Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Російське повномасштабне вторгнення прискорило процес європейської інтеграції України

Джерело: Time

Український народ наразі платить високу ціну за свою незалежність, право існувати та за прихильність принципам демократії, які сповідує Європейський Союз. На противагу авторитарній Росії, Україна за роки незалежності зробила поступи на шляху побудови демократичних інститутів, розвитку громадянського суспільства та залишається чи не єдиною такою країною пост-радянського простору. Війна, що наразі відбувається на території України стала можливістю українського народу остаточно вийти з-під сфери впливу Російської Федерації та стати рівноправним членом європейської спільноти.

Прагнення України розуміють та підтримують у Європейському Союзі. Головними партнерами і лобістами України у першу чергу залишаються східноєвропейські держави. Наразі з’явився ще один потужний чинник – підтримка європейського суспільства. Згідно з результатами дослідження французького Фонда Жана Жореса (авторитетна організація, наближена до Соцпартії) та української Ялтинської європейської стратегії (Yalta European Strategy, YES), переважна більшість громадян європейських країн підтримують вступ України до ЄС. У термін з 3 по 7 соціологічні компанії опитали понад 4000 людей за репрезентативними вибірками, що представляють населення Німеччині, Франції, Італії та Польщі віком понад 18 років. Найменшим виявився рівень підтримки у Франції, але й там він високий - 62% громадян підтримують вступ, 38% виступають проти. У Німеччині підтримка вступу є суттєво вищою, 69% заявили про те, що виступають за членство України в ЄС. У Італії, прибічників вступу ще більше, 71%. За рахунок ще більшого рівня підтримки на сході Європи (у Польщі – 91%) дослідники вважають, що загальноєвропейська підтримка перебуває на рівні приблизно 71%.[1] Тому у своїх останніх регулярних зверненнях, Володимир Зеленський апелює у першу чергу до європейського громадянського суспільства, а Міністерство закордонних справ України, навіть, закликає європейців, небайдужих до України, перевіряти позицію депутатів, які представляють їх в органах державної влади.

Країни Європейського Союзу надають Україні потужну підтримку на тлі російської агресії. Це і фінансова, і гуманітарна, і політична допомога, це і санкційний тиск на Росію і допомога українцям, які змушені рятуватися на території держав-членів ЄС. Однак, як зазначив Заступник глави Офісу Президента України Ігор Жовква, того рівня тиску на Росію наразі недостатньо і ЄС має посилити санкції так, щоб швидко зупинити російську економіку, а це в свою чергу, «зупинить війну».[2] За оцінкою Bloomberg війна проти України вже скоротила ВВП Росії на $30 млрд, або 9%. З моменту вторгнення РФ до України економіка країни-агресора зазнала найгіршого падіння з 90-х років. Цьому сприяли не тільки безпосередньо санкції держав, що виступили проти злочинних дій Кремля, але й безпрецедентна реакція бізнесу. Росія стала токсичною і велика кількість компаній самостійно ухвалюють рішення про вихід з російського ринку.

 


Фото: Компанії, що зупинили, або обмежили свою діяльність на території РФ
Джерело: Ukraine Business News

 

Разом з цим, зважаючи на те, що російська агресія триває, економічний удар залишається недостатньо дієвим і вимагає часу щоб змусити російське керівництво зупинити наступ. На додаток, низка компаній намагаються обходити санкції, робити напівкроки, щоб дочекатися результатів війни і повернутися на російський ринок. На польсько-білоруському кордоні сотні фур з Німеччини, завантажених товарами блокувалися проукраїнськими активістами, хоча уряди Німеччини та Польщі самі мали б запобігти постачанню товарів у РФ. Беручи до уваги історичний досвід, економічний чинник може зовсім не вплинути на дії Російської Федерації. Тому, військова та політична підтримка наразі має більшу вагу.

Українське керівництво бачить безпеку держави в європейських безпекових структурах і висловило бажання приєднатися до Європейського Союзу за прискореною процедурою і це бажання було підтримано країнами ЄС, однак тільки частково. З 10 на 11 березня Європейський Союз ухвалив спільну заяву у якій Європейська рада визнала європейські прагнення України, визнала, що Україна належить до європейської родини і запропонувала Європейській комісії надати висновки щодо заяв на вступ до ЄС України, Молдови та Грузії. Також країни-члени поклали відповідальність за загарбницьку війну на Росію та Білорусь, заявили, що винні будуть притягнуті до відповідальності за свої злочини, у тому числі за невибіркові напади на цивільне населення та цивільні об’єкти. ЄС підкреслив прагнення надати підтримку відбудові демократичної України, щойно російський наступ припиниться. За декілька днів після ухваленого рішення, 13 березня, голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив, що робота щодо приєднання України до Європейського союзу розпочалася.

Однак, наразі це не означає надання членства Україні за прискореною процедурою, або надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. У сприйнятті російсько-української війни західноєвропейськими лідерами відбулися певні зрушення, тим не менш, цього недостатньо щоб остаточно та повною мірою прийняти факт російської загрози для усієї Європи. Політики західноєвропейських держав дотримуються прагматизму та не відступають від базових принципів прийняття нових членів. Ймовірно, вони бачать Україну у складі ЄС тільки після набуття країною відповідності копенгагенським критеріям.

Таким чином, питання вступу України має для них економічний характер, а не військово-політичний. Втім, очевидною є зміна як у настроях політичного керівництва, так і всередині суспільств європейських країн. Після війни Україна матиме шанс за допомогою низки фондів відновлення, який українські медіа вже окреслюють «Планом Маршалла для України», втілити економічні перетворення, які дозволять країні стати членом Європейського Союзу.

Настрої європейських еліт відбиваються на оборонному співробітництві України та НАТО. З одного боку, Україна отримує потужну військову допомогу, включно з протитанковими та переносними зенітно-ракетними комплексами, набої, дрони, засоби захисту тощо, з іншого - Північноатлантичний альянс зволікає з передачею важкої броньованої техніки, артилерії та винищувачів. Ідея закриття неба над Україною не отримала широкої підтримки серед союзників, переважна більшість з яких досі вірять у можливість залишитись осторонь і не бути втягнутими у пряме зіткнення з Росією. Однак, всередині кожної з країн є групи, що підтримують закриття неба над Україною, як серед звичайного населення, так і серед політиків.

Важливе значення має позиція США. Адміністрація Джо Байдена боїться навіть передати Україні польські літаки щоб Українці самі могли ефективніше захищати повітряний простір. Показовим став пінг-понг між Варшавою, яка не наважилась передавати літаки самостійно, без підтримки з боку Альянсу і Вашингтоном, який розкритикував цю ідею. Таким чином, у Третій Світовій війні, яка вже відбувається на українській землі, Російська Федерація воює проти всіх країн євроатлантичного простору і Україна воює за всі країни Євроатлантичного простору. За інформацією Financial Times, КНР схвально відповів на запит Росії надати їй військову допомогу.[3] Друга армія світу може отримати військову допомогу третьої армії світу для боротьби з Україною.

Водночас НАТО не захищає в Україні ані народ України, ані власну безпеку і право європейської спільноти жити у спосіб, до якого звикли усі європейці. На території країн-членів Альянсу вже вдруге за останній час розбивається російський безпілотник. Якщо аварію БПЛА у Хорватії можна вважати прикрою помилкою російських військових, то БПЛА «Орлан», що впав на території Румунії опинився там не випадково. Поки НАТО зволікає з допомогою Україні, на російських федеральних каналах прямо обговорюють плани подальшого захоплення східноєвропейських країн для забезпечення «стратегічної безпеки РФ». Якщо Україна не вистоїть, це стане питанням часу, коли замість російських безпілотників, на території країн НАТО будуть падати російські ракети.

Країни НАТО мають більш ефективно протидіяти Росії, щоб у якомога коротший термін дати відсіч російському фашизму. Україна наразі потребує зміцнення систем ППО для захисту населення від російських ракет, а також винищувачі для знищення багатокілометрових колон армії Росії. Включення України у безпекові структури Євроатлантичного простору сприятиме зміцненню безпеки на континенті. Російська Федерація порушила безліч міжнародних договорів та підірвала міжнародний порядок заснований на правилах. Країни повертаються у світ Моргентау, де сила визначає систему взаємовідносин між державами. Для збереження гегемонії США та її союзників і відновлення світового порядку, заснованого на правилах, Північноатлантичний альянс мусить позбутися ілюзій щодо можливості залишитись осторонь війни на європейському континенті. Ці ілюзії будуть розвіяні або відповідним рішенням лідерів НАТО, або російськими ракетами, що вдарять по території країни-члена Альянсу.


Посилання:
1. Абсолютна більшість німців, французів та італійців – за вступ України до ЄС, 13.03.2022,
URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/03/13/7135852/

2. Ігор Жовква, Час діяти швидко та рішуче: чому Україна має отримати статус члена ЄС, 11.03.2022, 
URL: https://www.eurointegration.com.ua/experts/2022/03/11/7135784/

3. Олена Коваленко, Китай готовий надати Росії військову підтримку - Financial Times, 14.03.2022,
URL:https//www.unian.ua/politics/kitay-gotoviy-nadati-rosiji-viyskovu-pidtrimku-financial-times-novini-ukrajina-11743708.html?_ga=2.33403390.1194034483.1647209028-1375312599.1646522206