Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Круглий стіл на тему «Що дає Україні статус країни-аспіранта: рух по колу чи наближення до членства в НАТО?»

4 квітня 2018 року у Медіа центрі ГДІП відбувся «круглий стіл» на тему: «Що дає Україні статус країни-аспіранта: рух по колу чи наближення до членства в НАТО?», організований спільно з Інститутом зовнішньополітичних досліджень.

На заході обговорили наступні питання:

  • Дилема відносин України з НАТО: співробітництво чи членство?;
  • Що означає статус країни-аспіранта і чим він відрізняється від статусу країни-кандидата  в члени НАТО;
  • Повернення до членства: піар чи наявність реальної політичної волі;
  • Ідеологічні кліше противників членства України в НАТО;
  • Можливості приєднання України до НАТО в умовах його розширення шляхом «поширення стабільності» та «стратегічного реагування» на воєнні загрози Росії.

Спікерами заходу стали:

Петро Канана – начальник відділу співробітництва з міжнародними організаціями, Департамент воєнної політики, стратегічного планування та міжнародного співробітництва МОУ;

Сергій Джердж – голова Громадської ліги «Україна — НАТО».

Григорій Перепелиця  український політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень.

Зокрема Петро Канана проаналізував шлях України до НАТО та договірно-правову базу співробітництва, провів аналогію з євроатлантичними процесами, які відбувалися у таких пост-радянських країнах як Угорщина, Чехія, Польща.  Також він наголосив, що початок руху України до Альянсу розпочався ще у 1991 році.

Сергій Джерж зауважив, що 2017 рік приніс позитивні зміни у процес інтеграції України до Північноатлантичного Альянсу, адже законодавство України нині чітко визначає – метою України є набуття членства в НАТО, а не набуття лише стандартів. Експерт відзначив важливе значення Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017—2020 роки. Також він наголосив, що ООН не може гарантувати безпеку Україні через те, що Російська Федерація блокує усі вигідні для України рішення. Тому, інтеграція в НАТО є дуже важливою для України. Експерт вважає тему НАТО електорально вигідною для політиків, адже громадськість України все більше виступає за вступ до НАТО. Сергій Джердж відзначив, що доцільно провести референдум про вступ України до Євроатлантичної спільноти під час виборів Президента. «Такий референдум матиме 3 вектори: це сигнал для Російської Федерації, що Україна визначилась, що  український народ виступає за членство в НАТО і що подальші спекуляції на цій темі недоречні …; це сигнал європейським лідерам, лідерам країн-членів НАТО, що це позиція українського народу і потрібно на це дати якусь відповідь…; це важливий сигнал українській владі, що потрібно робити все можливе щоб реалізувати цю мету і не відкладати на потім» – сказав експерт. Також він зауважив, що надавши статус країни аспіранта НАТО оцінило ту роботу, яку вже виконала Україна.

Григорій Перепелиця проаналізував стан відносин Україна – НАТО. Ключовою подією повернення курсу України до набуття членства в НАТО він назвав внесення змін до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішньополітичного курсу України», де задекларувалася мета членства в Організації Північноатлантичного договору.

Чинниками повернення України до членства в НАТО експерт визначив:

  • зміну суспільної думки щодо членства країни в НАТО
  • російську війну проти України.
  • загрозу НАТО з боку Росії
  • майбутні президентські та парламентські вибори в 2019 році в Україні.

 Також він охарактеризував інструменти та механізми співробітництва України та НАТО серед яких: спільна робоча група Україна — НАТО з питань воєнної реформи та проектів з розбудови потенціалу, що здійснюються під її егідою; процес планування та оцінки сил; робочий план Військового комітету Україна-НАТО; трастові фонди Україна-НАТО ; дорадча допомога.

 

Григорій Перепелиця проаналізував пріоритетні напрямки оборонної співпраці між Україною та НАТО, ідеологічні кліше інформаційної кампанії проти членства України в НАТО та спрогнозував, які переваги чекають Україну після вступу до Альянсу. Серед них він виділив:

  • міцні гарантії національної безпеки, незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України;
  • відхід із сфери геополітичного домінування Росії і досягнення з нею рівноправних міждержавних відносин;
  • створення вагомих передумов інтеграції в Європу, у західні політичні та економічні структури;
  • зміцнення міжнародної безпеки і стабільності регіоні Центрально-Східної Європи та ін.

Загалом усі спікери погодились в тому, наближення до членства України в НАТО відбувається. Разом з тим вони відзначили, що курс України до інтеграції в НАТО є важливим як для нашої держави так і для НАТО, адже Україна залишається Східним форпостом НАТО у стримуванні Росії.

05 квітня 2018 р.