Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Успіхи Росії в гібридні війні на Західному фронті та загрози для України

Проблема російського впливу та гібридної агресії давно перестала бути виключно українським питанням. 21 липня 2020 року Комітет з розвідки та безпеки британського парламенту опублікував довгоочікуваний звіт про втручання Росії у британські вибори, зокрема ідеться про спроби Москви вплинути на результати референдуму про незалежність Шотландії та голосування щодо Брекзиту. Невдовзі після цього в Україні також з’явилася не менш цікава публікація щодо підривної діяльності Росії на території держави. Голова служби зовнішньої розвідки України Валерій Кондратюк опублікував статтю «Релакс не на часі», яка описує військові, інформаційні, політичні, економічні, енергетичні загрози державному суверенітету України з боку Москви. Також у статті йдеться про те, що з наближенням місцевих виборів Росія активно втручатиметься в український інформаційний і публічний простір: «Їх метою буде не лише посіяти хаос і підірвати довіру населення до державних інституцій, а й сформувати на Заході думку про те, що Україна — «держава, яка не відбулася» (failed state), і відтак — зробити співпрацю з Україною токсичною для західних лідерів»[1].

Відтак, дві різні держави, проте, проблема – спільна. Росія неодноразово намагалася вплинути на хід виборів у європейських державах. Проте, методи Москви часто є латентними або такими, за які важко притягнути до відповідальності. Так, автори британської доповіді не знайшли прямих доказів, які б доводили, що Росія вплинула на британські вибори. Йдеться про спроби. Проте, поява такого документа є серйозним сигналом для напрацювання подальших заходів щодо протидії імовірним та реальним російським втручанням. Примітним є те, що як і в Україні, так і в Британії вплив на політичну ситуацію великою мірою здійснюється через фінансування тих чи інших політичних сил і окремих політиків. Річ у тім, що російські гроші глибоко проникли в британську публічну площину. Цілий клас людей – юристи, банкіри, бухгалтери і фахівці зі зв’язків з громадськістю, – стали заможними завдяки російським фінансовим потокам, які наводнюють Лондон. Це дозволило створити потужну команду проросійського впливову, яка постійно намагається уникнути жорсткої лінії по відношенню до Москви, у тому числі в контексті санкцій. Зокрема, у звіті висловлені застереження щодо можливих зв’язків між російськими олігархами та британськими парламентарями: «Примітно, що ряд членів Палати лордів мають ділові інтереси, пов’язані з Росією, або безпосередньо працюють в інтересах великих російських компаній»[2]. Для протидії подальшим впливам, Комітет з розвідки та безпеки британського парламенту пропонує ряд заходів, які можуть бути цікаві і для України. Зокрема, у звіті йдеться про необхідність створення реєстру іноземних агентів впливу. Також комітет пропонує надати британським спецслужбам більших повноважень для моніторингу активів і діяльності росіян на території Сполучного Королівства. Крім того, звернено увагу на необхідність створення механізмів гнучкого використання санкцій. Нині в Британії діє Закон «Про санкції та протидію відмиванню грошей» від 2018 року (Sanctions and Anti-Money Laundering Act 2018). У звіті ж пропонується внести зміни до законодавства, передбачивши санкції за тяжку та організовану злочинність.

Ще одна спільна проблема для Британії та України – атаки російських хакерів. Нині в Сполученому Королівстві триває розслідування щодо витоку секретних документів напередодні британських виборів у 2019 році. За повідомленням Reuters, російські хакери викрали з електронної пошти колишнього міністра торгівлі Ліама Фокса інформацію, яка стосується торгівлі між США і Великою Британією[3]. Відзначається, що ця хакерська атака мала ознаки операції, підтримуваної державою.

Місцеві вибори восени створюють додаткові загрози для національної безпеки України. Це пов’язано з тим, що Росія може здійснювати спроби вплинути на хід голосування, щоб укорінити вплив проросійських політичних партій у східних та південних регіонах України. Голова служби зовнішньої розвідки Валерій Кондратюк наголошує на тому, що Росія продовжує розробляти плани щодо федералізації України: «У Кремлі переконані, що, з огляду на цивілізаційну та національну неоднорідність України і обмежений вплив центральної влади» (саме такими дефініціями оперують у Москві), перехід до федеративної форми державного устрою активізує процес розпаду Держави Україна на дрібні частини, які надалі будуть без проблем реінтегровані в «русскій мір», за винятком однієї території, яку вони називають «Галіція». Таким чином, осінь може принести серйозні загрози для національної безпеки України. Росія оперує гібридними методами, тому її складно спіймати за руку. Проте, і українське суспільство, і органи державної влади мають бути напоготові протистояти новим викликам, які готує для держави Росія.