Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ЄС відкритий для України, але не для торгів

Європейський Союз підтвердив свою позицію щодо України: Брюссель готовий підписати угоду про асоціацію з Києвом. Про це сказав президент Ради ЄС Герман ван Ромпей після закінчення дводенного саміту Євросоюзу у Брюсселі.

Лідери ЄС повторили тезу про те, що двері для України залишаються відкритими, але необов'язково для нинішніх політичних лідерів, які надали перевагу співпраці з Росією.

Представники ЄС також наголосили, що не можна перетворювати відносини з ЄС у торги, очікуючи, хто запропонує більше.

Відкрита, але необов'язково зараз

"Європа відкрита для народу України, але необов'язково для цього уряду. Це наше повідомлення", - заявила Даля Грібаускайте, президент Литви, яка головує в ЄС.

Як відзначають оглядачі, заява пані Грібаускайте відображає розгубленість лідерів країн ЄС щодо того, чи слід пропонувати Україні перспективу членства чи лише економічну співпрацю.

"Від всього Європейського Союзу я хочу сказати, що наша пропозиція про політичну асоціацію і тісні економічні зв’язки залишається на столі. Ми хочемо підписати (угоду про асоціацію. – Ред.), як тільки країна буде готова", - сказав президент Ради ЄС Герман ван Ромпей на прес-конференції у п’ятницю.

"Ми не можемо дозволити скомпрометувати це короткостроковими спекуляціями, зовнішнім тиском. Це має бути вільний вибір. З моєї точки зору, майбутнє України лежить у Європи, навіть якщо це намагаються сповільнити, заблокувати, але в кінцевому результаті ніхто не може цьому завадити", - наголосив ван Ромпей, пише "Інтерфакс-Україна".

Він також запевнив українців, які вийшли на Майдан, у "сильній підтримці" з боку ЄС.

"Лідери дуже стурбовані ситуацією в Україні та уважно спостерігають за нею", - додав президент Ради ЄС.

Не торги

Інші лідери ЄС також заявили, що готові рухатися далі в підготовці до підписання договору про вільну торгівлю, але відкинули заклики про надання більшої фінансової допомоги.

"Це не питання грошей. Підписання угоди про асоціацію - це ціннісний вибір, і ми не можемо купувати якісь країни для Європейського Союзу", - заявив глава фінського уряду Юркі Катайнен. Подібну позицію озвучив і глава уряду Люксембургу.

"Ми не торгівці килимами, де головне питання, хто запропонує більше", - заявив Ксавьє Беттель.

Пан Катайнен також наголосив, що рішення про майбутнє України народ має ухвалювати сам: "Звичайно, ми хочемо, щоб народ сам зробив чесний та чіткий вибір".

Україна не підписала угоду про асоціацію з Європейським Союзом на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі 29 листопада.

17 грудня у Москві відбулося засідання українсько-російської комісії за участі президентів Віктора Януковича та Володимира Путіна.

Після зустрічі пан Путін заявив, що Росія надасть Україні кредит в 15 млрд доларів та знижку на газ. Таким чином тепер ціна на газ для України становитиме 268 дол за кубометр.

Глава Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу наголосив, що в ЄС не бачать ніяких проблем від того, що Україна уклала угоди з Росією.

"Ми абсолютно не переживаємо щодо угод між Україною та Росією. Що важливо, так це те, що коли ми говоримо про нашу угоду, - Угоду про асоціацію та глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі - щоб Україна вирішувала вільно та без зовнішнього втручання. Але, за словами української влади, такий тиск був, і це неприпустимо. Це наша позиція", - цитує пана Баррозу "Інтерфакс".

 

ВВС Україна