Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Візит Зеленського в Японію: чи стане Японія головною альтернативою Китаю в сфері технологій та івестицій в Україну?

З 21 по 24 жовтня 2019 р. відбувся робочий візит президента Володимира Зеленського до Японії з метою участі у церемонії інтронізації Імператора Нарухіто. Церемонія інтронізації Імператора Японії – "Sokuirei-Seiden-no-gi" – це один з найважливіших заходів у контексті зміни монарха в Країні вранішнього сонця, на якому Імператор Нарухіто офіційно проголосив своє сходження на престол.  У церемонії взяли участь монархи, президенти, серед яких, окрім Зеленського – очільники Австрії, Бразилії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Індії, Латвії, Литви, Молдови, Польщі, Румунії, Сингапуру, Словаччини, Таджикистану, Туркменістану, Угорщини тощо, а також інші високопосадовці та колишні лідери країн світу. Іноземних гостей було запрошено на банкет, організований Імператорським двором після церемонії інтронізації, а також вечерю на запрошення прем’єрміністра Японії. Представлення України на заходах, пов’язаних з інтронізацією Імператора Японії, на рівні глави держави свідчить про важливе місце Японії в системі зовнішньополітичних орієнтирів України, а також підтверджує наміри уряду нашої країни докладати зусилля для подальшого розвитку всього спектру українсько-японських відносин.

Важливою темою двосторонніх зустрічей президента Зеленського в Японії стало інвестиційне співробітництво між двома країнами. Так, під час зустрічі Зеленського з прем'єр-міністром Японії С.Абе сторони обговорили інвестиції з боку Японії у розвиток інфраструктури України, а на заході за участю голови Палати радників А.Санто Глава Української держави висловив сподівання, що кількість японських компаній, зареєстрованих в Україні, зростатиме. Було проведено зустрічі президента України з керівництвом Японської асоціації нової економіки ("Japan Association of New Economy"), представниками компанії Marubeni Corporation та президентом Японського агентства міжнародного співробітництва ("Japan International Ccoorepation Agency") С.Кітаока

Під час візиту Зеленського до Японії були порушені питання співробітництва між двома країнами у безпековій сфері, які є актуальними як для України, так і для Японії. Глава Української держави подякував прем’єр-міністру Абе за послідовну політику Японії щодо підтримки територіальної цілісності та суверенітету України та невизнання тимчасової окупації Криму, а також розповів про безпекову ситуацію на Донбасі та останні зрушення у напрямку припинення війни і досягнення миру. Згідно з повідомленням Міністерства закордонних справ Японії, у зустрічі Зеленского з Абе також взяв участь С.Кітамура, генеральний секретар Секретаріату національної безпеки Японії – органу, створеного у 2013 р. з метою координації національної політики Японії з питань безпеки. Також було проведено зустріч міністрів закордонних справ України та Японії В.Пристайка та Т.Мотегі, під час якої сторони наголосили на готовності до подальшого посилення двосторонньої співпраці, зокрема, у політичній та безпековій сферах.

Наступний акцент Зеленським було зроблено на розвитку співробітництва у сфері інформаційних технологій, про що свідчать результати зустрічі з керівництвом Японської асоціації нової економіки, під час якої Глава держави заявив, що ІТ-сектор є одним з найбільш динамічних у нашій країні, та розповів про плани його розвитку.[1]

Подолання наслідків аварій на АЕС та утилізація радіоактивних відходів стали іншою актуальною темою українсько-японських переговорів. У рамках зустрічі Зеленського з головою Парламентської асоціації дружби "Японія – Україна" Е.Морі та членами зазначеної асоціації, президент України підтвердив намір продовжувати співпрацю з питань подолання наслідків аварії на АЕС "Фукусіма-1" та окреслив в якості перспективного напряму діяльності розробку та запровадження нових технологій утилізації радіоактивних відходів.

Наостанок, президент Зеленський закликав японську сторону розглянути питання щодо впровадження безвізового режиму для українців, особливо напередодні Олімпійських ігор 2020 р. З 1 січня 2018 р. відбулося пом’якшення візового режиму для громадян України, а його подальша лібералізація надасть серйозного поштовху для зміцнення людських обмінів між двома країнами. Зазначимо, що громадяни Японії можуть відвідувати Україну з метою туризму без віз з 2005 р.

Візит Зеленського до Японії підтвердив загальну тенденцію щодо подальшого зміцнення відносин з Японією, а також окреслив основні напрямки двостороннього співробітництва на найближчу перспективу. Візит пройшов у відповідності до пріоритетних цілей, задекларованих у Програмі діяльності уряду України, зокрема, щодо збільшення обсягів експорту та притоку інвестицій та розширення переліку країн із безвізовим режимом для власників українських паспортів. Подальші послідовні кроки щодо реалізації спільних проєктів, окреслених президентом, матимуть позитивні результати для народу України та підвищать конкурентоспроможність нашої країни на міжнародній арені.[2]

Японіст Вацлав Смиков пояснив, що означає візит Зеленського до Японії. Вацлав Смиков зауважив, що на церемонію інтронізації імператора Японії Нарухіто запросили лідерів майже всіх країн, це прояв доброї волі Японії.  "Дипломатичний візит Володимира Зеленського на таку поважну церемонію демонструє те, що Японія поважає Україну, поважає український уряд і вбачає гарні відносини у подальшому", — сказав він.  За словами Вацлава Смикова, відносини України та Японії зараз перебувають у "зародковому" становищі. "Японія визнала незалежність України, вона проявляла деякий інтерес до України під час Помаранчевої революції 2004 року, вона вбачала Україну як протидію Росії на Заході. Був певний інтерес, було й інвестування. Потім цей інтерес погас через неактуальні реформи уряду Ющенка та прихід до влади Віктора Януковича. Попри все це, після 2014 року Японія знову почала цікавитися Україною, було виділено майже 1,8 мільярдів доларів допомоги", —  сказав він. 

Японія вбачає перспективу інвестування в українську інфраструктуру, в медичну сферу та соціальну, зокрема йдеться про допомогу реінтеграції людей, які постраждали від війни на Сході України. "Попри це все, Японія дуже повільно інвестує в українську економіку. Японські крупні корпорації не заходять на український ринок через корупцію. Взагалі із 1991 року в нас є 11 представництв японських компаній в Україні. Японські компанії — найбільш успішні компанії у світі. Нам було б цікаво, щоб вони інвестували в українську економіку, заходили на наший ринок", — сказав Вацлав Смиков.[3]

 Отже, з огляду на досягнуті домовленості візит відбувся доволі плідним. Особливого його значення набуває, що Зеленський став першим президентом України, що відвідав інтронізацію японського Імператора. Головним чином, під час візиту до Японії президент України мав на меті покращити двосторонні відносини, знайти інвесторів та міжнародну підтримку. Власне все це йому вдалося зробити. Чи стане Японія головною алтернативою Китаю в сфері технологій та івестицій в Україну, покаже час. За результатами візиту президента В.Зеленського схоже що японські інвестиційні компаніії готові взяти на себе роль стратегічного інвестора. Тепер відповідь за українським урядом. Чи готовий він створити необхідні умови для  втілення такої ролі японським капіталом?

 


[2] Там само.

[3] http://nrcu.gov.ua/news.html?newsID=91184