Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Українсько-польське партнерство - приклад того як за деклараціями слідують дії

Фото: Анджей Дуда та Володимир Зеленський у Верховній Раді України
Джерело: Громадське

Після початку повномасштабної війни Росії проти України, саме Польща проявила лідерство у підтримці України. Держава прихистила у себе близько половини українців, що вимушено покинули свої домівки, а це понад 3 мільйони осіб. Польский Жешув став головним хабом для перекидання військової допомоги Україні. У питанні відмови від російського газу керівництво Польщі не вагалось, як і у питанні визнання дій російських солдат геноцидом. Загалом сусідня країна надала Україні близько 4 мільярдів доларів допомоги, близько половини з цієї суми - у вигляді військової техніки, обладнання і спорядження. Серед цієї допомоги є і важка техніка, що так потрібна Україні для ведення контр-наступальних дій. За інформацією Польського Радіо, країна передала Україні понад 200 танків Т-72. За даними видання, у Польщі було майже 400 танків Т-72, частину з яких модернізували у 2019 році. Українській армії Польща передає насамперед танки, які не пройшли модернізацію. Немодернізовану техніку українські танкісти можуть використовувати без додаткової попередньої підготовки. Це важливо в умовах коли важка техніка потрібна тут і зараз.

Поляки розуміють потреби українців та небезпеку для української, а також польської державності з боку Російської Федерації. Поки Німеччина вагається з військовою допомогою Україні, затримуючи постачання зенітних самохідних артилерійських установок Гепард, Польща зайняла лідерські позиції щодо України, не зважаючи на суперечки через історичні питання між державами, які в минулому заважали розвитку двосторонніх відносин. Тепер Польща підтримала ідею надання Україні статусу кандидата в ЄС, водночас президент Анджей Дуда після зустрічі з президенткою Словаччини запевнив, що обидва лідери будуть переконувати інші європейські країни надати Україні статус кандидата в ЄС. Таким чином, Польща підтримала європейський вектор, та цивілізаційний вибір українців. 

22 травня 2022 року у Верховній Раді України президенти Польщі та України Володимир Зеленський та Анджей Дуда виступили з промовами, що стали проміжним підсумком тісної співпраці двох країн та знаменують новий етап українсько-польських відносин. Володимир Зеленський підкреслив зв’язок української та польської культур, зв’язок народів обох країн: “Сьогодні ми з Президентом Польщі, з Анджеєм розуміємо один одного з півслова. Наші парламенти, наші уряди й загалом наші народи розуміють один одного, як ніколи. І неважливо, кирилиця чи латиниця, неважливо, як ми пишемо «воля» і «незалежність». Важливо, що ці речі українці й поляки називають однаково. І однаково готові їх захищати. Україна це вже робить. На передовій. Захищає не тільки себе, а й усю Європу. Поляки це знають, цінують, поважають і допомагають Україні – не із ввічливості, а як брати й союзники, які добре пам’ятають слова Леха Качинського про те, хто може бути наступним. Це не означає страху. Це означає готовність зустріти ворога і дати йому відсіч”.

Спільна культурна, цивілізаційна приналежність проходила червоною ниттю скрізь виступи обох президентів, як один з елементів, що тепер поєднують український та польській народи. “Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові ставити вище те, що об’єднує від того, що роз’єднує, щоби разом будувати майбутнє на взаємній повазі, пошані, братерській спільноті, братерській співпраці та автентичній солідарності” - сказав після виступу Володимира Зеленського Анджей Дуда. Президенти прямо сказали, що не допустять ворогам зіткнути два народи, використовуючи болісні теми з минулого. В цілому, промови Президентів виглядали так, немов українська та польська сторони писали їх спільно. 2022 рік - історичний момент, коли дві держави на офіційному рівні остаточно погодилися відкласти минулі протиріччя у сторону.

Українсько-польське партнерство - приклад того як за деклараціями слідують дії. Цього разу було оголошено про амбітні заходи, що мають бути імплементовані найближчим часом та які сприятимуть фактичній інтеграції у спільний європейський простір. По-перше, Володимир Зеленський анонсував запровадження спільного прикордонно-митного контролю і згодом - єдиного, умовного кордону, коли Україна стане членом ЄС. Такий крок скоротить час перевірки, оптимізує ресурси, адже потребує менше техніки та приміщень, а також виступатиме інструментом боротьби з корупцією, контрабандою і нелегальною міграцією, адже там, де разом стоять служби двох країн, хабар запропонувати набагато складніше. Наразі між Польщею та Україною вже працюють 4 таких пункти пропуску, з них повноцінно (на в’їзд та виїзд) - 2. Як зазначають Христина Бондарєва, журналістка "Європейської правди", та Ірина Сушко, виконавчий директор ГО "Європа без бар’єрів": “Якщо спільний контроль запрацює, то це засвідчить, що Україні стали більше довіряти, і вона стала трішки ближчою до Шенгенського простору, ключовою засадою якого є довіра”. 

По-друге, Президент України Володимир Зеленський анонсував введення особливого статусу польських громадян в Україні, у відповідь на аналогічний законопроєкт ухвалений щодо українців у Польщі. Деталі українського законопроєкту поки не були опубліковані. Польська ініціатива передбачає легалізацію українців у Польщі на строк 18 місяців, дає право на офіційне працевлаштування, на освіту та безкоштовне медичне обслуговування. 

У Росії таке зближення України та Польщі викликало неабияке занепокоєння. Російський бойовик Ігор Гіркін, який у 2014 році був командиром групи росіян, яка захопила перше українське місто в Донецькій області Слов’янськ заявив, що даний крок створює юридичне підґрунтя для “законного вторгнення Польщі в Україну”. В цілому фейк про наміри Польщі анексувати західну частину України після візиту Дуди до Києва є одним з найпоширенішим в російському інформаційному просторі. 

Російські пропагандисти, однак, праві в тому, що наразі створюється юридичне підґрунтя для асоціації двох держав. Цей процес розпочався не у травні цього року, а у липні 2020 року, коли було утворено Люблінський трикутник. Зближення України з Польщею наближає державу до включення у європейські структури. Анджей Дуда також заявив про бажання включити Україну до ініціативи “Міжмор’я”. Українська дипломатія вже давно намагається доєднатись до проєкту “Міжмор’я”. На поточному етапі це сприяло б пришвидшеному відновленню повоєнної України та приєднання до спільноти країн ЦСЄ. 

Найкращий альянс - той, в якому інтереси двох держав збігаються. Відносини України та Польщі - це приклад такого альянсу. Візит польського президента Анджея Дуди знаменує нову сторінку у відносинах між двома державами. Окрім символічних кроків, таких як визнання необхідності рухатись далі не зважаючи на історичні питання, визнання внеску польських міст, зокрема, присудження Жешуву звання “Міста-рятівника”, було анонсовано практичні ініціативи, що наблизять Україну до європейських структур. Це стосується ініціатив запровадження спільного прикордонно-митного контролю, просування вступу України до ЄС, НАТО та “Міжмор’я”, обіцянка Польщі взяти участь у відбудові України, а також намір закріплення особливого статусу за громадянами обох країн. Посилаючись на слова Володимира Зеленського Анджей Дуда сказав: “Разом нас понад 80 мільйонів”. Союз України та Польщі посилює Україну, Польщу та Східну Європу в цілому. Польща стала головним лобістом у Європейському Союзі і за словами президента Польщі, він не спочине поки Україна не стане повноправним членом.
 


Посилання:
1. Понад 6 млн українців були змушені тікати від війни за кордон, 22.05.2022,
URL: https://t.me/mvs_ukraine/13109
2. Росія може обстріляти Польщу, до цього треба бути готовим - Дещиця, 25.05.2022,
URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-61515926
3. Польща передала Україні понад 200 танків Т-72 – ЗМІ, 29.04.2022,
URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-tanky-t72-polshcha/31827427.html#:~:text=За%20даними%20видання%2C%20у%20Польщі,щоб%20сформувати%20дві%20танкові%20бригади
4. Виступ Президента України Володимира Зеленського під час спільної з Президентом Польщі Анджеєм Дудою участі у пленарному засіданні Верховної Ради, 22.05.2022,
URL: https://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-volodimira-zelenskogo-pid-chas-sp-75261
5. Наближення до Шенгену: що дасть Україні спільний з Польщею контроль за кордоном, 27.05.2022,
URL: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2022/05/27/7140093/