Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Посилення інформаційного спротиву стосовно узаконення подвійного громадянтва

Тема відставки помічника президента РФ В'ячеслава Суркова, що є куратором непідконтрольних Україні територій Донбасу і тамтешніх терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», продовжує спливати в інформаційному просторі. Ряд Telegram-каналів, в тому числі @ Леґітимний, повідомили «інсайд» від «навколокремлівській» кіл, що заяву про відставку Суркова досі лежить у Путіна. В той же час, наказ про призначення замість нього Михайла Бабича підписаний і чекає своєї публікації. Як відомо, Сурков виступав як прихильник ідеї заморожування конфлікту на Донбасі, збереження конфлікту низької інтенсивності, вказуючи на те, що завдяки цьому Україна втрачає шанси вступити в ЄС і НАТО. Але, тут є й інший момент: продовження війни на Донбасі означає збереження режиму санкцій проти Росії, що боляче б'є по її економіці.

Кремлю потрібно термінове вирішення українського питання шляхом проведення в стіни парламенту максимально більшого числа проросійських, або умовно проросійських сил, які б запустили процес федералізації України, і таким чином остаточно підірвали її суверенітет. Те, що зараз відбувається на Донбасі, може свідчити про те, що сили ФСБ працюють над тим, щоб максимально віддалити регіон від України, і якщо не включити його до складу РФ відразу, то хоча б, наповнити особами з російськими паспортами. Що характерно, «паспортизований» Донбас, якщо і повернеться в Україну, то тоді, щоб залагодити проблему з російськими паспортами через парламент, буде необхідно провести ще й закон про подвійне громадянство, що може остаточно дезінтегрувати країну. Саме цю хвилю, мабуть, хоче осідлати Сурков, і переграти своїх опонентів.

За інформацією тих же вищевказаних російських телеграм-каналів, днями Сурков спробував виторгувати у Путіна «випробувальний термін», і запропонував йому дуже цікаві ідеї по Україні у вигляді якоїсь «нової стратегії». І вибори до Верховної Ради України повинні стати в цій стратегії однієї з найважливіших основ. Виходить, що Сурков хоче переконати Путіна, що вже до кінця літа в Україні буде парламент, цілком прийнятний для Москви.[1] А значить, буде вирішене не тільки питання статусу Донбасу в вигідному для Кремля ключі, але і весь питання цілком.

Країну розколюватиме питанням подвійного громадянства і федералізації. Загалом, лінія російсько-українського фронту з Донбасу переміститься вже до Києва...[2]

В свою чергу, ще в березні Міністр закордонних справ України Павло Клімкін своєю «побіжною» реплікою під час інтерв’ю на церемонії нагородження Women in Arts збурив дискусію щодо привілеїв для українців діаспори. "Я вважаю, що ми маємо просто прописати критерії. Звичайно, ми маємо до цього йти. Ми втрачаємо тисячі і тисячі українців, які могли б працювати тут, і не тільки в державних органах чи якійсь бюрократії, чи бізнесі, але й також створювати сучасну українську культуру", - відповів міністр на запитання журналіста. «Колись казали: є заробітчани, є діаспора і є Україна. А я кажу, що є українство», - додав Клімкін.

А от заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука в ефірі одного з телеканалів заявив про свої сумніви щодо доцільності і своєчасності такої пропозиції: "…Я загалом не проти, але в мене є чимало запитань, на які я ще жодної відповіді не отримав. Якщо, наприклад, на території нашої держави оголошується воєнний стан, яким чином ця людина буде себе вести - як громадянин України або як громадянин іншої країни». І ще: якщо якась кількість наших громадян отримає друге громадянство РФ, то агресором запросто буде використано тезу про «захисту громадян Росії».[3] "У нас є прикрі випадки, коли люди уникали кримінальної відповідальності за свої вчинки, використовуючи громадянство інших країн. Коли вони відверто втекли з країни, і ми не маємо можливості тепер їх притягнути до відповідальності, тому що в країні, громадянином якої є ця людина, не передбачена видача власних злочинців ", - додав Тука.

Натомість ідею підтримав представник уряду у Верховній Раді, народний депутат Вадим Денисенко. Питання про введення подвійного громадянства для представників української діаспори має пройти етап обговорення в кілька місяців, зазначив він, водночас визнавши що «питання обговорюється» і «…дуже правильно, що ми почали про це говорити».[4]

Нині подійне громадянство для України є величезним викликом, тому що економічна, психологічна, політична ситуація такі напружені, що відбувається масова міграція працездатного, «розумного» населення. Про це заявив директор Інституту громадянської освіти НаУКМА Людмила Зубрицька в ефірі програми «Коментарі» на телеканалі ZIK. «Потрібно створити таку атмосферу в країні, за якої людина, навіть маючи альтернативу, все одно обере Україну. Сьогодні для нас подійне громадянство є викликом. Тому що економічна, психологічна, політична ситуація настільки напружені, що відбувається масова міграція», — каже експерт. Україна втрачає найважливіший ресурс — людей, переконана директор Інституту громадянської освіти НаУКМА. «В Україні масовий відтік робочої сили. Багато людей їдуть закордон на навчання і там залишаються. Держава втрачає найважливіший ресурс — людей. Тут громадянам некомфортно, тому обирають інший паспорт», — зазначає експерт.Коли економічна ситуація зміниться, тоді питання подвійного громадянства не буде проблемою для України, вважає Людмила Зубрицька. «Це потрібно узгоджувати законодавчо. Необхідно чітко розуміти, за яких умов людина може втратити громадянство України через два паспорти», — говорить експерт.

Натомість Андрій Вігірінський, політичний аналітик, наполягає на тому, що міграція, а особливо трудова, є абсолютно нормальним процесом. «В Німеччину чи Францію їдуть громадяни Польщі, в Польщу виїжджають українці. Виникає питання: які умови проживання створює Україна, щоб сюди емігрували іноземці? Ми не бачимо цих процесів», — каже експерт. Андрій Вігірінський підкреслює: громадянство — це не просто паспорт.«Ви прагнете до стандартів, коли хочете набути громадянство іншої країни. Можливо, бажаєте захисту, безпеки, кращої якості життя», — додає експерт.[5]

Тим часом лідери ЄС на саміті 20-21 червня планують ухвалити рішення, в якому заявлять про невизнання паспортів, які Росія незаконно видає громадянам України. Як повідомляє "Європейська правда", про це стало відомо брюссельському кореспонденту "Радіо Свобода" Рікарду Джозвяку. За його інформацією, у проекті рішення за підсумками саміту буде чимало згадок про Росію, повідомив журналіст у своєму Twitter. Зокрема, глави урядів та держав ЄС закличуть Москву звільнити утримуваних в РФ 24 українських моряків, захоплених біля Керченської протоки. Як відомо, 25 травня Трибунал ООН в Гамбурзі зобов’язав Росію негайно звільнити українських моряків та дозволити їм повернутися в Україну. Також лідери Євросоюзу заявлять про невизнання нелегально виданих Росією паспортів для українців та закличуть до відновлення переговорних зусиль з метою реалізації Мінських угод. Раніше повідомлялось, що на саміті лідери також ухвалять рішення про продовження економічних санкцій проти Росії ще на півроку.[6]

Отже, необхідність подвійного громадянства починає обговорюватись декількома українськими ЗМІ та експертами, які пропагують його легалізацію. В суспільній думці українців нав’язуються, що подвійне громадянство це світовий, цивілізований процес і це нормально. Насправді, навязування подвійного громадянства в Україні є нічим іншим як методом російської гібридної війни, який має на меті дезінтегрувати Україну як державу. Завдяки наявності подвійного паспору людина повинна слугувати країні, громадянство якої вона має, а отже і служити в її армії. Через це Росія рекрутує наших громадян в свої збройні сили, які воюють проти України тепер уже на законних підставах як громадяни Росії, що зайвий раз свідчить про те, що саме Росія є воюючою стороною в цій війні з Україною.

 


[1] https://sprotyv.info/rassledovaniya/ukrainskie-sekrety-vyzhivaniya-otstavnika-surkova 

[2] Там само. 

[3] https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2663591-ci-na-casi-dla-ukraini-podvijne-gromadanstvo.html 

[4] Там само. 

[5] https://zik.ua/news/2019/05/08/podviyne_gromadyanstvo_dlya_ukrainy_ie_vyklykom__ekspert_1567845 

[6] https://www.eurointegration.com.ua/news/2019/06/13/7097284/’