Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ЄС-Україна: «Спрацювати може лише український план»

 

Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле продовжив зусилля ЄС щодо допомоги Україні у пошуку механізмів розв’язання політичної кризи. Для цього у вівторок, середу та четвер Фюле провів зустрічі зі своїми українськими партнерами. Після них Єврокомісар зробив таку заяву

«За останні тижні я втретє приїжджаю в Україну. Нинішній візит пов’язаний із нещодавньою зустріччю Ради міністрів ЄС із закордонних справ. Його мета – наголосити на стурбованості ЄС та на його незмінній готовності допомогти. Водночас моє послання таке: у ситуації, що склалася, може спрацювати лише один план – український план, що його погоджено та швидко впроваджено самими українцями.

Я провів розмови з Президентом, лідерами опозиції, представниками громадянського суспільства та активістами Євромайдану. Усі вони є важливими дієвими особами у цьому процесі. Я сказав їм, що для пошуку узгодженого рішення, яке ґрунтуватиметься на консенсусі, потрібна їхня глибока залученість. Під час усіх моїх зустрічей я підкреслював, наскільки важливою є впевненість і довіра, що є ключовими передумовами політичного процесу. Я, зокрема, дав зрозуміти, що впевненість і довіра населення не може бути досягнута на Майдані та головних площах великих міст у той час, як по всій країні люди в уніформах та цивільному або спортивному вбранні продовжують арешти, залякування та побиття протестувальників.

Важливою частиною програми мого перебування тут були візити до двох лікарень з метою відвідин поранених протестувальників та міліціонерів. Там моїм головним посланням було те, що насильство є неприйнятним. Політики мають думати про вплив їхніх дій або бездіяльності. Також, перебуваючи у лікарнях, я скористався можливістю, аби засвідчити вдячність та високо оцінити роботу лікарів за таких непростих обставин.

Ось такі думки я виніс з усіх моїх розмов:

- потрібні негайні кроки у напрямі проведення конституційної реформи та формування нового інклюзивного уряду, забезпечивши вільні та справедливі вибори;

- потрібно призначити члена Консультаційної групи з розслідування ситуації, ініційованого Генеральним секретарем Ради Європи, та зробити так, аби ця група запрацювала якнайшвидше (одного члена цієї групи ще не було призначено). Її робота є дуже важливою, адже вона гарантуватиме, що розслідування, що їх проводитиме українська влада, відповідають міжнародним зобов’язанням України;

- потрібно підвищити рівень безпеки та зупинити безкарність. Зокрема, йдеться про важливість у шануванні та захисті прав і свобод, припиненні залякування і побиття, а також швидкому і прозорому розслідуванні актів насильства;

- дивним та неприйнятним є те, що саме міліція, а не карети швидкої допомоги, доставляють порених осіб у лікарні;

- у мене була можливість високо оцінити роботу незалежних медіа. Свобода преси є одним із головних стовпів демократії. Аби прагнути до демократії, журналісти повинні вільно виконувати свою роботу та не бути об’єктами зумисного нападу та погроз. Нападаючи на пресу, ви тим самим атакуєте один зі стовпів вашої власної демократії.

Ці думки підводять мене до того, яким чином Євросоюз може сприяти цьому процесу. Ми продовжуємо підтримувати мирний політичний процес в Україні – зокрема, через нашу залученість та спираючись на висновки Ради міністрів закордонних справ, ухвалені цього понеділка.

Ми, разом з нашими міжнародними партнерами, готові активізувати спільні зусилля, щоб допомогти Україні впоратися з важкою економічною ситуацією за допомогою програми реформи та підтримки. У понеділок міністри закордонних справ країн-членів ЄС чітко зазначили: ми готові швидко реагувати у разі погіршення загальної ситуації в країні. Дозвольте мені також нагадати про останнє речення висновків Ради ЄС. У ньому країни-члени підтверджують своє налаштування підписати Угоду про асоціацію, включаючи положення про створення глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі, з Україною та водночас визнають, що ця Угода не є кінцевою метою нашої співпраці.

І наостанок: час зараз не на вашому боці. Але ми – на вашому боці. Проте це – український процес; процес, у якому на кону стоїть доля країни та її народу.

Аби цей процес став успішним, він має бути всеоохопним – у ньому повинні брати участь не лише влада і опозиція, але й представники громадянського суспільства та бізнесових кіл. Їхня участь є вкрай важливою для розкриття повного потенціалу цієї красивої країни. І влада має усвідомити, що вона несе головну відповідальність у цьому процесі».

Більше інформації:

Відео з прес-конфренції Єврокомісара Фюле

http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?sitelang=en&ref=I086367

 

Сайт представництва ЄС в Україні