Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Зовнішньополітичні здобутки та прорахунки президента В. Зеленського по завершенню другої річниці його перебування на посаді голови держави

У травні на території державного підприємства «Антонов» відбулась прес-конференція Президента України, присвячена другій річниці перебування Володимира Зеленського на посаді голови держави. Під час заходу Володимир Зеленський прокоментував низку важливих питань, що стосуються напряму подальшого розвитку держави, боротьби з корупцією та деолігархізацією, а також перспективи завершення російсько-українського конфлікту, зокрема, можливих шляхів повернення Кримського півострова та окупованих районів Донецької та Луганської областей.

Володимир Зеленський назвав питання завершення війни та повернення територій пріоритетними, при цьому підкресливши, що це вимагатиме часу. Президент України нагадав про перемир’я, завдяки чому «шість-сім місяців ситуація на Донбасі була стабільною», та яке закладало основу для прискорення відновлення підконтрольної частини Донецької та Луганської областей та подальшого мирного врегулювання на Сході України, проте фактично було зірвано на початку цього року. В цьому контексті Президент України висловив оптимізм з приводу досягнення домовленості щодо відкриття КПВВ на Донбасі, адже це має велике гуманітарне значення. Однак, станом на початок червня, КПВВ з боку квазіреспублік так і не були відкриті. Всупереч ініціативам української сторони щодо відкриття КПВВ «Золоте» та «Щастя», т.з. «ЛДНР» протиправно продовжують обмежувати пересування громадян України шляхом блокування пунктів пропуску, використовуючи це для тиску на українську сторону під час перемовин у  Тристоронній контактній групі.

Спілкуючись з журналістами, Володимир Зеленський підтвердив відданість Мінському формату. Президент також зауважив, що через пандемію коронавірусу ускладнилося просування до зустрічі лідерів країн – учасниць Нормандського формату. Однак, за словами Глави держави, взаємодія у Нормандському форматі триває. Зокрема Володимир Зеленський мав зустріч з Президентом Франції Еммануелем Макроном і у форматі відеоконференції – з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. «Відчуваю їхню підтримку, але вважаю, що вони мають підтримувати сильніше. Вони знають мою думку. Вважаю, що вони останнім часом трішки ослаблюють свої позиції щодо РФ». Прямий діалог з президентом Російської Федерації, за словами Зеленського, теж потрібно вести. Закінчення війни – пріоритет для Зеленського. На думку Президента, Україна має 1% шансів на завершення війни на умовах України. І за цей відсоток Зеленський буде чіплятись. Також, було більш детально окреслено майбутній формат діяльності Кримської платформи. Президент України заявив, що буде відкрито офіс, де спеціалісти з різних сфер: юристи, економісти та спеціалісти у в гуманітарній сфері щодня будуть займатися питаннями окупованого Криму.

Варто зауважити, Президент України останнім часом багато критикує європейські держави через їхнє небажання більше допомагати Україні. Наприклад, після згаданої Зеленським зустрічі у Парижі з Макроном, президент Франції не вважав за потрібне прийняти участь у спільній прес-конференції за результатами перемовин. Німецькі урядовці, в свою чергу, розділилися навколо питання надання Україні оборонних озброєнь. Можливий поштовх в цьому контексті може з’явитись в разі перемоги Партії Зелених на виборах які відбудуться в Німеччині восени. З ініціативою постачання зброї Україні виступив сам співголова партії Зелених Робер Габек. Також цю ідею підтримує Міністерство оборони ФРН.

Однак, нинішнє керівництво в Берліні виступає проти цього кроку, зокрема, Хайко Маас, Міністр закордонних справ Німеччини, нещодавно заявив, що це не допоможе закінчити конфлікт в Україні. Натомість, як Франція, так і Німеччина закликають Україну та Росію виконати мінські домовленості, займаючи позицію медіаторів, щоб дистанціюватись та не бути втягнутими у російсько-український конфлікт. У прес-релізі від 31 травня, держави підкреслили: «Ми підтверджуємо нашу прихильність продовженню діалогу з Росією на основі загальних принципів ЄС і вибіркової участі в сферах, що становлять спільний інтерес». Варто зауважити, що заява була опублікована на тлі перехоплення режимом Лукашенка за сприяння російських спецслужб цивільного літака для арешту білоруського опозиціонера. При тому, що війська РФ залишаються біля кордонів України, а ініціативи щодо мирного врегулювання на Донбасі нехтуються російською стороною. За таких умов Президент Зеленський робить ставку на залучення до процесу з мирного врегулювання Сполучених Штатів Америки.

Голова держави розглядає можливість започаткування іншого формату переговорів щодо окупації Криму, війни на Донбасі і газопроводу «Північний потік – 2» з залученням США. Про це Володимир Зеленський спочатку казав на прес-конференції, а потім, 31 травня, в інтерв'ю німецькій газеті «Frankfurter Allgemeine Zeitung». Зеленський заявив, що новий переговорний формат можна було б об'єднати з нормандським. «У нормандському форматі немає мови ні про Крим, ні про трубу, ні про гарантії безпеки. Нормандський формат і його теми в такому випадку стали б частиною цієї конструкції», – сказав президент. Проте, дії Джо Байдена в зовнішньополітичній площині в останній місяць також викликали багато сумнівів щодо намірів США реально підтримувати Україну в разі широкомасштабної російської агресії. Адміністрація Байдена перш за все робить акцент на необхідності впровадження внутрішніх перетворень в Україні для підвищення рівня підтримки з боку Вашингтону, при цьому ігноруючи потребу більш потужного зміцнення обороноздатності України для стримування РФ, обираючи шлях ведення прямого діалогу з Москвою.

В контексті сприяння внутрішнім перетворенням, одним з важливих напрямків взаємодії США та України є боротьба з олігархами. На прес-конференції Президент України окрему увагу приділив саме цьому питанню та заявив, що відповідний закон готовий майже на 100%. За словами Зеленського, у разі потрапляння в спеціальний реєстр, олігарх може втратити своє майно закордоном. Схоже, що вагому роль в даній ініціативі відіграє саме підтримка Сполучених Штатів Америки, і, ймовірно, під час травневого візиту Ентоні Блінкена до Києва, українська та американська сторони, зокрема, узгоджували спільні дії щодо боротьби з впливом олігархів на українську політику. Вже 27 травня в медіа з’явились фрагменти ймовірного законопроєкту, а третього червня текст проєкту закону Зеленського про олігархів з’явився на сайті Верховної Ради України. Безумовно, Володимир Зеленський зі своїм урядом сприятиме подальшим внутрішнім перетворенням у країні, проте практична допомога Сполучених Штатів потрібна Києву тут і зараз. І це має бути не лише декларативні заяви, а й реальна підтримка у вигляді надання оборонного озброєння та забезпечення постійного ротаційного американського військового контингенту на території України. За інформацією видання «Дзеркало тижня», Київ має намір укласти з Вашингтоном відповідну двосторонню угоду про співробітництво в оборонній сфері[1], яка дозволить втілити у життя вищезазначені ініціативи. Вочевидь, рішення з цього питання буде прийматись у Вашингтоні після Женевської зустрічі Джо Байдена та Володимира Путіна та буде багато в чому залежати від бачення самого американського лідера.

Прес-конференція за результатами двох років діяльності Президента окреслила подальший напрям роботи Володимира Зеленського на посаді Глави держави. Серед пріоритетних напрямків, як і раніше, залишається мирне врегулювання на Сході та повернення окупованих територій, боротьба з корупцією та олігархами, а також побудова демократичної, розвинутої держави, «Країни для 40 мільйонів, а не для 100 з Forbes». Водночас, для досягнення цих стратегічних завдань Києву потрібна підтримка Західних партнерів. Проте, враховуючи прагматичні інтереси цих держав, можна констатувати, єдиний фактор, що може гарантувати безпеку України це розбудова сильної армії, міцної економіки та ефективна дипломатія 

 

  1. https://zn.ua/ukr/international/ne-vse-jde-za-planom.html