Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ЄС вимагає від України гарантій

Європейський Союз вимагає від України закріплення гарантій безперебійних поставок енергоресурсів в угоді про зону вільної торгівлі (ЗВТ). Про це повідомив українським журналістам заступник міністра економіки України Валерій П'ятницький після закінчення чергового раунду переговорів про створення ЗВТ.
В. П'ятницький зазначив: «Європейці кажуть, що повинен бути спеціальний механізм врегулювання суперечок, який передбачав би, зокрема, фінансові гарантії».
«(У пропозиції ЄС, - ред.) весь набір інструментів, який би забезпечував комфортне життя для європейців», - додав заступник міністра.


Також він зазначив, що європейська сторона, вимагаючи гарантії транзиту, одночасно передбачає закриття для українських компаній можливостей виходу на європейський ринок енергетичних послуг. «Давайте визначимося: або ви відкриваєте доступ до мереж, або це звичайна торгівля товарами», - сказав В. П'ятницький.
За його словами, українська сторона вважає, що без відкриття ринку енергетичних послуг Україні немає сенсу брати на себе зобов'язання щодо гарантування транзиту, а всі спірні питання вирішувати в рамках вже в основному погодженого розділу про вирішення суперечок при торгівлі товарами, а також в рамках положень Договору про європейське енергетичне співтовариство, протокол про приєднання України до якого був підписаний у вересні цього року. «Нам угода, в якій є односторонні зобов'язання, нецікава», - підкреслив В. П'ятницький.


Як повідомлялося, 8 грудня представник Єврокомісії заявив, що для створення зони вільної торгівлі потрібна лише ратифікація Європарламенту та Верховної Ради України. «Отже, ця угода зможе набрати чинності у 2013 році», - сказав він.


Нагадаємо, Україна та ЄС ведуть переговори щодо угоди про асоціацію з 2007 року. З 2008 року почалися переговори про створення зони вільної торгівлі, яка повинна стати складовою частиною угоди про асоціацію. Сторони планують завершити переговори до літа 2011 року.

ForUm