Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ЄС розбиратиметься з Росією через Україну

Відносини між Брюсселем та Москвою напружені. Найближчий саміт Росія - ЄС рекордно скоротили до 2,5 годин. Говоритимуть про політику сусідства, зокрема - про російський тиск на Україну.

 Наступний саміт Росія - ЄС має відбутися у Брюсселі в вівторок, 28 січня. Зустріч президента Росії Володимира Путіна, президента Європейської Ради Германа ван Ромпея та глави Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу триватиме всього дві з половиною години. Це буде найкоротший саміт представників Брюсселю та Москви, починаючи з 1997 року, зауважує агенція dpa.

Якщо раніше чільні політики зустрічалися на спільній вечері перед початком офіційного саміту, щоб обговорити найгостріші питання, то на зустрічі в січні заплановано тільки спільний обід, на якому обговорять "напрямки партнерства". Про це повідомила речниця ЄС у четвер, 16 січня.

Відносини між Брюсселем та Москвою нині напружені. Обговорювати майбутні договори, які ще не готові до підписання, немає сенсу. Найсуперечливіше питання зараз - політика сусідства Європейського Союзу щодо держав "Східного партнерства".

Ідеться насамперед про угоду про асоціацію між Україною та ЄС, яка була відкладена з ініціативи української сторони безпосередньо перед листопадовим самітом "Східного партнерства" в Вільнюсі. Про це повідомляє dpa з посиланням на дипломатичні кола. Бажання ЄС обговорити на саміті з Росією тиск РФ на Україну та інші держави "Східного партнерства" озвучив наприкінці грудня Герман ван Ромпей.

Переговорів "Україна - ЄС - Росія" бути не може

Євросоюз ще раз підтвердив свою позицію: Росія не повинна втручатися в переговори щодо асоціації між Україною та ЄС. "Наша позиція залишається чіткою: не може бути тристоронньої дискусії про наші двосторонні угоди або відносини з нашими сусідами. Ми намагаємося пояснити нашим російським партнерам…, що угода про асоціацію Україна-ЄС - не за рахунок Росії, і що Росія також зможе виграти від цієї угоди", - пояснив представник єврокомісара з питань розширення і європейської політики сусідства Штефана Фюле Пітер Стано. На прохання агенції "Інтерфакс-Україна" він прокоментував таким чином заяву прем'єр-міністра України Миколи Азарова. 27 грудня Азаров сказав, що умовою переговорів із ЄС про асоціацію є участь Росії.

Водночас представник Фюле не виключив ситуації, коли під час обговорення з Україною, Росією або іншими партнерами виникнуть питання, що потребують поглибленого обговорення. "Ми завжди відкриті для такої дискусії, але потім - у відповідному двосторонньому форматі", - уточнив представник єврокомісара. За його словами, дату майбутнього саміту Україна - ЄС ще не визначено.

 

DW.DE