Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Указ Путіна про спрощення видачі російських паспортів українцям закріплює реальну воєнну окупацію територій Донбасу російськими військами і кидає виклик Володимиру Зеленському

24 квітня стало відомо, що президент РФ Володимир Путін підписав Указ про спрощення видачі російських паспортів українцям, які проживають на територіях Донбасу, тимчасово окупованих бойовиками, яких підтримує Кремль. В Указі йдеться: "Встановити, що особи, які постійно проживають на території окремих районів Донецької та Луганської областей України, мають право звернутися із заявою про прийом до громадянства Росії в спрощеному порядку"[1]. Також в Указі сказано, що заяви на отримання громадянства РФ повинні розглядатися протягом трьох місяців після подачі документів. Варто зазначити, що подвійне громадянство в Україні не визнається на законодавчому рівні.

Путін придумав наступне пояснення видачі російських паспортів жителям Донбасу: нібито цей Указ є питанням гуманітарного характеру, про що він заявив на зустрічі з членами ради законодавців: "У нас немає ніякого бажання створювати проблеми новій українській владі. Але терпіти ситуацію, при якій люди, що проживають на території Донецької та Луганської" республік ", взагалі позбавлені будь-яких цивільних прав, – це переходить усі межі з точки зору прав людини". Так він "пожалів" жителів Донбасу. Путін визнав, що жителі окупованих місцевими бойовиками і російськими військовими територій не можуть "переміщатися нормально, не можуть реалізувати найелементарніші свої потреби і права". "Це питання суто гуманітарного характеру", – запевняв Путін[2], який відмовлявся визнати наявність своїх військ на Донбасі і роль Росії в погіршенні гуманітарної ситуації на сході України.

У свою чергу, президент України Петро Порошенко жорстко відреагував на рішення російського президента Володимира Путіна спростити отримання громадянства РФ українцями на тимчасово окупованих територій Донбасу. За його словами, це є підготовкою до повноцінної анексії українського Донбасу. "Це чергове безпрецедентне втручанням Росії у внутрішні справи незалежної держави, грубе порушення суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України, повне нехтування своїх зобов'язань в рамках Мінських угод", – підкреслив глава держави. Таким чином, за його словами, Кремль свідомо цинічно порушує взяті на себе зобов'язання, згідно з міжнародними угодами. "Мова йде фактично про підготовку Кремля до наступного кроку агресії проти нашої держави – анексії українського Донбасу або створення російського анклаву в Україні", – зазначив Порошенко[3]. Він доручив міністерству закордонних справ негайно ініціювати обговорення цього питання в рамках Ради Безпеки ООН, а також інших міжнародних форматах, зокрема в ОБСЄ і ЄС.

Міжнародна реакція не забарилася і була не менше жорсткою. Вже 24 квітня спецпредставник Держдепу США по Україні Курт Волкер назвав рішення Росії по Донбасу підривом Мінських домовленостей. "Це рішення Росії щодо видачі паспортів носить провокаційний характер і взято з "окупаційного плану", воно підриває спроби імплементувати Мінські домовленості і повернути Донбас під контроль України", – написав він у Twitter. "Донбас – це Україна, а його жителі, незалежно від того, якою мовою вони говорять, українці", – підкреслив американський дипломат[4].

Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон також заявила, що видача паспортів РФ суперечить Мінським угодами. "Ми засуджуємо рішення Росії про спрощення надання російського громадянства жителям Донецької і Луганської областей. Це рішення суперечить Мінським угодами і не сприяє зусиллям з врегулювання конфлікту", – написала Дюмон в мікроблозі Твіттер. Слідом за Францією "паспортне" рішення Кремля засудила Канада. У дипломатичному відомстві підтвердили, що підтримка Канадою суверенітету і територіальної цілісності України залишається незмінною.[5] "Канада засуджує підтримуване Росією насильство на сході України і дестабілізаційну пропозицію поширити дію російського громадянства на жителів Донбасу", – говорилося в повідомленні[6].

До Франції приєдналася Німеччина. МЗС ФРН виступило у четвер, 24 квітня, із заявою про те, що "ці регіони є частиною української державної території". Нарешті, 25 квітня з'явилася реакція Британії. Посол Сполученого Королівства в Україні Джудіт Гоф жорстко розкритикувала Росію за підрив Мінських угод. "Рішення Росії спростити надання громадянства українцям на Донбасі є черговою нахабною спробою дестабілізувати Україну. Замість зведення бар'єрів на шляху до миру, Росії слід повністю імплементувати Мінські угоди і швидко покласти край конфлікту", – написала британський дипломат у своєму Twitter[7].

В свою чергу Путін висловив сильне здивування негативною реакцією на "паспортизацію" ОРДЛО. Про це він розповів на прес-конференції за підсумками зустрічі з главою КНДР Кім Чен Ином у Владивостоці – і навів у приклад інші країни, які також видають якісь документи нацменшинам. "Це викликало якусь негативну реакцію, так? Це дивно, що у когось викликає рішення подібного роду негативну реакцію, і ось чому: наприклад, Польща вже протягом багатьох років, мало не десять років, з 2009 року, видає карту поляка, те ж саме, і навіть більше, видає паспорти Угорщина, паспорти видає Румунія, відповідно, угорців, румунів, поляків. У зв'язку з цим у мене виникає питання: а чому ж росіяни, які проживають в Україні, гірше румунів, поляків чи угорців, чи українців, які проживають там же, але відчувають свій нерозривний зв'язок з Росією в силу різних обставин – родинних зв'язків, змішаних шлюбів або якихось інших міркувань? Я тут не бачу нічого незвичайного. Інші сусіди це роблять, а чому Росія цього не може робити?", – сказав Путін. Президент РФ нарікає на те, що після російського вторгнення жителям окупованих територій Донбасу важко пересуватися по території Росії.

Саме по собі надання громадянства жителям інших країн не є порушенням міжнародного права, оскільки воно не регулює це питання, кажуть DW німецькі юристи та експерти. "Порядок видачі громадянства визначається внутрішнім законодавством країни", - пояснює професор Вільного університету Берліна і експерт з питань законодавства про громадянство Дітер Ґозевінкель. Будь-яка держава, за його словами, має право самостійно і без будь-яких обмежень вирішувати, яким категоріям іноземних громадян і жителям яких країн вона має намір надати громадянство. Росія не єдина країна, що видає паспорти жителям України, - аналогічні кроки роблять, наприклад, Угорщина і Румунія, що також викликає різку негативну реакцію Києва, додає старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR), експерт з питань Росії та країн Східної Європи Ґустав Ґрессель. Але на відміну від Росії, за його словами, "Угорщина і Румунія не залишають за собою права втручатись у внутрішні справи України, не ввели туди військових і не окупували частину української території". Обидва співрозмовники DW припускають, що своїм указом Кремль прагне підкріпити власні претензії на контрольовані сепаратистами регіони Донбасу. На думку Ґозевінкеля, "за цим кроком стоять певні політичні наміри", які можна трактувати як можливу загрозу суверенітету незалежної України".[8] Фактично це означає, що тотальна роздача російських паспортів є своєрідною юридичною окупацією Росією території України і поширенням на неї російської державності які закріплюють реальну воєнну окупацію цих територій російськими військами, на відміну від ситуації з румунами та поляками.

Тим часом, Захід налаштований серйозно. 26 квітня, в п'ятницю, стало відомо, що постійний представник України при ООН Володимир Єльченко закликав ввести цільові санкції проти РФ. З таким закликом Єльченко виступив на засіданні Ради Безпеки ООН. "Указ російського президента є незаконним. Указ президента РФ протизаконний, і Україна не визнає його. І нові адресні санкції проти Росії повинні бути нашим спільним завданням. Це шлях до мирного врегулювання в Донбасі", – сказав Єльченко. Український постпред звинуватив РФ у підриві Мінських угод. Єльченко вважає, що "видачу паспортів можна розцінити як втручання у внутрішні справи України". "Масова видача паспортів буде використана для легітимізації РФ своєї присутності", – вважає Єльченко. На його думку, що "це завчасні плани підірвати логіку Мінських угод, що робить їх здійснення практично неможливими". Постійне представництво України при ООН звернулося до Ради Безпеки ООН щодо указу Путіна про спрощення видачі російських паспортів на тимчасово окупованому Донбасі, а також до Генерального секретаря А. Гутерріша і держав-членів ООН і поінформувало їх про позицію України. Радбез ООН про "паспортизацію" РФ завершився заявою Німеччини і Франції в якій ці країни засудили публікацію російського указу.[9]

В той же час у команді новообраного президента України Володимира Зеленського найбільш влучно відреагували на указ президента РФ Володимира Путіна про спрощення процедури видачі російських паспортів жителям окупованих районів Донбасу. У відповідному зверненні наголошують, що цим рішенням Росія визнала свою відповідальність як держави-окупанта, воно стало ще одним підтвердженням справжньої ролі РФ, котра є агресором, що веде війну проти України. У зверненні команди Зеленського вказується, що такі дії РФ не наближають до вирішення основної мети — припинення вогню. Команда Зеленського зазначає, що Україна буде робити все від неї залежне, щоб захистити своїх громадян, котрі перебувають на окупованих територіях та надати їм належну допомогу.[10]

Таким чином, Путін намагається психологічно впливати на новообраного президента України та заморозити цей конфлікт для того щоб поставити Зеленського в безвихідну ситуацію. Окрім цього російська «паспортизація» свідчить, що Росія активно працює над визнанням окупованими нею цих українських територій.

 


[1] https://ukr.segodnya.ua/regions/donetsk/chto-nuzhno-znat-o-kremlevskoy-pasportizacii-donbassa-1260224.html

[2] Там само.

[3] Там само.

[4] Там само.

[5] Там само.

[6] Там само.

[7] Там само.

[8] Там само.

[9] Там само.

[10]https://racurs.ua/ua/n121203-u-zelenskogo-vidreaguvaly-na-ukaz-putina-pro-vydachu-rosiyskyh-pasportiv-na-donbasi.html