Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

В. Зеленський формує геополітичну вісь держав, які мають спільні з Україною інтереси у стримуванні Росії

 

5 квітня 2021 року Президент України Володимир Зеленський прибув до держави Катар із офіційним візитом. Подорож до Близькосхідної монархії окреслила нові геополітичні перспективи для обох держав. Катар – це стратегічний партнер Туреччини, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки на Близькому Сході, який при цьому має спільні з Україною економічні інтереси. Хоча про військове співробітництво між двома країнами мова поки не йде, між державами є великий потенціал для розбудови співробітництва в економічній та енергетичній сферах. Поштовх українсько-катарським відносинам дала здача в концесію компанії QTerminals порту Ольвія 20 серпня 2020 року, яка зобов’язалась інвестувати в проєкт 3,4 млрд гривень. Наступним кроком в розвитку українсько-катарських відносин стала поїздка Президента України до Катару 5 квітня цього року. Президент Зеленський під час свого візиту обговорив з Еміром Катару потенційні економічні проєкти, зокрема в галузі енергетики. Виконувач обов’язки міністра енергетики України Юрій Вітренко та Державний міністр з питань енергетики Держави Катар, CEO Qatar Petroleum Саад Аль-Каабі підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством енергетики України та Qatar Petroleum.

 Для України важливе значення має питання створення додаткових шляхів для диверсифікації зовнішніх джерел постачання енергетичних продуктів, зокрема диверсифікації постачання природного газу. Катар, в свою чергу, давно зацікавлений у постачанні свого газу в Європу, який склав би конкуренцію газу російському. Проте, проєкт труби, що мала простягатися до Європи було відкинуто урядом Башара Асада, союзника Російської Федерації. В цьому контексті, створення СПГ інфраструктури на українській території та подальший його експорт в Європу відкриває можливості як для України, так і для Катару.

Проте, ключовим фактором реалізації такого проєкту є позиція Турецької республіки. Туреччина забороняє транспортування танкерами зрідженого газу через Босфор. За словами турецької влади, причиною такої позиції є питання безпеки та можливі руйнівні наслідки гіпотетичної аварії LNG танкеру у протоці для населення Стамбулу. Проте, зважаючи на масштабний інфраструктурний проєкт будівництва каналу «Стамбул», в України та Катару може з’явитись альтернативний шлях для транспортування зрідженого газу. Оскільки політика Ердогана спрямована на поширення впливу Туреччини навколо свого кордону, зокрема, на Південному Кавказі, де головним конкурентом Туреччини є саме Росія, ймовірно, що Ердоган захоче підірвати позиції конкурента в енергетичній сфері та дозволить прохід LNG танкерів новим каналом.

Саме Туреччина стала наступною після Катару країною, яку відвідав Володимир Зеленський. Турецька Республіка послідовно підтримує Україну та не визнає анексії Криму Російською Федерацією. Свою позицію Президент Туреччини вкотре підтвердив під час зустрічі з Володимиром Зеленським. Він заявив, що нинішню кризу можливо вирішити у мирний дипломатичний спосіб на основі принципів територіальної цілісності України та міжнародного права. Також, він додав, що Туреччина готова надати будь-яку підтримку для того, щоб знизити напругу, що почала наростати останнім часом, продовжити підтримання «режиму тиші» і врегулювання конфлікту через діалог на основі Мінських домовленостей. Ердоган наголосив, що Туреччина підтримує «Кримську платформу» та додав, що країна вважає своїм обов’язком покращити становище кримських татар, які вимушені були покинути батьківщину. Володимир Зеленський, в свою чергу, зазначив, що бачення Києва та Анкари у питаннях викликів у Чорноморському регіоні збігаються – «як щодо самих загроз, так і щодо шляхів належного реагування на ці загрози». 

Заяви двох президентів не лишились без уваги в Кремлі. Під час робочої поїздки до Каїра Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров заявив: «Ми всім відповідальним країнам, з якими ми спілкуємося - Туреччина одна з них, - настійно рекомендуємо проаналізувати ситуацію, проаналізувати вічні войовничі заяви київського режиму. І застерігаємо їх від того, щоб вони підживлювали ось ці ось мілітаристські настрої». Символічно, що дана заява була зроблена саме в Єгипті, який, є регіональним суперником Анкари. Інтереси двох держав особливо гостро зіткнулись в Лівії, де Єгипет активно підтримував Лівійську національну армію під командуванням фельдмаршала Халіфи Хафтара і його владу на сході країни, в той час як Туреччина надавала допомогу Уряду національної згоди (УНС) в Тріполі. Загроза введення Єгиптом своїх військ до Лівії в минулому році зупинила наступ сил УНС на схід.

Після заяв Лаврова було оприлюднено рішення Росії про призупинення з 15 квітня по 1 червня регулярних та чартерних рейсів з Туреччиною. Згідно з інформацією Асоціації туроператорів Росії, на період з 15 квітня по 31 травня тури в Туреччину забронювали понад 500 тис. росіян, а вартість турів склала 32 млрд рублів. Схоже, що Кремль намагається шантажувати Ердогана російськими туристам, таким чином застерігаючи від підтримки України, зокрема, від участі в саміті «Кримської платформи». Це відбувається на початку туристичного сезону, а зважаючи на втрати турецької економіки від пандемії, що спричинило зниження рейтингу Ердогана та його партії «Справедливість та розвиток», на фоні майбутніх виборів 2023 року, Кремль сподівається, що економічні важелі можуть вплинути на рівень підтримки України Туреччиною.

Міжнародна підтримка залишається важливим елементом стримування Україною російської агресії. Після свого обрання Президент Зеленський продовжує активно розбудовувати двостороннє партнерство з державами, які мають спільні інтереси з Україною. Серед країн-партнерів, з якими Київ останнім часом посилив діалог у безпековій сфері можна виокремити Велику Британію та Туреччину. Зокрема, з обома державами було підписано угоди щодо розбудови українського флоту, при цьому передбачається локалізація виробництва в Україні. Катар, який Президент Зеленський відвідав цього місяця є стратегічним партнером Великої Британії, Туреччини та США на Близькому Сході. Наразі формується геополітична вісь держав, які мають спільні з Україною інтереси і Катар, як держава, яка має зацікавленість в постачанні газу в Європу – одна з них. Потенційна угода щодо розбудови LNG терміналу на території України та подальше транспортування Катарського газу в Європу через Україну, після створення каналу «Стамбул», зміцнить енергетичну безпеку України та Європи в цілому. Розширення спектру зовнішньополітичної діяльності України з незахідними державами відкриває нові можливості для протистояння Російській Федерації далеко від російсько-українського кордону.

  1. https://www.eurointegration.com.ua/news/2021/04/11/7121985/
  2. https://www.pravda.com.ua/news/2021/04/12/7289950/