vinnikh-v-blokadi-ukrajinskoho-kordonu-987046.html
[2] Повна блокада українського кордону: польський урядовець погрожує Києву розширити обмеження. 21.02.2024 https://tsn.ua/svit/povna-blokada-ukrayinskogo-kordonu-polskiy-uryadovec-pogrozhuye-kiyevu-rozshiriti-obmezhennya-2518378.html