Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Розвиток спільної оборони й безпеки став найрозумнішим кроком ЄС - Могеріні

Євросоюз упродовж минулих п’яти років зміг заснувати фундамент для розбудови спільної безпеки й оборони, і такі зусилля стали найбільш розумним кроком з боку держав-членів ЄС.

Про це у понеділок в Брюсселі під час зустрічі з європейськими дипломатами заявила високий представник ЄС Федеріка Могеріні.

"Ще п’ять років тому всі говорили мені, що тісніша інтеграція в сфері оборони є просто неможливою. Це питання сприймалося як жарт - так, ви можете намагатися, але це ще нікому не вдавалося. Але ми змогли запровадити оборону Європейського Союзу, її фундаментальні складові. В один з найбільш важких моментів наші держави врешті зрозуміли, що інвестування в Європейський Союз, особливо в його безпеку й оборону, є найбільш розумною річчю, яку ми можемо зробити", - зауважила високий представник ЄС під час виступу, що розміщений на відеопорталі Євросоюзу EbS.

Вона подякувала військовим європейських країн, які допомогли Єврокомісії в роботі над формуванням спільної оборони ЄС, та зауважила, що це питання є важливим, зокрема, для подальшої політичної інтеграції Європейського Союзу.

Високий представник ЄС наголосила, що європейські країни довели здатність діяти разом у сфері оборони й безпеки. Були здійснені масштабні інвестиції у розвиток оборонної промисловості, відповідних європейських технологій та спроможностей. Був створений єдиний командний центр для координації тренувальних місій Євросоюзу, запроваджено систему спільних навчань, посилено спроможності "цивільного компакту" - механізму спільного реагування ЄС на надзвичайні події, сказала вона.

За словами Могеріні, Євросоюз також довів здатність розгорнути масштабну військову операцію усього за два місяці. Як приклад високий представник ЄС назвала операцію "Софія", яку було започатковано для реагування на міграційні процеси у Середземному морі і яка, незважаючи на труднощі, залишається одним із спільних досягнень Євросоюзу.

Високий представник також нагадала, що минулого тижня під час неформальної зустрічі у Фінляндії міністри оборони країн ЄС обговорили ідею координації військово-морської присутності в регіонах, які представляють стратегічний інтерес для Європейського Союзу.

"Протягом кількох років наше оборонне співробітництво розвивалося більш активно, ніж очікувалося у минулому. При цьому наш спільний потенціал є більш потужним, і все ще потребує реалізації. Я переконана, що новий президент Єврокомісії (Урсула фон дер Ляєн, колишній міністр оборони Німеччини) з її досвідом буде однією з перших, хто підштовхуватиме роботу у цьому напрямку", - сказала Могеріні.

Вона зауважила, що сучасний світ потребує, щоб ЄС був глобальним постачальником безпеки, та висловила переконання, що новопризначені високий представник ЄС Жозеп Боррель та президент Європейської ради Шарль Мішель мають рішучість і мужність, щоб продовжити роботу над спільною обороною Європейського Союзу.

Укрінформ