Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Рада Європи демонструє подвійні стандарти щодо України

 

25 жовтня під час своєї промови перед представниками Ради Європи голова Верховної Ради України Д. Разумков зазначив, що в 2019 році Україна змогла довести міжнародній спільноті свою здатність проводити демократичні вибори, а також залучати до процесів у країні громадян України, особлива увага серед яких приділяється молодому поколінню. "В 2019 році в Україні відбулися глобальні зміни, які стали можливими завдяки вільним та демократичним виборам. Наша команда отримала суттєвий кредит довіри від українських громадян. Україна продемонструвала, що широке залучення громадян, а особливо молоді до політичного життя країни є можливим", - заявив Разумков. Також голова Верховної Ради повідомив про підведення підсумків перших 50 днів роботи українського парламенту, протягом яких представники нової українкою влади змогли закласти необхідну юридичну основу для проведення подальших реформ новим урядом України.

Дмитро Разумков підкреслив у своєму виступі стурбованість з боку України щодо ефективності ключових органів Ради Європи через скасування права накладати дієві санкції на держави, які є членами організації, які порушують свої зобов'язання, а також проводять системну і цілеспрямовану політику зневаги правами людини. "Подвійні стандарти, на жаль іноді стають частиною повсякденного процесу ухвалення рішень в Раді Європи, ставить під сумнів ціннісні орієнтири цієї Організації", - заявив голова українського парламенту в своєму виступі в Страсбурзі. Разумков у своїй промові пояснив відмову від участі в сесії РЄ постійної делегації Верховної Ради України. Українська делегація своєю відмовою висловила протест проти повернення делегації Росії в ПАРЄ без виконання жодної з семи резолюцій Організації щодо триваючої збройної агресії проти України. "Це рішення є реакцією на тотальне і системне порушення агресором прав людини на тимчасово окупованих територіях. Більш того, ситуація з повноваженнями української делегації створила небезпечний прецедент, наслідки якого поки що важко спрогнозувати", - підкреслив Разумков.

Крім того, голова Верховної Ради зазначив, що в Раді Європи пасивно ставляться до порушень прав людини, зокрема, в Російській Федерації. "Україна стурбована тим, що Організація слабо реагує на сталі тенденції порушення прав людини в окремих країнах, зокрема, в Росії. Хоча саме захист прав людини разом з доступом до правосуддя Європейського суду з прав людини були головними аргументами на користь повернення російської делегації. Наша країна, спільно з іншими державами, не готова миритися зі спробами дискредитації авторитету Ради Європи", -заявив Разумков у своєму виступі.

Дмитро Разумков закликав країни Євросоюзу сповідувати принциповість і послідовність, а також прагнути до утвердження міжнародного права як цінності. "Територіальні амбіції окремих країн-членів Організації кинули тінь на мирне майбутнє наших народів. Історичні можливості зміцнити мир і стабільність на континенті щоразу втрачаються", - сказав голова Верховної Ради України. Разумков підкреслив у своєму виступі на Європейській конференції голів парламентів держав-членів Ради Європи що "фундаментом розвитку Європи на наступні 70 років повинна стати концепція демократичної безпеки шляхом реалізації принципів, які закладені в Європейській хартії прав людини". "Без демократичних цінностей не може бути стабільної Європи. Зневага до прав людини породжує агресію, яка несе небезпеку для всього світу", - зазначив Разумков.[1]

Вже 26 вересня стало відомо з листування між співробітниками секретаріатів ПАРЄ та Верховної Ради, що українську делегацію можуть позбавити права бути присутньою в залі Парламентської асамблеї Ради Європи під час осінньої сесії. Нова делегація України в ПАРЄ була сформована минулого тижня у Верховній Раді, і відразу було оголошено, що вона не братиме участі в осінній сесії. Тоді у Раді наголошували, що представники старої делегації за звичною для Асамблеї практикою зберігають право брати участь у роботі сесії. Однак на адресу нової делегації надійшов лист із роз'ясненнями від секретаріату ПАРЄ, в якому ставляться під сумнів повноваження старої делегації.

Член делегації, народний депутат Олексій Гончаренко у коментарі ЄП підтвердив, що такий лист дійсно був. На своїй сторінці у Facebook Гончаренко також, що "якщо Україна цього тижня не відправить в ПАРЄ склад нової делегації, то через те, що нова делегація створена, що відображено на сайті ВР, стара делегація об 11.30 ранку 30 вересня втратить свої повноваження, а нова - не набуде. Тобто в України не буде ніякої делегації в ПАРЄ". Наразі невідомо, чи буде реалізована позиція секретаріату, адже за правилами Організації подати список делегації в ПАРЄ потрібно протягом шести місяців після парламентських виборів. Тобто попередній склад втрачає повноваження 21 січня. Публікації на сайтах держорганів не мають юридичної ваги. Про затвердження делегації Рада мала повідомити ПАРЄ офіційно. Співрозмовники "Європейської правди" у парламенті та МЗС стверджують, що таке повідомлення Україна не надсилала. У разі, якщо в секретаріаті ПАРЄ здійснять наміри та позбавлять Україну діючої делегації, то депутати все одно зможуть приїхати в ПАРЄ на запрошення колег з інших делегацій, щоправда, в такому випадку українські депутати не зможуть брати участі в роботі комітетів, бути присутніми в залі на пленарній сесії і задавати питання спікерам.[2]

Таким чином, через домінування Росії в Раді Європи, наразі  відбувається інформаційна та політико-дипломатична атака на Україну. Рада Європи все більше здає свої позиції та зраджує власним цінностям, прихиляючись перед примхами Росії. До того ж, еліта Ради Європи продовжує виправдовуватися, що знаходження Росії в ПАРЄ це абсолютно нормально, тим паче Росія вже повністю сплатила довгоочікуваний борг перед ПАРЄ. Звичайно, що Україна не може погодитися з такою ситуацією і не хоче допустити щоб ПАРЄ остаточно себе дискредитувала.