Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Президенти України та Латвії домовились про розширення співробітництва країн

Президент Петро Порошенко та Президент Латвії Раймондс Вейоніс за підсумками переговорів у Києві заявили про плани розширення стосунків двох країн задля подальшої євроінтеграції України. Європа зацікавлена у сильній та стабільній Україні, наголосив Президент Латвії.

Президент України назвав дуже символічним той факт, що один з перших офіційних візитів Президент Латвії Раймондс Вейоніс здійснює в Україну. «Ми дуже дякуємо Латвії за потужну підтримку, яку вона демонструє Україні у ці нелегкі часи, в умовах російської агресії, анексії Криму», – сказав Президент у заяві для представників ЗМІ після переговорів.

Президент України відзначив ефективну взаємодію двох країн в ООН та інших міжнародних організаціях. «Дуже тверда і потужна позиція Латвії щодо невизнання анексії Криму, окрема позиція, коли Латвія під час головування в Раді Європейського Союзу твердо підтримувала Україну і запровадила санкції проти російської делегації, ваша тверда позиція під час виступу в Організації Об’єднаних Націй на 70-й сесії Генеральної Асамблеї щодо рішень з трибуналу по терористичному акту проти малайзійського «Боїнгу» рейсу MH-17 і необхідності реформування Ради безпеки ООН, тверда позиція адвоката України в Раді Європейського Союзу викликає у нас повагу, шану і вдячність», – відзначив Петро Порошенко.

Президенти відзначили важливість проведених в цю неділю в Україні місцевих виборів. Президент Порошенко особливо наголосив на тому, що, за оцінками численних міжнародних спостерігачів, ці вибори відбулися без будь-якого втручання адміністративного ресурсу, відповідають критеріям БДІПЛ ОБСЄ і визнані такими, що забезпечили вільне волевиявлення громадян. «Це є яскравим свідченням того, що Україна розвивається в європейському напрямку», – підкреслив Петро Порошенко.

Президент Латвії привітав Україну з успішним проведенням місцевих виборів. «Ми сподіваємося, що нові члени рад зможуть реалізувати нещодавні зміни до українського законодавства і забезпечити економічний розвиток для ваших громадян», – сказав він.

Президент України висловив подяку Латвії за співпрацю в галузі оборони і безпеки, а саме у підготовці і обміні досвідом капеланів, фахівців-психологів. Україна готова поділиться досвідом Збройних Сил у забезпеченні захисту суверенітету, територіальної цілісності та участі у гібридній війні, яку нав’язує Росія.

Окрему увагу під час переговорів було приділено виконанню Мінських домовленостей. Президент Порошенко поінформував про зусилля України для повної імплементації Мінських домовленостей та наголосив, що при подальшому їх невиконанні з боку Росії міжнародні санкції проти неї мають бути продовжені.

Президенти обговорили перспективи співпраці країн у процесі імплементації реформ в Україні. Глава держави висловив подяку Президенту Латвії за потужну підтримку українських реформ, європейського прагнення України та надання Україні безвізового режиму з боку ЄС з 1 січня 2016 року.

У контексті питань двосторонньої співпраці Глава держави відзначив підписаний Меморандум між Міністерством аграрної політики України та Міністерством землеробства Латвії, який має забезпечити доступ для українських виробників на ринок Європейського Союзу. З 1 січня 2016 року в повному обсязі почне діяти Угода про вільну торгівлю з ЄС, і українські виробники зможуть скористатися досвідом латвійських виробників, їх логістичними, транспортними, консультативними можливостями. Президент відзначив важливість таких домовленостей в умовах фактичного блокування доступу продукції українських виробників на ринки Росії.

Досягнуто домовленості про подальші контакти на рівні президентів, парламентів та урядів. 6 листопада відбудуться урядові зустрічі України та країн Балтії. Також обговорювалось питання співпраці регіонів.

У свою чергу, Президент Латвії Раймондс Вейоніс зазначив, що результатом сьогоднішніх переговорів стане розширення двостороннього співробітництва України та Латвії.

Р.Вайоніс підкреслив, що Латвія підтримує територіальну цілісність та суверенітет України. «Латвія ніколи не підтримувала анексію Криму, і ми не збираємося це будь-коли визнавати. Крим був, є і має залишатися українським», – наголосив латвійський Президент.

Раймондс Вейоніс висловив підтримку своєю країною європейських прагнень України. «Впевнений, що Україна зацікавлена у Латвії, а Латвія – дуже зацікавлена в Україні і в тому, щоб обидві країни були економічно незалежними з сильними національними кордонами. Це важливо не тільки для нас, а й для всієї Європи, оскільки Європа зацікавлена в сильній Україні і в тому, щоб ситуація залишалася стабільною як в Україні, так і в балтійських державах», – наголосив Глава Латвійської держави.

Раймонд Вейоніс підкреслив, що Латвія цінує досягнення, які Україна демонструє останнім часом на шляху реформ. «Маємо залишатися єдиними, солідарними у процесі реформування, який відбувається сьогодні в Україні», – сказав він.

Прес-служба Президента України