Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Стратегічне партнерство підкріплене реальними діями

 

Стратегічне партнерство України та Великобританії протягом останніх двох років стрімко розвивається. Спільні маневри військових двох країн на півдні України в рамках навчань «Об’єднані зусилля» восени 2020 року, висадка британського десанту на Миколаївщині, стали першим потужним сигналом партнерства, що посилюється. Після цього між державами було укладено Угоду про стратегічне співробітництво, а влітку цього року британський есмінець HMS «Defender» пройшов у територіальних водах біля окупованої Автономної республіки Крим, тим самим, продемонструвавши незмінність політики невизнання окупації українських територій. Існує низка передумов зближення України та Великобританії. Перший чинник це вихід Великої Британії зі складу Євросоюзу. Одразу після Brexit країна переглянула свою роль на міжнародній арені та сформувала нову зовнішньополітичну стратегію, а також почала шукати нових партнерів. Другий чинник це поступове погіршення відносин з Російською Федерацією, яка вдавалась до злочинних дій на території Великобританії, таких як отруєння у Солсбері у березні 2018 року, а також кібератаки. Така реальна російська загроза змусила британський владний істеблішмент краще зрозуміти безпекові проблеми України. Тож не випадково, що Україна згадується у зовнішньополітичній доктрині «Глобальна Британія». У доктрині вказується, що Великобританія сприятиме розвитку спроможностей Збройних сил України.

 Співробітництво двох країн охоплює широкий спектр питань, таких як взаємодія у сфері безпеки і оборони, військово-технічне співробітництво, торгівля, боротьба з тероризмом, реформування тощо. Принципи взаємодії України та Великої Британії були закріплені в Угоді про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. За рік, що минув принципи, зафіксовані в даній угоді ефективно втілюються у життя. Україні надано кредит розміром 2,5 млрд британських фунтів під ставку 2,5% у євро та 3,5% у фунтах стерлінгів. Половина з цієї суми призначена для розбудови військово-морських сил країни. Як ми вже писали, на ці гроші Україна розбудовує бази «Очаків» і «Бердянськ», будівництво яких за допомогою британських підрядників планується завершити до 2024 року. Також, британці мають побудувати вісім сучасних ракетних катерів для ВМСУ. Лише два перші корпуси нових катерів будуть побудовані на корабельні у Великій Британії, а інші шість – в Україні. Таким чином, Україні також будуть надані технології, що дозволить локалізувати виробництво та активізувати економічну активність на виробництві, де відбуватиметься будівництво. На додаток, Україні передадуть два протимінних кораблі класу Sandown. Україна також придбала для Національного антарктичного наукового центру британський криголам James Clark Ross. Науково-дослідний криголам отримав символічну назву «Ноосфера», на честь вчення українського науковця Володимира Вернадського, і буде забезпечувати логістику для української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Економічне співробітництво між двома державами значно посилилося. В першому півріччі цього року двосторонній товарообіг збільшився на понад 70%. Це було відзначено на зустрічі Володимира Зеленського та Бориса Джонсона протягом їхньої участі у заходах 76-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. У Нью-Йорку лідери держав також обговорили подальші заходи політичного діалогу на найвищому рівні, включаючи проведення інавгурації засідання Діалогу стратегічного партнерства. Володимир Зеленський запросив Бориса Джонсона відвідати Київ з офіційним візитом, однак, ймовірно, наступна зустріч відбудеться не в Україні, а у Великій Британії. Посол України Вадим Пристайко повідомив, що найближчим часом очікується висока делегація на чолі з головою держави і анонсував зустріч між Україною та Великою Британією на рівні міністрів закордонних справ у рамках стратегічного діалогу. Також посол повідомив, що Україна отримає від Великої Британії ракетне озброєння і військові кораблі. «Чотири напрями, які посилять спроможність нашого військового флоту, будуть реалізовані і найближчим часом буде оголошено про це... Я переконаний, що найближчим часом буде придбано два діючих кораблі, тобто їх не треба буде будувати, вони відразу увійдуть до складу Військово-морських сил, буде розпочата робота з будівництва двох військово-морських портів, буде розпочато будівництво кораблів меншого класу в Україні і Великій Британії».[1]

За інформацією «The Times», мова йде про продаж ракет класу «земля-земля» для українських патрульних катерів і ракет класу «повітря-земля» для літаків. За даними видання, Міністерство оборони Британії обговорює продаж морських ракет класу «земля-земля», які можуть вражати «рій» цілей одночасно і будуть розміщені на кораблях ВМС України. Країни також обговорюють ракети класу «повітря-земля» Brimstone, які, як вважається, будуть коштувати понад 100 000 фунтів стерлінгів кожна, для українських літаків. Британські ВПС використовували ракети Brimstone проти «Ісламської держави», тому що вони можуть вражати невеликі, швидко рухомі цілі.[2] Ймовірно, зустріч лідерів двох країн та підписання угоди відбудеться вже у листопаді, після саміту G-20 у Римі.

Співробітництво між Україною та Великобританією значно посилилося в останні роки. Велика кількість зустрічей на високому рівні підтверджує стратегічний характер відносин двох держав, як ставлять за мету протидію російській агресії. Домовленості, які підписуються сторонами на справді ефективно імплементуються та позитивно впливають на розбудову стійкості України та зміцнення її військових спроможностей. Найбільші зусилля спрямовані на розбудову українського флоту. Велика Британія стала одним з найпотужніших партнерів України в контексті стратегії Володимира Зеленського зі створення двостороннього стратегічного партнерства з низкою держав, а також регіональних альянсів за участю країн, що мають спільні з Україною побоювання щодо агресивної політики Росії у Балто-Чорноморському регіоні.


  1. https://www.radiosvoboda.org/a/news-brytania-ukraina-korabli/31510522.html
  2. https://www.pravda.com.ua/news/2021/10/21/7311157/