Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Шлях до “Глобальної Британії” лежить через перемогу України у війні з Росією

Фото: Картина Ніколаса Габба, «Британія править хвилями»
Автор: Ian Hill Photography 

9 квітня 2022 року Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон без попередніх оголошень відвідав Київ. «Цей візит – прояв рішучої, вагомої, постійної підтримки України з боку Великої Британії. Ми цінуємо це й будемо пам’ятати», так за результатами зустрічі сказав Президент України Володимир Зеленський. Окрім символічного значення даної поїздки, демонстрації підтримки українській нації, для якої очільник британського уряду став сучасним уособленням Уінстона Черчилля, візит Бориса Джонсона мав і практичне значення. Вже сьогодні внесок уряду Великої Британії складає конкуренцію Сполученим Штатам Америки і мотивує Джо Байдена, як лідера демократичного світу, та інші розвинені держави робити більше. Після зустрічі Володимира Зеленського з Борисом Джонсоном, було анонсовано нову військову допомогу у вигляді 120 броньованих машин та нових протикорабельних ракетних систем Harpoon, високоякісної військової техніки вартістю 100 мільйонів фунтів стерлінгів, включаючи більше зенітних ракет Starstreak, ще 800 протитанкових ракет і високотехнологічні боєприпаси. 

Як відзначив український політолог Євген Магда, прем’єр Великої Британії відвідав Київ одразу після зустрічі Володимира Зеленського з австрійським канцлером Карлом Нехаммером. Австрія – держава, що вже тривалий час намагається сповідувати політику умиротворення і тому в інтересах даної країни якнайшвидше завершення українсько-російської війни та повернення до “business as usual”, цілком ймовірно, що у т.ч. шляхом можливих поступок з боку України. Лідер Великої Британії, своєю чергою, навпаки, займає жорстку позицію щодо російської агресії. Цілком ймовірно, що Джонсон запевнив Володимира Зеленського у підтримці та закликав продовжувати боротьбу.

Російсько-британська геополітична конкуренція – явище, що існувало століттями і, навіть, коли після Другої Світової війни Великобританія втратила статус світової потуги, держава не змінювала свого антагоністичного відношення спочатку до СРСР, а потім і до Російської Федерації. Тобто, сучасне протистояння з Росією можна охарактеризувати як елемент стратегічної культури зовнішньої політики Британії

Сучасна Велика Британія є, можливо, найкращим прикладом країни, яка цілковито дотримується ухваленої зовнішньополітичної доктрини. У доктрині під назвою “Глобальна Британія” Російську Федерацію визначено головною загрозою національній безпеці держави і закладено намір активно стримувати та захищатися від усього спектру загроз, що походять з боку Росії; підтримувати міжнародні правила та норми та притягувати Росію до відповідальності за їх порушення, працюючи спільно з міжнародними партнерами. У цьому документі значна роль приділяється східноєвропейським країнам, підтримка яких зможе забезпечити провідну роль Лондона на європейському континенті. 

Тому, на теперішній час Велика Британія залишається найбільшими партнером України поруч зі Сполученими Штатами Америки. Уряд Бориса Джонсона наклав безпрецедентну кількість санкцій на країну-агресора. Важливо, що Лондон не лише протидіє російському уряду, але і б’є по російському бізнесу, як всередині власної держави, так і на всьому просторі Британської Співдружності, там, де це можливо. Велика Британія використовує свій політичний вплив, у т.ч. в межах форматів, які вже існують (НАТО, ініціатива Об’єднаних експедиційних сил (Joint Expeditionary Force – JEF), G7, Британська Співдружність), а також  для досягнення визначених цілей, створюються нові об’єднання, такі як AUKUS. 

Так, незадовго до війни разом з Польщею та Україною було утворено ще один формат. Об’єднання трьох країн відповідає зовнішньополітичним інтересам та завданням усіх трьох держав. Для України – це зміцнення поясу безпеки шляхом створення гнучких альянсів. Для Польщі – зміцнення безпеки та регіональне лідерство у Східній Європі. Для Великобританії – імплементація стратегії “Глобальна Британія”, тобто, зміцнення регіональної безпеки та поширення геополітичного впливу держави, яка може стати альтернативним Франції та Німеччині гравцем, відповідальним за безпеку на всьому континенті.

Уряди ФРН скомпрометували себе через партнерство з Російською Федерацією. Високопосадовці Німеччини ставали великими друзями Росії, як-от Герхард Шредер, який став членом правління “Газпрому”. Колишній лобіст “Північного потоку - 2”, чинний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр, доля якого, якби не напад Росії на Україну, ймовірно, була б аналогічною долі Шредера. ФРН часів Меркель знехтувала інтересами та безпекою східноєвропейських країн заради фінансових здобутків, що стало великою стратегічно помилкою і призвело до зменшення довіри між Німеччиною та державами Східної Європи. Тепер ФРН залишається важливою у контексті фінансової підтримки України, а її політика поступово змінюється на користь більшої підтримки України. Однак, майбутня оцінка внеску Німеччини в першу чергу буде залежати від запровадження санкцій та надання Україні військової допомоги. 

Водночас керівництво Франції наразі концентрується на внутрішньополітичній боротьбі. У передвиборчих перегонах головною конкуренткою Еммануеля Макрона стала Марі Ле Пен, яка не приховує своїх проросійських поглядів. Ле Пен грає на погіршенні рівня життя французів через кризу, що виникла у результаті збройної агресії Росії та обіцяє не вводити санкцій проти РФ. Також кандидатка заявила про намір покинути Північноатлантичний альянс. Чинний президент Франції, таким чином, став заручником виборів і обирає досить стриману риторику, зважаючи на пріоритет вирішення внутрішніх питань для французького населення. У разі перемоги Еммануеля Макрона, допомога Україні з боку Франції може посилитись, однак, до цього дня Франція так і не змогла стати лідером Європи, а президент Франції отримав урок, що жорсткою силою можна набагато ефективніше протидіяти агресору, аніж чисельними телефонними дзвінками В.Путіну. 

У цьому відношенні Велика Британія сильно відрізняється від континентальних потуг Європи. Після виходу з Європейського Союзу, країна опинилась у стані невизначеності і існували сумніви щодо того чи вистачить країні ресурсів щоб стати глобальною потугою. Однак, наразі держава поступово виконує поставлені зовнішньополітичні завдання. Демонстрація прихильності принципу вільного судноплавства, яку здійснив британський есмінець HMS Defender, співробітництво з Україною та активна протидія Росії показують суб’єктність держави та пов’язують країни Східної Європи з Лондоном.  

На думку директора з досліджень Chatham House Уільяма Уоллеса, жоден британський міністр закордонних справ не зможе виконати обіцянки «глобальної Британії», якщо буде війна. Такий висновок дослідник робить спираючись на те, що після публікації Комплексного огляду питань безпеки, оборони та зовнішньої політики у 2021 році Британія здебільшого займається питаннями Європейського континенту, не зважаючи на стратегію повернення на «Схід від Суеця». Однак, якщо Україна переможе Росію у цій війні, Великобританія послабить свого принципового супротивника та посилить вплив у Східній Європі, як держава на підтримку якої спирались українці. Так само Британію розглядатимуть як надійного союзника країни Бухарестської дев’ятки та ініціативи Об’єднаних експедиційних сил. Таким чином, шлях до “Глобальної Британії” лежить через перемогу України у війні з Росією. 


Посилання:

1. Україна та Велика Британія й надалі посилюватимуть антивоєнну коаліцію – Володимир Зеленський після зустрічі з Борисом Джонсоном у Києві, 09.04.2022,
URL: https://www.president.gov.ua/news/ukrayina-ta-velika-britaniya-j-nadali-posilyuvatimut-antivoy-74221

2. Prime Minister pledges UK’s unwavering support to Ukraine on visit to Kyiv, 9 April 2022,
URL: https://www.gov.uk/government/news/prime-minister-pledges-uks-unwavering-support-to-ukraine-on-visit-to-kyiv-9-april-2022

3. Facebook сторінка Євгена Магди, 09.04.2022,
URL: https://www.facebook.com/yevhen.mahda/posts/4899833540071668

4. Війна з Росією: найперспективніший союзник України, Віктор Константинов, 02.04.2022,
URL: https://zn.ua/ukr/international/vijna-z-rosijeju-najperspektivnishij-sojuznik-ukrajini.html

5. Global Britain in a competitive age The Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy, 16.03.2021,
URL:https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/975077/Global_Britain_in_a_Competitive_Age-_the_Integrated_Review_of_Security__Defence__Development_and_Foreign_Policy.pdf

6. What drives British foreign policy?, Srdjan Vucetic, Isabel Muttreja, 10.02.2022,
URL: https://www.chathamhouse.org/2022/02/what-drives-british-foreign-policy