Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Візит президента О.Лукашенка в Україну: що би це значило?

3-4 жовтня 2019 р. у м. Житомир відбувся ІІ Форум регіонів України та Республіки Білорусь. У пленарному засіданні взяли участь Президент України Володимир Зеленський та Президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко. Серед основних заходів Форуму - 8-е засідання Українсько-Білоруської Консультативної ради ділового співробітництва та переговори між представниками ділових кіл, а також зустріч голів регіонів України та Республіки Білорусь з керівництвом Житомирської області. В рамках Форуму підписано  15 документів про співробітництво між регіонами та встановлення партнерства на рівні окремих міст України і Білорусі. Значний інтерес учасників Форуму викликали виставка великогабаритної техніки, ярмарок продукції і виробів декоративно-прикладного мистецтва України та Білорусі, а також форум та виставка високих технологій, робототехніки, мехатроніки та стартапів.

В рамках пленарного засідання Форуму відбулося  підписання Виконавчої програми науково-технічного та інноваційного співробітництва між Міністерством освіти і науки України та Державним комітетом з науки та технологій Республіки Білорусь на 2019-2021рр. та Плану консультацій між МЗС України і МЗС Республіки Білорусь на 2020-2021рр. Важливим результатом заходу стало підписання комерційних контрактів. За попередніми оцінками, загальна сума договорів, укладених на рівні суб’єктів господарювання в Житомирі, складає понад 500 млн. дол. США.

4 жовтня також відбулася робоча зустріч Президента України Володимира Зеленського та Президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенко. Під час спілкування глав держав у вузькому колі були обговорені актуальні питання розвитку українсько-білоруських відносин та конкретні кроки з активізації співробітництва між двома державами.[1]

Зокрема, під час переговорів лідери країн обговорили стан і перспективи розвитку співпраці України та Білорусі у різних сферах. Перед зустріччю Лукашенко запевнив Зеленського, що в України ніколи не буде проблем з боку Білорусі. За його словами, Мінськ завжди буде надійним союзником Києва. "Всі проблеми, які є у вас і у нас, ми переживаємо разом. Я хочу вас запевнити, що ніколи ви взагалі не мали проблем з територією Білорусі, і ніколи не будете їх мати. Ми завжди будемо найдобрішими і найнадійнішими вашими прихильниками, партнерами. Якщо нова влада України захоче мати з нами братні тісні взаємини, то за нами справа не стане", – сказав Лукашенко.

У відповідь Зеленський запевнив свого колегу, що між Україною і Білоруссю немає кордонів через дружність і ментальну близькість жителів двох країн. "Білорусь залишається для України надійним партнером, який допомагає досягти миру на території нашої країни. Території в кордонах, які визнані світовою спільнотою, де Крим і Донбас – це і завжди буде Україна", – наголосив Зеленський. Зеленський також запевнив, що українсько-білоруський кордон залишається кордоном миру і безпеки. "Я радий, що наша розмова з Лукашенком була відвертою та дуже змістовною. Це ще раз підтверджує, що ми чудово розуміємо одне одного і між нами немає ніяких закритих тем. Я особисто вдячний президенту Лукашенку, що в умовах російської агресії проти нашої держави українсько-білоруський кордон залишається кордоном миру і безпеки", – сказав Зеленський.

Коментуючи окупацію Донбасу бойовиками, Лукашенко висловив упевненість у мирному врегулюванні конфлікту, яке "буде успішним". "І зі Сходом України все буде все гаразд. Та наполегливість, яку виявляє нинішній президент після закінчення війни, впевнений, увінчається успіхом. Я не просто вам бажаю цього. Ми готові разом щось зробити для того, щоб Україна була єдиною, цілісною, потужною, щоб косо навіть ніхто не зміг сюди подивитися. Це наші принципи", – додав глава Білорусі.[2]

Олександр Лукашенко також підтримав пропозицію президента України Володимира Зеленського провести в Мінську зустріч світових лідерів, присвячену врегулювання російсько-українського конфлікту. Про це повідомила прес-служба Лукашенка в офіційній заяві. «Наш президент абсолютно підтримує пропозиції Володимира Зеленського. Ця позиція незмінна – і полягає вона в тому, що не можна дивитися один на одного через приціл гармат, потрібно сідати і вирішувати проблеми, яких накопичилося чимало», – повідомила прес-служба глави Білорусі.

Прес-служба нагадала слова Лукашенка про те, що проблему Донбасу повинні вирішити «три слов’янські народи», а не європейці чи американці.«Але якщо вирішити проблему в такому форматі не виходить, і одна із сторін конфлікту – в даному випадку Україна – наполягає і пропонує участь і інших гравців, ми такий формат підтримуємо теж… Тим більше що і про участь США у вирішенні даного конфлікту Олександр Лукашенко вже давно казав – без американців вирішити цю проблему буде складно, надто вже вони занурені в ці процеси», – наголошується в заяві. «Ну і з приводу місця проведення зустрічі… тут і зовсім двох думок бути не може: війна у нашого порогу, і в Мінську завжди вважали і вважають за честь бути майданчиком для мирних ініціатив і переговорів», – зазначили у Лукашенка.[3]

Загалом форум у Житомирі можна вважати успішним. Україна, звісно ж, отримала своє «домашнє завдання». Ті цифри (а йдеться про півмільярда умовних одиниць), якими обмірювалися ухвалені та підписані домовленості, безумовно, радують.  Тим паче, що обидва президенти дали слово і пообіцяли досягти рівня товарообігу між Україною та Білоруссю на рівні показника у 8 (!) мільярдів доларів.  Це дуже потужний результат, хоча нічого недосяжного у ньому немає – обидві держави мають так звану регіональну співпрацю лише між собою. А тому досягти зростання товарообігу цілком під силу. Загалом позиція Білорусі виглядає більш вигідною: у наших сусідів продукція є конкурентнішою, оскільки при її виробництві використовуються значно дешевші, ніж в Україні, енергоносії. Саме тому збільшення товарообігу між обома державами надасть переваги білоруським товарам. Особливо – на початках такої співпраці, або – якщо ми, українці, не будемо нічого робити у напрямку розвитку власної економіки. Поки що висновки маловтішні, але оптимізму втрачати все ж таки не варто. Варто – вивчити уроки і… завзято працювати![4]

Таким чином, не дивно, що перша зустріч президента України та президента Білорусі відбулась саме на ІІ Форумі регіонів, оскільки Білорусь першочергово розглядає нас як важливого економічного парнера. Тим не менш, Лукашенко всього-на-всього веде подвійну гру та намагається показати себе «гарним хлопцем», який і залишається на українському риноку і продовжує бути вірним другом Росії. Варто лише згадати, те як він на вимогу Путіна закрив кордон з Україною і припинив експорт нафтопродуктів в Україну, не признав анексію Криму та надав свою територію для діяльності ФСБ та арешту українських громадян і маневрів російських військ по підготовці вторгнення в Україну. До того ж Олександр Лукашенко бажає отримати дивіденти і бути «миротворцем» у переговорному процесі між Росією та Україною, а отже і зустріч відбулась не з добрих намірів президента Білорусі. Нам слід пам’ятати, що Білорусь є війсковим союзником Росії та не втрачати здоровий глузд від теплих зустрічей, а відтак залишатися обережним у стосунках з сусідньою країною.

 

 


[2]https://www.obozrevatel.com/ukr/politics/zelenskij-vpershe-zustrivsya-z-lukashenko-pro-scho-govorili.htm