Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Шенген і безвіз: що загрожує Україні?

Новий коронавірус продовжує поширюватися світом. У спробах протидіяти епідемії COVID-19 (або тільки її загрозі) уряди та муніципалітети вдаються до обмежувальних заходів, припиняють навчання, забороняють концерти, конференції та інші масові заходи.  11 березня 2020 року до "карантинного клубу" долучилася Україна. Авіакомпанії і туристична галузь вже зазнали величезних збитків. Але не менший удар буде завданий по пересічних громадянах. Свобода руху всередині Євросоюзу, не зважаючи на кордони, - одне з ключових надбань для громадян ЄС, а в межах Шенгенської зони кордон перетинаєш, взагалі не помічаючи цього.

Однак у часи кризи звичні правила припиняють діяти. Коронавірусна криза є саме таким прикладом. Першою на злам шенгенських правил пішла Австрія, яка закрила кордон для тих італійців чи подорожуючих з Італії, хто не має довідки про відсутність коронавірусу в організмі. Другою стала Словенія, яка повністю закрила кордон з Італією для пасажирського руху. Водночас найбільші країни ЄС критично ставляться до обмежень руху в Шенгені. Президент Франції Еммануель Макрон назвав рішення Словенії та Австрії про закриття кордонів з Італією "поганими" і додав, що вважає більш ефективною боротьбу з коронавірусом в уражених регіонах. Німецька канцлерка Ангела Меркель також розкритикувала Австрію і Словенію та закликала "не ізолюватися".

Але схоже, що процес став незворотним. На жорсткі кроки зважився уряд Мальти: він оголосив про повну заборону на поїздки до та із п’яти шенгенських країн: Італії, Швейцарії, Німеччини, Франції та Іспанії. Угорщина зупинила дію Шенгену на своєму кордоні з Австрією та Словенією (а також посилила контроль на кордоні з Хорватією). Водночас епідемія не скасувала норму про те, що у Шенгені можна перебувати не довше 90 днів за останній 180-денний період!

Між тим в інших частинах світу чимало урядів готові до жорстких кроків. Більше половини держав світу перекрили свій кордон для частини пасажирів ще до рішення ВООЗ про оголошення пандемії коронавірусної хвороби. В Ізраїлі діє повна заборона на в’їзд в країну. Президент США Дональд Трамп оголосив про заборону в'їзду для всіх іноземців, які у останні 14 днів відвідували країни шенгенської зони. А Індія днями попередила всі авіалінії, що не пустить до себе мандрівників, які перед тим відвідували Італію, а також Францію, Німеччину, Іспанію або є громадянами цих держав. Скасування віз або безвізового режиму через коронавірус є винятковим явищем, але й не надто рідкісним заходом. Кілька країн з-поміж тих, хто мали безвіз із Китаєм, зупинили його дію ще на початку епідемії, В’єтнам скасував безвіз для італійців тощо.

Україна ж ще в лютому місяці обмежила авіасполучення з Китаєм, зараз майже розірване повітряне сполучення з Італією, скасовані десятки рейсів в інші країни.  Також Україна запровадила температурний скринінг на своїх кордонах і заборонила перетин лінії розмежування своїм громадянам, які мешкають на окупованій території Донбасу та мають "симптоми коронавірусу". Низка правозахисних організацій звернулися до командування ООС з вимогою скасувати дискримінаційну норму, яка, на їх думку, порушує конституційні права громадян. Обмежень щодо іноземців наразі жодних немає. Але зважаючи на те, як наростають обмеження у сусідніх із нами державах, можна бути майже певними у тому, що ці захисні заходи - не останні.[1]  Глава МЗС Дмитро Кулеба в інтерв’ю "Європейській правді" зазначив: «В України безвіз залишиться. Якщо Шенген буде формально або, по суті, втрачений, я думаю, що це буде непоправний удар по ЄС. Але ми будемо активно працювати з нашими партнерами, щоб за будь-якого розвитку подій отримані українськими громадянами шенгенські візи залишались діючими. Ми не знімаємо стосунки з ЄС з пріоритетів. Усе, що було запущено щодо промислового безвізу, Green deal, перегляду Угоди про асоціацію – всі ці процеси мають рухатися вперед».[2]

Коронівус завдав нищівного удару не тільки по людях, але і по економіці країн. Тож, слабкою в порівнянні з розвиненими країнами українській економіці доведеться особливо важко. Економічна криза і пандемія боляче вдарять по українському бізнесу. Щоб пом'якшити удар, державі варто подбати не тільки про обмежувальні заходи в рамках введеного карантину, а й про підтримку бізнесу. Скасування безвіза призведе до ослаблення трудової міграції, що загрожує падінням доходів населення і припливу валюти в країну. Економічна криза і пандемія не повинні стати приводом для згортання трансформації держави і консервації відсталості.[3]

Отже, поки що, коли ситуація з пандемією лише загострюється, про регулярне використання українцями безвізу найближчим часом не може бути і мови адже зусилля всіх країн зараз спрямовані на боротьбу зі світовою пандемією. Тож тепер назріває питання наскільки постраждає Україна? І чи позбавиться вона безвізу у зв’язку з епідемією? Адже він може існувати лише при належному виконанні реформ і ефективній боротьбі з корупцією. Тут, вирішальний фактор буде залежати від наступних кроків нашої держави.

 


[1] https://www.eurointegration.com.ua/articles/2020/03/12/7107404/

[2] https://www.eurointegration.com.ua/interview/2020/03/30/7108116/

[3] https://focus.ua/economics/452452-spasti_utopaiushchuiu