Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

АНАЛІЗ ТЕМИ ТИЖНЯ: Чому не відбулась он-лайн розмова Сі Цзіньпіня з В.Зеленським після московської зустрічі лідерів КНР та рф

Фото: в.путін та Сі Цзіньпін
Джерело: BBC

20 березня у Кремлі відбулася зустріч президента російської федерації володимира путіна та лідера КНР Сі Цзіньпіня. Зустріч відбулася вже після оголошення МКС про видачу ордера на арешт очільника Кремля. Втім, передбачувано, такий крок міжнародної інституції не вніс корективів у ставлення Китаю до Пекіну. 

Китайська Народна Республіка має намір надалі поглиблювати відносини з російською федерацією, про що свідчить 14 документів, ухвалених за результатами зустрічі. Більшість оглядачів підкреслювали небажання КНР втягуватися у війну на стороні рф та неготовність співпрацювати у ступені, в якому цього хотіли б у Москві. Однак, Сі та Путін вочевидь також обговорювали військово-технічне співробітництво і КНР, ймовірно, погодилась допомагати росії.

КНР нарощує запаси продовольства. Також нещодавно Сі Цзіньпін зібрав очільників компаній, які виробляють автомобілі та надав вказівку повністю перейти на використання вітчизняних чипів у виробництві, не зважаючи на гіршу якість у порівнянні з імпортними аналогами. Втім, головною метою Китаю в найближчі роки буде підготуватися до війни за Тайвань. Тому такі кроки, у доповнення до плану модернізації НОАК у термін до 2027 року, логічно вписуються у китайську стратегію. Таким чином, КНР хоче убезпечити себе від залежності від США та ЄС і уникнути проблем у випадку запровадження санкцій.

В умовах конфронтації зі США, Китай все більше допомагатиме росії у війні з Україною. Президент України Володимир Зеленський неодноразово висловлював бажання зустрітися з лідером КНР Сі Цзиньпінем. Не зважаючи на це, китайські високопосадові продовжують ігнорувати пропозиції української дипломатії, а Сі Цзиньпін особисто уникає зустрічі та телефонних розмов з Володимиром Зеленським. Перед візитом очільника КНР до Москви у ЗМІ з’явилась інформація про можливу телефонну розмову лідерів Китаю та країни після зустрічі Сі Цзінпіня з путіним. Однак, цього не сталося. Китай не хоче програшу росії у війні з Україною. Формула миру, запропонована Володимиром Зеленським не влаштовує Пекін, адже передбачає повне відновлення територіальної цілісності України, що для росії буде вважатися капітуляцією. Тому, після московської зустрічі, розмови президентів Китаю та України не сталося. КНР просуватиме свій сценарій завершення російсько-української війни. Водночас китайський план, ймовірно, було м’яко відкинуто росіянами. Тому Сі Цзиньпін, не погоджуючись на українську ініціативу, не міг би запропонувати свій план у розмові з Президентом України

Публічно росія офіційно підтвердила, що китайський мирний план можна взяти за основу мирного врегулювання. Цей план передбачає якнайшвидше припинення вогню, а отже, фіксацію захоплених росією територій за країною агресором. КНР хоч і декларує принцип поваги до суверенітету та територіальної цілісності, однак, китайська дипломатія трактує його у корисний для себе спосіб, виходячи з власних національних інтересів. Одним з основних таких інтересів – формування Китаєм антизахідного блоку, який неможливий без росії.

Китай спробує забезпечити собі підтримку з боку якомога більшої кількості незахідних країн, а також домовитись з західними союзниками Сполучених Штатів Америки. Наразі Україна залежна від своїх партнерів. Водночас європейські держави значно постраждали економічно від російської війни. Якщо Китай наважиться на підняття ставок, азійська країна може спробувати натиснути на європейські держави, щоб вони спонукали Україну до виконання китайської пропозиції. Наразі такий сценарій, однак, є малоймовірним і більшість європейських держав виступають з чіткою підтримкою України та української формули миру. Водночас на подальший перебіг подій можуть вплинути результати контр-наступу, що готує Україна. Показовим був настрій, з яким до Сі Цзіньпіня приїхав Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчез. Очільник уряду Іспанії неодноразово підкреслив перед самою подорожжю, що збирається закликати Сі Цзінпіня підтримати українську Формулу миру. Після Педро Санчеза у квітні Пекін відвідає Еммануель Макрон. Залишається питанням, чи знайдуть лідери КНР та Франції точки дотику у питанні російсько-української війни і чи не переконає Сі Цзінпінь французького колегу, що припинення бойових дій та якнайшвидше укладання мирної угоди є найкращим шляхом розв’язання російсько-української війни. 

Наразі ж Китай, ймовірно, спробує впливати на баланс сил на полі бою. Китай може спробувати продемонструвати європейцям, що подальша підтримка України є безперспективною. Якщо КНР зі своїми ресурсами буде більше долучатися до російсько-української війни на боці рф, країни-члени Євросоюзу можуть змінити свій підхід та натиснути на Україну щодо укладання миру з росією на будь-яких умовах.  У таких умовах, за втручання Китаю, Україна потрапляє у вкрай важку ситуацію, адже росія буде здатна продовжувати війну на виснаження.

Проблема також полягає у тому, що країни-партнери України не визначились остаточно з тим що Україна має перемогти. Велика кількість техніки та засобів, що потребує Україна в наступі досі не передається на потреби Збройних Сил України. Це стосується ракет середньої дальності, а також авіації. США та ЄС мали б остаточно визначити перемогу України своєю стратегічною метою. Натомість, залишається небезпека, що наразі метою США та ЄС залишається допомога країні з метою того, щоб вона вистояла. Якщо Україна не отримає потрібних засобів для контр-наступу, з високою ймовірністю, держави-партнери та Україна можуть опинитися у гірших умовах через пів року, аніж зараз. Якщо дати час росії зміцнити оборонні позиції та підготувати новобранців, то в умовах матеріально-технічної допомоги з боку Китаю, росія зможе вистояти. Таким чином, східний фланг НАТО залишається під загрозою  агресивної росії. Чорне море надалі наполовину контролюється чорноморським флотом РФ. Безпека у Європі не буде відновлена, так само як і Україна, адже ніхто не стане інвестувати в державу якщо не завершити війну та не відновити безпекову архітектуру регіону. У середньостроковій перспективі росія досі може досягти власних цілей: послабити Україну демографічно, економічно, забезпечити окупацію Кримського півострова та т.з. сухопутного коридора до нього.

Країни глобального півдня, схоже, також можуть підтримати китайське бачення, що створює додаткові проблеми. Саудівська Аравія зблизилася з ШОС, набувши статусу партнера з діалогу в день проведення Саміту за демократій Сполученими Штатами Америки. Дещо згодом було оголошено про зменшення видобутку нафти аравійською монархією та іншими членами ОПЕК. Саудівська Аравія зробила те, що від неї очікували США, однак, з точністю до навпаки. Залишається питанням: яку позицію надалі оберуть інші країни Групи дев’ятнадцяти (G20 “-“ РФ)і схоже, що США та Союзникам доведеться проробити велику дипломатичну роботу, щоб уникнути подальшого проросійського руху в цьому об’єднанні поза межами ліберально-демократичних суспільств. 

Наразі, однак, спостерігаються вкрай негативні тенденції. Якщо США та ЄС не дадуть Україні засоби, які необхідні для звільнення усієї території України найближчими місяцями, існує небезпека, що незахідні держави зроблять антиукраїнський крок для встановлення статусу кво в Україні та примусу до миру на російських (китайських) умовах.