Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ЄС має говорити «єдиним голосом» на світових енергетичних ринках, вважає Єврокомісія

 

Європейський Союз має говорити «єдиним голосом» та координувати свої зусилля на світових енергетичних ринках. Про це йдеться у Повідомленні (Communication) Європейської Комісії «Енергетична політика ЄС: працюючи з партнерами поза нашими кордонами», опублікованому 7 вересня.
«ЄС має поширити досягнення свого великого внутрішнього енергетичного ринку поза свої межі», - прокоментував публікацію Єврокомісар з енергетики Ґюнтер Оттинґер. Пропозиції Єврокомісії націлені на «покращення внутрішньої координації», щоб «ЄС та його держави-члени діяли разом та говорили одним голосом» на зовнішній енергетичній арені. 
Один із акцентів документу – необхідність прозорості стосунків держав ЄС з зовнішніми постачальниками. «Держави-члени ЄС мають ділитися інформацією між собою про свої енергетичні міжнародні угоди з країнами з-поза меж ЄС», зокрема про «угоди, що перебувають на стадії переговорів», - йдеться у документі. Єврокомісія також наголошує, що має право «дати свої висновки щодо відповідності цих угод законодавству ЄС та меті безпеки постачань». 
Торкаючись стосунків ЄС із східноєвропейськими партнерами, Єврокомісія нагадує, що «близько 20% всіх постачань газу до ЄС прямує через територію України». «ЄС має підтримати зусилля щодо реабілітації газотранспортної системи України і водночас щодо поліпшення прозорості та правових рамок [у газовій сфері]». Він має прагнути «швидшої інтеграції України до Енергетичної Спільноти». 
«ЄС також має спонукати до тристоронньої співпраці між Росією та Україною - на політичному та адміністративному рівні – для забезпечення безперебійних газових поставок через Східний коридор», - йдеться в документі. 
У Повідомленні наголошується на важливості Енергетичної спільноти для інтеграції енергетичного ринку східноєвропейських країн до ринку ЄС. «Договір про Енергетичну спільноту є орієнтиром для більшості сусідів ЄС, що прагнуть стати частиною європейської енергетичної системи», - наголошено в документі. 
Торкаючись стосунків між ЄС та Росією, Єврокомісія говорить про потребу «розв’язання питань про доступ до енергетичних ресурсів, мереж та експортних ринків», про захист інвестицій та цінову політику в «новій Угоді між ЄС та Росією», про яку зараз ведуться переговори. 
У документі також йдеться про потребу укладення «технічної угоди між ЄС, Росією та Білоруссю щодо правил урядування електромережами в регіоні». 
Говорячи про зовнішню енергетичну політику, Єврокомісія наголошує на важливості «Південного газового коридору»: газопроводу «Набукко» та інших допоміжних мереж. «Південний газовий коридор» названо «ключовим інфраструктурним пріоритетом ЄС», який до 2020 року має забезпечувати близько 10-20% газових потреб Союзу. 
Єврокомісія говорить про свій намір укласти угоду з Азербайджаном та Туркменістаном про побудову інфраструктурного сполучення через Каспійське море, що уможливить постачання туркменського природного газу в Європу.

Європейський простір