Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Вимір проникнення процесів євроінтеграціїї в українських регіонах

11 листопада презентовано результати дослідження «Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей», здійсненого аналітиками Центру «Нова Європа» у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції.  “Вперше зроблена спроба виміряти, як глибоко європейська інтеграція проникла в українські регіони. Ми зацікавлені у тому, щоб подібний рейтинг складався щорічно. Ми готові до стратегічного партнерства з Центром «Нова Європа», аби він виступав як незалежний інструмент моніторингу урядових зусиль”, - зазначив Дмитро Кулеба, віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Рейтинг складений за 34-ма індикаторами у 8 сферах, які відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС. Результати дослідження презентували директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук, та перший заступник директора Центру Сергій Солодкий. [1]

Аби отримати найбільш об’єктивну та вичерпну картину рівня європейської інтеграції в різних областях, експерти розробили 34 відповідних індикатори в рамках таких восьми сфер: економічна інтеграція; інфраструктура; локальна демократія та підзвітність; освітня, наукова та культурна інтеграція; енергетична та екологічна політика; гендерна рівність; комунікація євроінтеграції; ширше партнерство.

За результатами дослідження до трійки лідерів увійшли Львівщина, Івано-Франківщина та Вінниччина. Однак важливо зазначити, що навіть вони далекі від ідеального стану справ (досягнули дещо більше половини від усіх індикаторів). Південні та східні області очолюють рейтинги у низці секторів – наприклад, Миколаївщина має найвищі показники з нарощування своїх експортних потужностей на ринок ЄС. Донецька та Луганська області переважають за кількістю проєктів у рамках кредитної підтримки з боку Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), а Херсонська та Харківська – за обсягами фінансування таких проєктів. Серед областей, які мають найбільшу кількість підприємств із капіталом із країн ЄС, – Дніпропетровська і Харківська. Серед лідерів секторальних рейтингів виокремились такі області:

Джерело:Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей. – К.: Центр «Нова Європа», 2019. – С.9.

Згідно з попередніми дослідженнями експертної групи, для значної частини українського суспільства показником того, що Україна рухається до ЄС, є оновлені дороги. Львівська, Одеська, Черкаська області лідирують за показником кілометражу відремонтованих доріг. Українцям з різних регіонів із кожним роком стає все легше потрапити до ЄС через розвиток регіональних аеропортів та прихід авіакомпаній-лоукостерів. В абсолютній більшості областей України інвестори з країн Європейського Союзу переважають інвесторів із будь-яких інших країн світу. У семи областях частка прямих інвестицій з ЄС від загального обсягу іноземних інвестицій перетнула позначку в 90%. Важливо, що серед лідерів не лише західні регіони, але також Дніпропетровська (628 підприємств) та Харківська (400 підприємств) області.

Дедалі більше українців користуються освітніми, науковими та культурними можливостями, які надають програми Європейського Союзу. Раніше аналітики Центру "Нова Європа" з’ясували, що з 2004 до 2013 року лише 329 студентів скористались програмою Erasmus Mundus (попередник Erasmus+) для навчання у Європі, а з 2014 до 2018 року цей показник зріс до 10 158 студентів. Частка відновлюваної електроенергії в абсолютній більшості областей України займає до 5% від загального обсягу електроенергії, що виробляється в тій чи іншій області. Натомість у країнах ЄС ця частка становить від 5% (Люксембург, Мальта) до 60% (Швеція), у середньому в ЄС – 17% у 2016 році. Досвід ЄС свідчить, що пріоритетність і чіткий план дій із запланованими показниками дозволяє подвоїти частку відновлюваної енергії за 12 років (з 8,5% у 2004 до 17% у 2016). Середня різниця у заробітних платах жінок та чоловіків по Україні становить 20,7%. У державах-членах ЄС відповідний показник у середньому сягає 16%.

Якщо розглядати конкретні приклади держав-членів ЄС, то в окремих випадках Україна показує навіть кращі результати. Центр "Нова Європа" також виявив, що в середньому понад 70% персоналу облдержадміністрацій – це жінки. При цьому жінки очолюють лише чотири ОДА із 24. Органи місцевої влади здебільшого неохоче впроваджують інформаційні кампанії щодо європейської інтеграції. Євроінтеграція досі сприймається як щось далеке, неважливе для місцевого розвитку.  На інтернет-сторінках обласних адміністрацій бракує повної інформації про євроінтеграційний курс України. Так, звіт про виконання обласного плану заходів щодо втілення Угоди про асоціацію за III квартал 2019 року містили сайти лише трьох обласних адміністрацій – Дніпропетровської, Миколаївської та Чернігівської.[3]

Отже, експертами був представлений надзвичайно важливий та актуальний посібник «Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей» який докладно продемонстував досягнення України на шляху до євроінтергаціїї. Спираючись на результати дослідження можна сказати, що незважаючи на те, що переважна більшість областей України мають багато здобутків, деяким облястям все ще залишається виконати багато работи.

 


[2]http://neweurope.org.ua/wp-content/uploads/2019/05/Euromap-ukr-web.pdf?fbclid=IwAR1t7PGG3CI88UHR7-9ykKceYBWThCNFsHz4_IKNxR1ugKCn7Q6W6fXsvjA

[3] https://www.eurointegration.com.ua/articles/2019/11/11/7102881/