Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Порошенко та Ебботт домовилися про вугілля та уран

Президент Петро Порошенко заручився підтримкою Австралії для України під час свого першого візиту "Зеленого континенту".

У четвер Петро Порошенко зустрівся з австралійським прем'єром Тоні Ебботтом.

Політики, зокрема, обговорили можливість постачати з Австралії до України уран та вугілля, а також ситуацію на Донбасі та розслідування катастрофи МН17.

Також у Мельбурні вони узяли участь у молебні в кафедральному соборі Святих Петра і Павла, де зустрілись із представниками української громади.

Звернення до Путіна

Президент Петро Порошенко під час прес-конференції у Мельбурні закликав Росію вивести війська зі сходу України та закрити кордони задля встановлення миру й стабільності в регіоні.

"Будь ласка, припиніть вогонь. Будь ласка, звільніть заручників. Будь ласка, виведіть ваші війська із моєї території", – звернувся пан Порошенко до президента Росії.

"Будь ласка, закрийте кордон. І я обіцяю, що якщо ви закриєте кордон, то протягом одного, двох, трьох тижнів в Україні запанують мир і стабільність. Усе дуже просто", – сказав президент України.

За словами пана Порошенка, "Україна веде війну не лише за свою незалежність, не тільки за територіальну цілісність", а й за "свободу, демократію і мир".

Президент зазначив, що увесь цивілізований світ, Євросоюз, Австралія, Канада, США, Японія – увесь світ виступає спільно з Україною".

Водночас Тонні Еббот сказав, що Росія повинна поважати домовленості про припинення вогню на сході України, підписані у вересні в Мінську.

"Ми стоїмо на боці свободи, демократії та самовизначення…", – відповів пан Ебботт на питання щодо того, на чиєму боці Австралія.

Росія послідовно заперечує присутність та участь своїх військ у конфлікті на сході України.

Вугілля, уран та посольство

Австралійський прем'єр Тоні Ебботт та український президент Петро Порошенко також провели переговори щодо співпраці в енергетичній сфері.

Влада Австралії запропонувала постачали до України вугілля та уран для атомних електростанцій, аби знизити залежність України від постачань енергоресурсів з Росії.

"Австралія є енергетична наддержава, енергетична безпека дуже важлива для України, особливо враховуючи нинішню уразливість щодо поставок'' – сказав пан Ебботт.

Крім того, на переговорах обговорили і активізацію співпраці країн в сільському господарстві, а також можливість участі Австралії у донорській конференції по Україні.

У листопаді Росія припинила постачати вугілля до України, а видобуток та доставка вітчизняного вугілля на ТЕС стали вкрай складними через бойові дії на Донбасі.

Австралія ж посідає друге місце після Індонезії серед найбільших експортерів енергетичного вугілля. Також країна, яка не має власних АЕС, є одним із найбільших постачальників урану у світі.

Також політики говорили про розслідування авіакатастрофи пасажирського літака рейсу МН17 на Донбасі, серед загиблих пасажирів якого було 38 громадян Австралії.

Пан Еббот під час прес-конференції назвав це "широкомасштабним масовим убивством" та заявив, що винні повинні бути покарані.

Україна заявляє, що літак збили проросійські сепаратисти з використанням комплексу "Бук", який вони отримали з Росії.

Росія спростовує свою підтримку проросійських бойовиків та причетність до конфлікту на Донбасі.

Петро Порошенко запевнив пана Ебботта, що Україна "робить все можливе, щоб розслідування трагедії було незалежним, відкритим і ефективним".

Як повідомляє прес-служба українського президента, Петро Порошенко також подякував Австралії за фінансову допомогу, яку вона надасть Україні в рамках МВФ, а також за допомогу українській армії.

За словами Тоні Ебботта, Австралія надасть українським Збройним силам понад 2 млн доларів.

Також пан Порошенко запросив Тоні Ебботта відвідати Україну на початку наступного року.

Прем’єр Ебботт повідомив, що в лютому планується відкриття посольства Австралії в Києві.

BBC Україна