Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Участь України у програмі Східного партнерства наближає її до вступу в Євросоюз — МЗС

Участь України у програмі Східного партнерства не суперечить її стратегічній меті щодо членства в Євросоюзі, та є корисною для тіснішої інтеграції з ЄС вже на поточному етапі.

Про це у Брюсселі кореспонденту Укрінформу заявив заступник директора Департаменту ЄС і НАТО МЗС України Сергій Саєнко.

Український дипломат взяв участь у міжнародному форумі під егідою Європейського економічного і соціального комітету, який було присвячено розгляду питання щодо майбутнього розвитку програми ЄС "Східне партнерство" на наступні 10 років та після 2020 року.

"Варто розуміти: є партнерство, і є членство, при цьому одне не відкидає інше. Звичайно, ми вже пройшли той етап, коли лише дізнавалися про переваги всеосяжної поглибленої зони вільної торгівлі між Україною і ЄС, та виконували, так би мовити, "домашнє завдання". Зараз наш пріоритет – членство в Європейському Союзі. Щоб його досягти, ми маємо на 100 відсотків скористатися можливостями Угоди про асоціацію з Євросоюзом, продемонструвати прорив у внутрішніх реформах. За цих умов з часом початок переговорів з ЄС щодо членства буде для України вже очевидним, беззастережним кроком", - сказав Саєнко.

Він зауважив, що військова агресія Росії проти України є обставиною, яка ускладнює розвиток країни та її європейську інтеграцію. Про необхідність зупинення цієї агресії говорили практично всі учасники міжнародного форуму у Брюсселі, оскільки конфлікт, який був нав’язаний Україні, не є проблемою лише Києва, — інші країни регіону, зокрема, Грузія і Молдова, постійно стикаються з економічним, політичним і навіть військовим тиском з боку Росії.

"У цих умовах ми маємо, в першу чергу, подумати про захист наших інтересів, про питання безпеки. В цьому наші інтереси та інтереси ЄС збігаються. Європейці прагнуть захистити інвестиції у стабільність та стратегічний розвиток країн Східного партнерства. Ми, у свою чергу, і надалі будемо захищати свої реформи та свій суверенітет", - підкреслив український дипломат.

Він наголосив, що зараз всі сторони, які беруть участь у Східному партнерстві, розглядають цю програму ЄС як стратегію і перспективу на наступні 10 років. Весь регіон, та й сам Європейський Союз вступили в період трансформацій. Відбувається важкий процес виходу Великої Британії, одночасно ЄС веде переговори щодо членства з країнами Західних Балкан. Мірою трансформації Євросоюзу буде також змінюватися і його позиція щодо власного розширення, і це може прямо стосуватися України, перспективи початку переговорного процесу з ЄС і майбутнього членства.

"Наше завдання є очевидним — це максимально наблизити свою економіку, своє законодавство до тих вимог, які існують в Європейському Союзі. В рамках Східного партнерства ми можемо розвивати стосунки як з ЄС та його окремими членами, так і "горизонтальні" зв’язки з партнерами. Це все є єдиним та послідовним зовнішньополітичним "треком" (шляхом - ред.). В Україні — новий Президент, новий Уряд, нова (Верховна) Рада, — але зовнішня політика залишається незмінною", - підкреслив Саєнко.

Укрінформ