Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Програма ленд-лізу надасть Україні спроможності повернути окуповані території та зменшить ймовірність повторного воєнного вторгнення Росії у майбутньому

Фото: Зустріч Володимира Зеленського з делегацією США у Києві
Джерело: Офіс Президента України

Вперше після Другої Світової війни Сполучені Штати Америки ухвалили програму ленд-лізу. Як і у 20-му столітті цей крок може допомогти Україні перемогти у війні з Російською Федерацією. Ідея ленд-лізу не нова. На тлі нарощення російських військ на кордоні з Україною, вітчизняні експерти та урядовці закликали запровадити програму масштабного постачання зброї в Україну для звільнення української території від російських загарбників. На офіційному рівні прямий заклик створити програму ленд-лізу для України зробив Володимир Зеленський на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки ще 19 лютого 2022 року.

Однак, рішення було ухвалене тільки за 2 місяці після початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Після літньої капітуляції армії Афганістану, США та Євросоюз очікували подібний сценарій і в Україні. Держави завчасно евакуювали посольства, а після початку російського наступу 24 лютого 2022 року давали українській армії лічені дні до її капітуляції. Після цього США готувалися підтримувати партизанський рух, головним рушієм якого мали б стати ЗСУ. Втім, успішні дії ЗСУ, масове знищення ворожих військ, змусили США повірити в те, що Україна не тільки може відстояти власну незалежність, але і перемогти у цій війні. Фактично, саме Збройні Сили України стали головним чинником та найбільшим контрибутором в зміну позиції США та ЄС на користь більшої підтримки України. 

Раніше Сполучені Штати Америки казали про підтримку України для забезпечення можливості держави захистити себе. Однак, знакова заява Ллойда Остіна 25 квітня 2022 року про те, що Сполучені Штати Америки вірять у перемогу України, свідчать про кардинальну трансформацію позиції Вашингтону. “Ми віримо, що ми - вони - можуть перемогти, якщо у них буде правильне обладнання, правильна підтримка, і ми збираємося зробити все, що в наших силах, і продовжимо робити все, що в наших силах”, - сказав Остін журналістам. Після цього США задіяли свою мережу альянсів та сформували нову проукраїнську Коаліцію. Незабаром Джо Байден також оголосив про намір додатково надати 33 млрд доларів, для підтримки української «боротьби за свободу». З них 20 мільярдів доларів на зброю, боєприпаси та іншу військову допомогу, а також 8,5 мільярдів доларів у вигляді прямої економічної допомоги уряду та 3 мільярди доларів у вигляді гуманітарної допомоги та допомоги в галузі продовольчої безпеки.

Серед можливої зброї, яку може отримати Україна у ЗМІ називаються: танки третього покоління M1A2 Abrams, бойові машини піхоти США M2A3 Bradley, самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin, реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS, універсальна пускова установка / РСЗВ M270 MLRS, пересувний норвезький ЗРК NASAMS, ЗРК Patriot, багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D. Остаточний перелік зрештою буде узгоджуватись керівництвами двох держав. Таким чином, Україна потенційно може отримати всю необхідну для звільнення території країни наступальну зброю. Поки російські військові спроможності будуть зменшуватися, українські, завдяки американській програмі та допомозі країн Коаліції - будуть зростати. До того ж озброєння, що постачається відповідає натівським стандартам, що зближує Україну з Північноатлантичним альянсом.

Наступним елементом ініціативи масштабної військової підтримки з боку США, після створення Коаліції, стало ухвалення “Закону про ленд-ліз та захист демократії в Україні” від 2022 року. Як зазначається в самому документі, даний законодавчий акт надає Президентові США розширені повноваження щодо укладення договорів з Урядом України про надання або оренду оборонних виробів для захисту цивільного населення в Україні від російського військового вторгнення та для інших цілей. Акт фактично знімає будь-які обмеження президента на постачання необхідного озброєння, прибирає бюрократичні процедури, що значно пришвидшує цей процес. Документ не має терміну дії. Отже, допомога буде постачатися допоки це потрібно Україні, або поки США вважають таку допомогу доцільною. Враховуючи слова високопосадовців США, постачання зброї продовжиться до перемоги України у війні і унеможливлення повторного нападу РФ. Допомогу також можуть отримати Східноєвропейські країни, на які вплинула війна.

Ленд-ліз не є безкоштовним. Поки немає конкретних деталей на яких умовах буде передаватися техніка і цей механізм ще має бути узгодженим державами. У Другій світовій війні Союзники не платили за пошкоджену та знищену техніку і по її завершенню могли або повернути, або викупити необхідні одиниці. Такі умови зараз були б вигідними як для України, так і для США. Україна озброїться потрібною технікою, а американський військово-промисловий комплекс в результаті розв’язаної Росією війни, отримає додаткові замовлення.

Останній тиждень квітня може стати одним з найбільш важливих періодів російсько-української війни. Кардинальна зміна позиції Сполучених Штатів Америки щодо постачання озброєнь Україні відкриває нові можливості для проведення контрнаступу Збройними Силами України. США і очолена ними Коаліція не тільки готові постачати Україні наступальне озброєння. Вони готові постачати стільки наступального озброєння, скільки потрібно, до моменту перемоги України. Створена Коаліція, програма на 33 мільярди, а також ухвалена програма ленд-лізу є елементами американської ініціативи підтримки України, яка надасть країні спроможності повернути окуповані території та зменшить ймовірність повторного вторгнення Російської Федерації у майбутньому.


Посилання:

1. Виступ Президента України на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки, 19/02/2022,
URL: https://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-na-58-j-myunhenskij-konferenciyi-72997
2. Байден попросить у Конгресу додатково 30 млрд дол для підтримки української «боротьби за свободу», 28/04/2022,
URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-bayden-ukrayina-groshi-dopomoga/31825678.html
3. Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022, 04/08/2022
URL: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/senate-bill/3522
4. Олександр Краєв, «Ленд-ліз для України: добре вивчені уроки історії», 23/04/2022,
URL:https://gazeta.ua/articles/posuti/_lendliz-dlya-ukrayini-dobre-vivcheni-uroki-istoriyi-stattya-oleksandra-krayeva/1083802?fbclid=IwAR37Zt4neCpkdFyldo8Rx9k7iDU3nPw5BADGh0GjWz-jnQF3g6CAEhRqQi8