Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Робочй візит Дональда Туска засвідчує глибоку повагу до України

Президент України Петро Порошенко та президент Європейської Ради Дональд Туск, який прибув до Києва із візитом солідарності, у вівторок, 19 лютого, вшанували пам’ять жертв розстрілу протестувальників під час Євромайдану. Далі європейський гість прибув до українського парламенту, де саме проходило засідання у зв’язку з п’ятою річницею початку збройної агресії Росії проти України. У своєму виступі з трибуни Верховної Ради, Туск підтвердив відданість Брюсселя партнерству з Україною, а також запевнив, що Європа ніколи не визнає російську анексію Криму та не відмовиться від антиросійських санкцій. "Ви встояли, хоча ваші партнери не завжди допомагають вам так, як належить... Також ЄС не змириться з жодним актом агресії РФ на морі", - сказав Туск, явно у контексті захоплення Росією українських моряків у Керченській протоці.

Туск виголошував свою промову українською мовою і заявив, що попри протидію деяких "друзів Росії" у Євросоюзі, друзі України гарантують їй подальшу підтримку в боротьбі за спільні європейські цінності та відбиття російської агресії. "Не може бути справедливої Європи без незалежної України. Не може бути безпечної Європи без безпечної України. Простіше кажучи, не може бути Європи без України!" - сказав Туск і дав п’ять порад офіційному Києву. Серед них він згадав про необхідність уникнути внутрішніх чвар під час виборів президента і парламенту цього року, реваншу націоналізму і "наркотику популізму". "Основа об’єднаної Європи - це солідарність замість егоїзму, історична правда замість пропаганди. Небезпека спокуси радикального популізму народжується з комплексів і слабкості. А українці сьогодні мають всі підстави і права почуватися гордими і сильними", - сказав Туск інформує Deutsche Welle. Також він закликав продовжити боротьбу з корупцією і відкрити соціальні ліфти для молоді.

Президент України Петро Порошенко, який теж виступав у Верховній Раді, завершив свою промову підписанням змін до Конституції, які закріплюють прагнення України стати членом Європейського Союзу і НАТО. Він наголошував, що вбивство Небесної Сотні стало початком кривавої війни, яку Росія розв’язала заради відновлення імперії, а анексія Криму і окупація частин території Донбасу стали прелюдією гібридної війни не тільки проти України, а й проти Заходу.

Із зали пролунала і критика: лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав президента Порошенка якнайшвидше винести на затвердження Верховної Ради проект закону про зміни до української Конституції, якими закріплюється статус кримськотатарської автономії. "Право кримськотатарського народу на самовизначення, як корінного народу України, надасть нашій державі і міжнародним партнерам нові правові інструменти і важелі з відновлення суверенітету України над Кримом", - пояснив Чубаров, як повідомляє Deutsche Welle.

У засіданні також взяли участь депутати польського і литовського сеймів. Головний же гість - Дональд Туск - виступом у Верховній Раді не обмежився. За програмою візиту він також встиг відвідати Львів. Там він прогулявся містом, зустрівся із мером Андрієм Садовим та залишив запис у Книзі почесних гостей. 1

Візит президента Європейської ради Дональда Туска став неординарною подією у політичному житті України. Але попри любов до України, Туск продемонстрував, що Європа втомилася від нашої держави і чекає рішучих кроків Києва у питаннях конфлікту з Росією та боротьби з корупцією. Таку думку висловив "Апострофу" дипломат, головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Василь Філіпчук.

Виступ президента Європейської Ради Дональда Туска в українському парламенті, та ще й українською мовою, дійсно став неординарною подією. Хоча, по суті, високий гість чогось кардинально нового чи незвичайного не сказав. Україна є частиною Європи – це географічний факт. ЄС вітає європейські прагнення України. ЄС не визнає анексії Криму та продовжуватиме санкції щодо РФ – мінімально правильна та раціональна позиція для ЄС в умовах, коли нічого більшого у відповідь на російську агресію одна частина ЄС не може, а інша – не хоче робити. Як у викладі позиції ЄС щодо України, так і в рекомендаціях "що робити" Туск повторив раніше висловлювані тези, але зробив це врівноважено, щиро, стримано, емоційно і толерантно, при відсутності пихи і самолюбовання – це все те, чого так не вистачає багатьом, навіть найкращим вітчизняним спікерам. І це те, що справді підкупило усіх, хто слухав цей чудовий виступ.

Хоча ні, дещо нове президент Європейської ради таки сказав. Точніше – процитував. Дональд Туск зачитав частину вірша Галини Крук "Усі ми, Європо, так глибоко стурбовані", де львівська поетеса жорстко дорікнула ЄС за відсутність ефективної допомоги Україні тоді, коли відбувалися вбивства на Майдані. Те, що посадовець такого рівня включив до свого виступу такі жорсткі критичні слова на власну адресу, є по суті визнанням з боку ЄС своєї частки відповідальності за брак адекватної реакції на події у нашому регіоні.

Це справді дещо нове. В ЄС не люблять говорити про власні помилки, тим більше визнавати їх так голосно і на такому рівні. Зробити це міг хіба що лише дійсно представник Польщі в керівництві ЄС, якому біль українців ближча і зрозуміліша, і який може собі дозволити такі слова за півроку до завершення свого перебування на посаді. Найближчим часом наавряд чи знайдеться ще декілька політиків такого рівня, які будуть спроможні на подібні кроки. Атмосфера всередині Європи змінюється – і у дискусіях щодо майбутнього самої Європи, і при обговоренні стосунків із сусідами. "Ukraine fatigue” ( втома від України), знову стає улюбленим словом чиновників у європейських столицях, коли мова заходить щодо стосунків з нашою державою. Залишається, звичайно, надія на перезавантаження країни після виборів – але вона дуже і дуже незначна.[1]

 

 

[1]  https://apostrophe.ua/ua/article/politics/foreign-policy/2019-02-21/evropa-uje-ne-verit-ukraine-o-chem-umolchal-donald-tusk/23966