Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Президент Зеленський вибудовує південний вектор зовнішньої політики України

INTERNATIONAL WEEKLY № 13 (UKR) 15.08.2019 – 31.08.2019

7-8 серпня 2019 року Володимир Зеленський перебував з першим офіційним візитом у Туреччині, що тривав два дні, В перший день він разом з Мустафою Джемілєвим і Рефатом Чубаровим взяв участь у відкритті Об’єднаного центру кримськотатарської діаспори Туреччини у столиці Анкарі. Під час церемонії відкриття Центру Володимир Зеленський зустрівся з кримськотатарською громадою Туреччини. Після церемонції розпочалися перемовини Зеленського та президента Туреччини Ердогана у форматі "віч-на-віч". Вони тривали майже дві години. Лідери обговорили російсько-українську війну на Донбасі, окупацію Криму та проблему переслідування кримських татар, економічне співробітництво та співпрацю у будівництві доріг і аеропортів в Україні.

Ключовими темами переговорів президентів України та Туреччини були: загрози мілітаризації, що триває в окупованому Криму, порушення прав людини на півострові та переслідування кримськотатарського народу. «Ми разом обов’язково знайдемо шлях, який змусить Росію поважати міжнародне право, поверне мир і стабільність у регіон, захистить права та свободи кримських татар і звільнить політичних в’язнів Кремля. Впевнений, що спільними зусиллями України й Туреччини ми змінимо ситуацію в Чорноморському регіоні та в Криму на свій бік» – сказав В.Зеленський. Ердоган у відповідь наголосив, що Туреччина ніколи не визнавала та не визнає незаконне приєднання Криму до Росії і підтримує територіальну цілісність України. Зеленський подякував Ердогану за таку позицію.

Окрім того, Ердоган заявив, що прийшов час завершити переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною. За підсумками переговорів, Зеленський та Ердоган дали спільну прес-конференцію: Після завершення двосторонніх перемовин за присутності чільників держав було підписано протокол про домовленості щодо використання й вивчення космосу між Національним космічним агентством України та Національним космічним агентством Турецької Республіки. Другий день перебування президента України у Туреччині розпочався з відвідин українсько-турецького бізнес-форуму. На ньому В.Зеленський зробив кілька цікавих і важливих заяв. Зокрема, він анонсував проведення земельної реформи вже у 2019 році.[1]

Другою сполучною ланкою південного вектору зовнішньої політики України В.Зеленський обрав Ізраїль, З цією метою 19 серпня він зустрівся з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Чому стільки уваги приділялось візиту  прем'єр-міністру Ізраїлю в Україну після 20-ти річної перерви? Відтак цей візит дійсно виглядав чимось особливим. Питання які ставив Нетаньяху на переговорах з українським президентом стосувалися зони вільної торгівлі, угоди про пенсії та цілої низки інших тем.

 Про те, багато хто припускав, що насправді ізраїльський прем’єр має на меті зберегти владу та свої позиції у майбутній коаліції. Враховуючи, що 17 вересня в Ізраїлі відбудуться позачергові парламентські вибори, експерти висловлюють думку про те, що відвідини Києва мають на меті насамперед отримання голосів ізраїльтян-вихідців з України, яких нараховується, за різними оцінками, від 500 тисяч до 1 мільйона. Крім того, на думку директора Дипломатичної академії Корсунського, Нетаньяху точно зацікавився феноменом перемоги Зеленського на президентських виборах та успіхом його політичної сили на парламентських виборах, і вирішив особисто подивитись, що такого особливого являє собою український президент як політик. Також багато хто припускав, що на зустрічі сторони обговорять імовірність посередництва Ізраїлю у конфлікті між Росією та Україною, а також перенесення посольства України з Тель-Авіва до Єрусалима.

Про що насправді говорили Нетаньяху і Зеленський? Про партнерство держав. Після тригодинної бесіди сторони підписали двосторонні документи за участі послів. Зокрема, було підписано угоди про співпрацю у сферах спорту, освіти та сільського господарства. На спільному брифінгу Володимир Зеленський та Біньямін Нетаньяху озвучили теми та домовленості, які обговорювалися під час зустрічі: торговельно-економічні відносини між державами; розширення угоди про зону вільної торгівлі; проблеми із в'їздом українців на територію Ізраїлю. Зеленський та Нетаньяху домовилися вирішити проблему з відмовами українцям у візах до Ізраїлю. Зеленський закликав Ізраїль визнати Голодомор геноцидом українського народу. Нетаньяху запросив Зеленського відвідати Єрусалим. Сторони обговорили домовленість про відкриття у Києві та Єрусалимі центрів високотехнологічного розвитку.

Які наслідки матиме цей візит? Україна та Ізраїль залишаються партнерами. Президент України наголосив, що найближчі 5 років Україна стрімко зростатиме, для чого їй потрібні інвестиції та технології. Відтак він запросив ізраїльські компанії приходити працювати в Україні, що дуже важливо, у зв'язку із дедалі більш потужним зростанням ролі ІТ галузі. Особливого значення набуває співпраця двох країн в оборонній сфері, хоча ця тематика особливо не афішувалась під час візиту  Нетаньяху в Київ, Разом з тим, президент України наголосив, що наша країна розвиватиметься у сферах безпеки та оборони за прикладом Ізраїлю, зайвий раз нагадавши свою ж тезу про те, що українці "повинні стати ізраїльтянами в захисті нашої землі".[2]

Таким чином, візит Зеленського в Туреччину та приїзд Нетаньяху в Україну сприяли покращенню стосунків України з двома країнами та дозволили намітити контури південного стратегічного вектору зовнішньої політики України політичних, безпекових та економічних сферах.

 


[1]https://24tv.ua/volodimir_zelenskiy_pribuv_z_robochim_vizitom_do_turechchini_n1189306