Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Круглий стіл «Томос і політика»

Круглий стіл «Томос і політика»

31 січня 2019 року у медіа-центрі Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв відбувся круглий стіл на тему: «Томос і політика», присвячений історичному та геополітичному значенню надання автокефалії Православній церкві України.

Серед запрошених гостей були Павло Кривонос, генеральний директор ДП «ГДІП»; Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень; Владика Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський ПЦУ, керівник Інформаційного відділу Київської патріархії; Віктор Єленський, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, та Сергій Здіорук, завідувач відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень.

Обговорення теми круглого столу розпочалося зі вступного слова Павла Кривоноса, генерального директора ДП «ГДІП», який привітав спікерів та гостей заходу, та наголосив на актуальності теми круглого столу: «…історичне та геополітичне значення надання томосу православній церкві України, а особливо маніпуляції російської пропаганди та проросійських сил в Україні – є тими питаннями, на які суспільство сьогодні не має чітких відповідей. Тому наші провідні науковці, представники Української церкви зібралися, аби спробувати розставити крапки на «і».

Владика Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський ПЦУ озвучив статистику приєднання парафій РПЦ до помісної Православної церкви України: «За тими даними, які можна бачити, 120 релігійних громад визначилися. І процес цей постійно відбувається. Якщо не кожен день, то кожні 2-3 дні надходять повідомлення про те, що все нові й нові громади ухвалюють таке рішення», – зазначив архієпископ. Також владика Євстратій наголосив, що реєстрація Київської митрополії УПЦ (ПЦУ) і набуття чинності закону про перехід релігійних громад до ПЦУ сприятимуть цьому процесу. «Стали більш чіткими правила щодо того, як може релігійна громада змінити своє підпорядкування з російської церкви українській, і цей процес тільки посилиться. Тому з'явилися можливості втілити це швидше в юридичній площині», – пояснив він.

Віктор Єленський, народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ зауважив, що «під «томосом» ми маємо розуміти не тільки отримання автокефалії Православної церкви України, а й комплекс геополітичних, політичних, культурних, церковно-правових, суспільних та інших процесів, які сприяють «унезалежненню» України від московського закріпачення та диктатури Російської Федерації… Нова українська церква – це взірець подолання російського впливу».

Сергій Здіорук, завідувач відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень, узагальнив та підсумував основні питання круглого столу.

Варто зазначити, що формат зустрічі передбачав не тільки виступи гостей, а й обговорення таких питань: історичне та геополітичне значення надання томосу Православній церкві України; томос в епіцентрі ідеологічних маніпуляцій російської пропаганди та проросійських сил в Україні; томос як бренд виборчих процесів; чи сприятимуть зміни, внесені Верховною Радою України в Закон «Про свободу совісті та релігійні організації», зміні підлеглості релігійних громад?; чи не стане перейменування УПЦ МП в РПЦ джерелом внутрішньоукраїнського та міжцивілізаційного конфлікту?

До заходу долучилися представники: посольств Грузії, Ізраїлю, Німеччини, Словаччини, Казахстану, Угорщини, Польщі, Франції, Швейцарії; Представництва НАТО в Україні, Моніторингової Місії ООН з прав людини, Місії міжнародного комітету Червоного Хреста; Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київської православної академії, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова; експерти, журналісти, науковці, студенти, священнослужителі.

Завершилася зустріч питаннями від журналістів та коментарями аудиторії.

31 січня 2019 р.